Τρίτη
23

Superleague – play off: Η Βαθμολογία και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Φτώχη σε παραγωγικότητα με μόλις 3 γκολ η προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, όπου ξεχώρισε η νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ! Iσοπαλίες σε «Κλεάνθης Βικελίδης» και Τρίπολη.

Ήταν μια αγωνιστική που επί της ουσίας είχε μικρή σημασία από βαθμολογικής άποψης, αφήνοντας στην άκρη τα όποια… σενάρια υπάρχουν κυρίως γύρω από τον Άρη. Οι ευρω-θέσεις είχαν κλειδώσει από την περασμένη Κυριακή, αλλά το γόητρο επίσης έχει σημαντικό ρόλο σε ντέρμπι σαν αυτά που έγιναν στο Φάληρο και το «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, την ημέρα της φιέστας του για το 46ο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου, με το καταπληκτικό γκολ του Μασούρα από την ασίστ του Ελ Αραμπί επικράτησε με 1-0 του Δικεφάλου του Βορρά, φτάνοντας την βαθμολογική διαφορά από την 2η θέση στο +23!
Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο πληγωμένος Παναθηναϊκός, που μόλις μερικά 24ωρα πριν είχε χάσει το τρένο της Ευρώπης παρουσιάστηκε με τον υπηρεσιακό Σωτήρη Συλαϊδόπουλο στον πάγκο αντί του Λάζλο Μπόλονι που απομακρύνθηκε. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του Άρη (0-0), μια αποστολή που έγινε ακόμη πιο δύσκολη μετά την αποβολή του Πούγγουρα. Έτσι η διαφορά των δύο ομάδων έμεινε στους 7 βαθμούς υπέρ των «κίτρινων».
Στην Τρίπολη, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, όπου τα καλά πράγματα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με τον Ανσαριφάρντ. Το τέρμα του Ιρανού όμως δεν στάθηκε αρκετό ώστε η Ένωση να φύγει με την νίκη απέναντι στον Αστέρα, καθώς λίγα λεπτά αργότερα με το… κάτι σαν σέντρα ο Κώτσιρας ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1! Οι Αρκάδες ολοκλήρωσαν τις εντός έδρας υποχρεώσεις μιας εξαιρετικής σεζόν, χωρίς να κερδίσουν, αλλά και χωρίς να ηττηθούν σε κανένα ματς των πλέι οφ στο «Θ. Κολοκοτρώνης».