Τρίτη
16

Τελικό 1-0 η Καλαμάτα την Καλλιθέα ( live)

Στο δημοτικό στάδιο της Καλαμάτας η Μαύρη Θύελλα  σήμερα παίζει κόντρα στην Καλλιθέα με στόχο τη νίκη.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα οι φανατικοί φίλαθλοι κατεφθασαν στο γήπεδο φωνάζοντας συνθήματα νίκης.

Στο γήπεδο και ο προεδρος της ομάδας Γιώργος Πρασάς, ο άνθρωπος που στηρίζει την ομάδα οικονομικά και κάνει με τον δικό του τρόπο το όνειρο πραγματικότητα. Στο πλευρό του ο Γιώργος Ράλλης.

Η εξέλιξη του αγώνα

10′ αδύναμη η κεφαλιά του  Μπακαγιοκο έπιασε ο Κουρεπίνης

Αλλεπάλληλες ενέργειες μπροστά από την εστία της Καλλιθέας από τους παίκτες της Καλαμάτας δίχως όμως να πετυχαίνουν το ζητούμενο… το γκολ

29′ ο Μπουσμπιμπα βρήκε τον Σουμπινιο μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος πλασαρε στην κίνηση, η μπάλα πέρασε λίγο αουτ

φάουλ κέρδισε ο Μπακαγιοκο από τον Στουπη δεν απέδωσε καρπούς η “κομπίνα” των παικτών της Καλαμάτας

36′ παραμένει το μηδέν στο παιχνίδι παρά τον επιθετικό μονόλογο της Καλαμάτας

38′ διπλή αλλαγή βγαίνουν οι Στουπης και Χοτζαλι και στη θέση τους πέρασαν οι Βασιλειάδης και Καββαδίας

40′ πολύ αδύναμο το σουτ του Αναστασόπουλου δεν ανησύχησε τον Κουρεπίνη

Ημιχρόνο 0-0

46′ σέντρα  Παναγιωτου, ο Σουμπινιο έκανε την κεφαλιά αλλά  ήταν άστοχος

51′ ακίνδυνο το σουτ του Παναγιωτου

Σε κανένα σημείο το παιχνίδι δεν θυμίζει πως αντίπαλες είναι οι δυο κορυφαίες ομάδες του ομίλου

59′ διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα με σουτ του Ηλιόπουλου σε πρώτο χρόνο με τον πορτιέρο της Καλλιθέας να αποκρούει και τον Σουμπινιο να βρίσκει τη μπάλα στην επαναφορά σουταροντας  σταθερά ήταν όμως άστοχος

60′ δυο αλλαγές για την Καλλιθέα βγήκαν Παπαγγελης και Καλύβας για να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι Ροππας και Νγκουεμ

67′ πρώτη διπλή αλλαγή για την Καλαμάτα βγήκαν Ηλιόπουλος και Σουμπινιο και μπήκαν Φελίπε και Κερι

Παραμένει το μηδέν στο ματς

69′ μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Μαρκοφσκι δεν απέφερε το επιθυμητό  γκολ εκει δήλωσε παρών ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων

72′ από κόρνερ του Σταυρου άστοχη έξοδο του Ταΐρη εκεί ο Μουσταφιδης βρήκε τη μπάλα αλλά ο Παυλίδης έσωσε την….  παρτίδα στην πιο μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

77′ στην κόντρα ο Κερι σούταρε δυνατά αλλά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

78′ στη θέση του Μπουσμπιμπα πέρασε ο Αλεξόπουλος

83′ στη θέση του Παυλίδη ο Νατσιοπουλος

88′ ο Φεκας πέρασε αλλαγή στη θέση του Σταυρου

παραμένει το μηδέν στο ματς

90′ σουτ του Φελίπε άστοχο

94′ ο Μπακαγιοκο με κεφαλια  προκάλεσε το παραλήρημα του κόσμου κάνοντας το 1-0 υπέρ της Μαύρης Θυελλας

καλη ευκαιρία για τον Κερη που πλασαρε μπροστά από την εστία του Κουρεπινη ο τελευταίος όμως επενέβη

Σφύριξε τη λήξη ο ρέφερι του αγώνα η Καλαμάτα 1-0 κερδισε την Καλλιθέα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Παναγιώτου, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παυλίδης, Ηλιόπουλος, Σουμπίνιο, Μπουσμπίμπα, Αναστασόπουλος, Μαρκόφσκι.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κουρεπίνης, Καραγιάννης, Καλύβας, Μουσταφίδης, Κρητικός, Καντέ, Χοτζάλι, Σταύρου, Παπαγγελής, Παντελίδης, Στούπης