2-0 επικράτησε η Καλαμάτα του Ολυμπιακού Β (video)

Νικήτρια η Καλαμάτα, 2-0 τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που σε καμιά περίπτωση δεν φαινόταν να έχει αυτή την εξέλιξη αφού,ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι πρέσαραν δυνατά την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου που είχε πιο βαριά πόδια ελέω -φυσιολογικής – κούρασης… Οι δοκιμές και οι αλχημίες ήταν στο “μενού” με τις δύο ομάδες να προετοιμάζονται για τη νέα σεζόν της Super League 2.

Οι νεαροί “ερυθρόλευκοι” μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι καλαματιανοί πήραν το προβάδισμα με γκολ του Λουκίνα στο 44′. Το ματς είχε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τον Ασαμόα να κερδίζει πέναλτι και τον Μαρκόφσκι να είναι ψύχραιμος και εύστοχος λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, χαρίζοντας στην ομάδα του το νικηφόρο 2-0.

Η εξέλιξη

Το ματς άρχισε με δοκιμές και απο τις δυο ομαδες.

Η ομάδα του Ολυμπιακού φαίνεται δυνατή

Η Καλαμάτα παρατάχθηκε με την ίδια ενδεκάδα της περασμενης αγωνιστικής με μοναδική διαφορά τον Λουκινα στη θέση του Μαρκοφσκι.

Σουτ του Τσέλιου από πλάγια θέση στο 12ο λεπτό αουτ απέκρουσε ο πορτιέρο της Καλαμάτας

Διάλειμμα για νερό…

Λίγος ο κόσμος στο γήπεδο.

26′ ωραίο σουτ του Κοκκορη, το πρώτο για την Καλαμάτα άστοχο.

27′ στη θέση του Καπουταγλη ο Ταΐρης

Κίτρινη στον Κινκουε

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Λουκινα έσπρωξε τη μπάλα  με το στήθος για να γράψει το 1-0

Μπήκαν για την Καλαμάτα οι Αναστασοπουλος, Μαρκόφσκι,  Ματεους και Τσαγκαλαδης

Με το “καλημέρα ” του Β’ ημιχρόνου ο ρέφερι έδειξε κίτρινη κάρτα στον Κινκουέ, ό όποιος έκοψε αντικανονικά τον Αριστείδη Κόκκορη που έβγαινε τετ α τετ. Δεν άφησε το πλεονέκτημα ο κ.  Τσουλακος

56′ στη θέση του Ταΐρη ο Ουτς

62′ Νικας,  Κίτσος και Παγκαγιαννης αλλαγή για τον Ολυμπιακό Β’. Βγήκαν Αποστολοπουλος, Καλαργύρης και Κινκουε

65′ Αλλαγές Τάτος και Μπακαγιοκο στη θέση των Λουπανου και Κωνσταντινοπουλου

Αλλαγή  66′ Ντοι στη θέση Μαυρουδή

72′ αποχωρεί ο Νάνι,  αλλαγή με τον Μοζερ

74′ από στημένη φάση ο Βοΐδης ψηλά άουτ

Αλλαγές για τον Ολυμπιακό βγηκαν Νικολιτς, Ξενιτιδης και Πίνακες και μπήκαν οι Κεραμίδας, Γκαλιανι,  Σαμπουτζης

83′ διπλή αλλαγή για την Καλαμάτα.  Μπήκαν Βαλισον και Ασαμοα  και βγήκαν Κοκκορης και Μαβινγκα

84′ στημένη φάση,.εκτελεσε ο Τάτος στη γωνία πετάχτηκε ο πορτιέρο του Ολυμπιακού και απέκρουσε

Απευθείας εκτέλεση φάουλ ψηλά αουτ από τον Σαπουντζη

92′ Πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Ασαμοα να το κερδιζει καθώς ανετραπει απο τους αντιπάλους του Ολυμπιακού. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Σέρβος επιθετικός Μάκρος Μαρκοφσκι κάνοντας το 2-0 για την Καλαμάτα

Οι συνθέσεις

Το ματς διαιτητευει ο κ.  Τσουλάκος με βοηθούς τους Μιχαλόπουλο και Ηλ. Μπουρίκα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Καπούταγλης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, Σκεντεράι, Νάνι, Κόκκορης, Λουκίνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Καραργύρης, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Κινκουέ, Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Κωστή, Ξενιτίδης, Πινακάς, Τσέλιος, Βοϊλης