Πέμπτη
25

Πρώτος ο Γεώργιος Λημνιός στο Περιφερειακό Optimist

Με μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία πραγματοποιήθηκε από τις 20 έως τις 23 Μάϊου 2021 διοργανώθηκε το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας Νοτίου Ελλάδος για σκάφη τύπου Optimist και laser 4,7 από τον Ι.Ο. Πατρών και Α.Ι.Ο. Ρίου Ιάσων στην Πάτρα.

Το τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας για άλλη μία χρονιά συμμετείχε στο Πρωτάθλημα με 4 αθλητές Optimist και 2 αθλητές Laser.

Οι συνθήκες του αγώνα ήταν πάρα πολύ καλές σύμφωνα και με τα νέα δεδομένα λόγω Covid.

Στη κατηγορία Optimist συμμετείχαν 41 σκάφη και πραγματοποιήθηκαν 9 κούρσες. Στην κατηγορία αυτή για δεύτερη χρονιά ο αθλητής Γεώργιος Λημνιός κατέκτησε την 1η θέση. Επίσης ο αθλητής μας Λημνιός Ιωάννης κατέλαβε τη 2η θέση στη κατηγορία Junior. Τέλος καλές επιδόσεις έκαναν και οι Πατικόπουλος Δημήτριος και Μαρισέλ Αμαλία και πολύ καλές ελπίδες για το μέλλον.

Στη κατηγορία Laser συμμετείχαν 21 σκάφη και πραγματοποιήθηκαν 9 κούρσες όπου συμμετείχαν οι αθλητές του ΝΟΚ, Μαρισέλ Ξάνθη και Αδαμόπουλος Κωνσταντίνος.