Σάββατο
20
Απρίλιος
TOP

Με Μαρκόφσκι… οδηγό η Καλαμάτα πήρε ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο! 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη

Με Μαρκόφσκι… “οδηγό” η ομάδα της “Καλαμάτας” πήρε ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο, κερδίζοντας με 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Σκάλα. Ο Σέρβος σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα και αυτό το γρήγορο γκολ φαίνεται πως αιφνιδίασε τους αντιπάλους και ουσιαστικά καθόρισε τον αγώνα.

Στα μελανά σημεία του αγώνα, η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσελεπίδης, με την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου να παίζει με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά. Αριθμητικό αβαντάζ που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν οι αντίπαλοι που αποδείχθηκαν κατώτεροι της “Μαύρης Θύελλας”.

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Τσιλίκας (Αιτ/νίας)
Κίτρινες: Καλλέργης – Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαρκόφσκι
Κόκκινες:
86′ Τσελεπίδης

Αστέρας Βλαχιώτη (Γκουτσίδης): Φαρμάκης, Πρίκας (70′ Βερνάρδος), Ευαγγελιδάκης, Τουλίκας, Κορνέζος, Ζαΐμι, Νικολάου, Καλλέργης, Σκεντεράι, Παπούλης, Πατσαρούχας.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβίνγκα (80′ Φελίπε), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (75′ Νατσιόπουλος), Παπατολιος, Σουμπίνιο, Μαρκοφσκι, Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος (80′ Παναγιώτου), Κέρη (46′ Ευαγέλλου).

Αναστόπουλος: Έχουμε ακόμα 4 τελικούς

Μετά το παιχνίδι με τον Αστέρα Βλαχιώτη, ο Νίκος Αναστόπουλος ο οποιός χρησιμοποίησε για πρώτη και τον νεαρό Ευαγγέλου, τόνισε πως τίποτε δεν έχει τελειώσει, αλλά απομένουν ακόμη τέσσερις τελικοί για το φινάλε…

“Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια και το σημερινό ήταν τρομερά δύσκολο και αυτή η νίκη ήταν χρυσάφι γιατί παίξαμε με έναν αντίπαλο, ο οποίος πραγματικά με κατέπληξε. Είχα παρακολουθήσει το Βλαχιώτη στα δύο προηγούμενα του παιχνίδια, σήμερα δεν είχε καμία σχέση. Αν συνεχίζει να παίζει όπως έπαιξε σήμερα, νομίζω ότι δε θα έχει πρόβλημα.

Όσον αφορά τη δική μας ομάδα, έχουμε ακόμα 4 παιχνίδια, 2 εντός και 2 εκτός. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Έχουμε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι το Σάββατο με τη Νίκη Βόλου. Στο σημερινό παιχνίδι προηγηθήκαμε νωρίς, είχαμε κάποιες φάσεις και στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο. Από την άλλη ο Βλαχιώτης δεν είχε τη φάση εκείνη που θα μπορούσε να μας απειλήσει. Συνεχίζουμε. Ο δρόμος ακόμα είναι δύσκολος. Έχουμε ακόμα 4 τελικούς.”

Αποτελέσματα

Σαντορίνη-Νίκη Βόλου 0-1

(58’ Ροχάνο)

Αστέρας Βλαχιώτη-Καλαμάτα 0-1

(4’ Μαρκόφσκι)

Ιάλυσος – Ασπρόπυργος 2-0

(63′ Παπαδόπουλος, 65′ Παπουτσογιαννόπουλος)

Ρόδος-Καλλιθέα 3-2

(48′ Αρναρέλλης, 81′ Δελαπόρτας, 83′ Σουλάι / 77′, 79′ Τσιντώνης)

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ Παπαδόπουλος σουτ, 65′ Παπουτσογιαννόπουλος σουτ

Ιάλυσος (Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος (80′ Γιώργου), Σκεντεράι, Τερζίου, Καρπαθάκης, Ρούσσος (36′ λ.τ Μανιώτης), Παπουτσογιαννόπουλος, Μαστραντωνάκης, Παπαδόπουλος, Χατζησάββας, Χριστόπουλος (52′ Σταθόπουλος).

Ασπρόπυργος (Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Θεοδώρου, Τριποτσέρης (77′ λ.τ Ντούμπερετ), Αργυρόπουλος, Παπαθανασίου, Να, Ζαχαρός (67′ Β. Μουκίδης), Βασιλείου (67′ Γεωργόπουλος), Μαρούδας, Τζανουλίνος (83′ Κατίδης), Λάμπογλου.

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)
Βοηθοί: Μπαλιάκας (Κοζάνης), Δέτση (Αθηνών)
Κίτρινες: Θεοδώρου, Γεωργόπουλος
Κόκκινες:

Ρόδος-Καλλιθέα 3-2 ΤΕΛΙΚΟ

ΣΚΟΡΕΡ: 47′ Αρναρέλλης σουτ, 82′ Δελαπόρτας σουτ, 82′ Λίχτι σουτ – 76′, 78′ Τσιντώνης σουτ

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Χύσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (87′ Μακρυδημήτρης), Μαρτσάκης (77′ Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος (75′ Σουλάι), Τσίπρας, Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (75′ Λίχτι).

Καλλιθέα (Τάτσης): Πάντος, Καλύβας, Κρητικός, Καντέ (84′ Ενγκουέμ), Τσιντώνης, Μουσταφίδης (57′ Παντελίδης), Σταύρου, Μαρουκάκης (20′ λ.τ Καββαδίας), Χοτζάλι (57′ Καραγιάννης), Παπαγγελής, Στούπης (84′ Βασιλειάδης).

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κάλλης, Γουρνιάς (Ανατ. Αττικής)
Κίτρινες: Πεχλιβανόπουλος