Σάββατο
27

Καλύτερη από κάθε άλλη χρονιά η «13η Ανάβαση Ταϋγέτου» – Πρώτος στους Άνδρες ο Περικλής Ηλίας – Νέο ρεκόρ στα 33 km

Ποδήλατα… «πλημμύρισε» η πλατεία 23ης Μαρτίου στην Καλαμάτα από νωρίς το πρωί, όπου εδόθη η εκκίνηση της 13ης ανάβασης Ταϋγέτου.

Μια απόλυτη επιτυχημένη διοργάνωση χάρη στις προσπάθειες των διοργανωτών κι ένας αγώνας που προσέλκυσε περισσότερους αθλητές από κάθε άλλη χρονιά συμβάλλοντας στην διάδοση της μεσσηνιακής πρωτεύουσας ως μια bike friendly πόλη…

Ο αγώνας έγινε σύμφωνα με όλα τα μέτρα προστασίας και το υγιεινό πρωτόκολλο κατά της μετάδοσης του κορωνοϊού.

Στο αγωνιστικό σκέλος πρώτος στην κατηγορία ανδρών είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής της ορεινής ποδηλασίας Περικλής Ηλίας. Μάλιστα ο ποδηλάτης του του ΠΣ Κρόνος Νίκαιας κέρδισε και τα τρία σπριντ του αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και το νέο ρεκόρ στα 33 km με μια ώρα 11 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα.

Στους νέους άνδρες νικητής ο ποδηλάτης του ΑΣΑ Καλλιθέας Δημήτρης Χριστάκος.

Στην κατηγορία μάστερ Α πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Νίνης του ΑΣΑ Καλλιθέας, στην Μάστερ Β΄ ο πρωταθλητής Ελλάδος Δημήτρης Δημητρακόπουλος του Ποδηλατικού Ομίλου Καλαμάτας και στην Μάστερ Γ ο διακεκριμένος ποδηλάτης Λουκάς Καταπόδης του ΑΟ Πήγασος Κυψέλης.

Τέλος, στην Μάστερ Δ για αθλητές 50 ετών και άνω πρώτος νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Σιατραβάνης του ΟΦ Νέας Ιωνίας και δεύτερος ο αθλητής του διοργανωτή Ευκλή Βασίλης Μυστριώτης.