Κυριακή
16
Ιούνιος
TOP

550 αθλήτριες, 25 ομάδες, 7 χώρες δίνουν ραντεβού στην Καλαμάτα – 16 με 19 Φεβρουαρίου το 30ο Διεθνές Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής (video)

Στην Καλαμάτα και συγκεκριμένα στην «Τέντα» θα χτυπά από τη Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου μέχρι και την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου η καρδιά της ρυθμικής γυμναστικής, καθώς η Μεσσηνιακή πρωτεύουσα θα φιλοξενήσει για 30η χρονιά το Διεθνές Κύπελλο «Kalamata Cup» και για 9η συνεχόμενη φορά το «Elegant Cup». Το θέαμα αναμένεται εντυπωσιακό καθώς πρόκειται για τους πρώτους αγώνες της χρονιάς. Η είσοδος στο κλειστό της Τέντας και τις τέσσερις ημέρες της διοργάνωσης θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

Τους αγώνες που έχουν την έγκριση της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας, διοργανώνει ο Φιλογυμναστικός Όμιλος Καλαμάτας, με τη στήριξη του Δήμου Καλαμάτας, του Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Καλαμάτας και της Περιφέρειας Πελοποννήσου.

330853263 1854346814942084 842389505490416773 n

Σε συνέντευξη Τύπου που παραχωρήθηκε την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου, στο Κλειστό της «Τέντας», ο Δήμαρχος Θανάσης Βασιλόπουλος επεσήμανε ότι η πόλη είναι έτοιμη για να υποδεχθεί για μια ακόμα χρονιά μία σημαντική διοργάνωση που αποτελεί θεσμό για την περιοχή και ταυτόχρονα διαφημίζει την Καλαμάτα. Τόνισε ότι ο Δήμος στηρίζει αυτή τη σημαντική αθλητική διοργάνωση και εξέφρασε τα συγχαρητήριά του στον Φιλογυμναστικό Όμιλο Καλαμάτας για τη διοργάνωση. Μίλησαν, επίσης, εκ μέρους της Π.Ε. Μεσσηνίας, ο Αντιπεριφερειάρχης Ανδρέας Τσουκαλάς και η πρόεδρος του ΦΟΚ Βούλα Κουβάτσου, η οποία παρουσίασε το πλούσιο πρόγραμμα του Διεθνούς Κυπέλλου «Kalamata Cup» και του «Elegant Cup». Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

330993600 739157694461670 4877523015472320313 n

Σημειώνεται ότι στη φετινή διοργάνωση αναμένεται να λάβουν μέρος περισσότερες από 550 αθλήτριες και 25 ομάδες Ensemble, από την Ελλάδα και το εξωτερικό (Γεωργία, Ισπανία, Πολωνία, Ουκρανία, Βουλγαρία, Αυστραλία).

       30th International RG Tournament “Kalamata Cup”

      9th International RG Tournament “Elegant Cup”

16th -19th February 2023

GENERAL COMPETITION SCHEDULE

THURSDAY 16/2

15:10 – 16:10      Benjamin’s (2014-2013)       C  Level

16:10 – 16:20      Break

16:20 – 17:25      Benjamin’s (2014)       B Level

17:25 – 17:35      Break

17:35 – 18:45      Exhibition(2018-2017) -Kids  (2016-2015) A Group

18:45 – 19:20      Awarding Ceremonies Exhibitions, Kids, Benjamin’s  C Level,  B  Level                                                                                           

19:20 – 20:50      Benjamin’s (2013 )   A Group     B Level

20:50                  Awarding Ceremonies Benjamin’s (2013)  B Level

FRIDAY 17/02

09:00 – 10:00      Benjamin’s (2014)  A Level

10:00 – 10:10      Break

10:10 – 11:50      Benjamin’s (2013 ) A Level

11:50 – 12:00      Break

12:20 – 12:55      Pre-juniors (2012) A Group C, B  Level

12:55 – 13:00      Seniors group, 1st presentation

13:00 – 13:25      Awarding Ceremonies Benjamin’s A  Level  (2014-2013)

13:25 – 13:30      Seniors group, 2nd presentation

13:30 – 13:40      Break

13:40 – 14:40      Pre-juniors (2012) B Group B   Level

14:40 – 15:10      Awarding Ceremonies Pre-juniors  (2012) C, B  Level   Seniors Group           

15:10 – 16:50      Pre-juniors (2012) A Group A Level, Juniors Groups 1st  presentation

16:50 – 17:00      Break

17:00 – 18:40      Pre-juniors (2012) B Group A Level, Juniors Groups 2nd  presentation

18:40 – 18:50      Break

18:50 – 19:40      Pre-juniors  (2011)  A  Group  C,  B  Level

19:40 – 20:20      Opening  ceremony, Awarding Ceremonies Juniors groups,

Pre-juniors (2012)  A Level                                   

20:20 – 20:40      Benjamin’s  group 1st presentation

20:40 – 20:50      Break

20:50 – 21:10      Benjamin’s  group  2nd presentation

21:10 – 21:20      Break

21:20 – 22:15      Pre-juniors  (2011)  B  Group   B   Level

22:15                   Awarding Ceremonies Seniors,Benjamin’s  groups, Pre-juniors (2011) C,B Level                  

 

SATURDAY 18/02  

09:00 – 10:00      Juniors (2008)    A Level     2 apparatus         

10:00 – 10:10      Break

10:10 – 11:15      Juniors (2009) A Group   A Level     2 apparatus

11:15 – 11:25      Break

11:25 – 12:25      Juniors (2009) B  Group  A Level     2 apparatus        

12:25 – 12:35      Break

12:35 – 13:40      Juniors (2010) A Group   A Level     2 apparatus         

13:40 – 13:50      Break

13:50 – 14:50      Juniors (2010) B Group   A Level     2 apparatus  

14:50 – 15:20      Break

15:20 – 16:20      Juniors (2010) C Group   A Level     2 apparatus 

16:20 – 16:30      Break

16:30 – 16:50      Pre-Juniors Groups 1st presentation  (1-5)

16:50 – 17:10      Pre-Juniors Groups 2nd presentation  (1-5)

17:10 – 17:20      Break

17:20 – 18:40      Seniors   A  Group  3  apparatus

18:40 – 18:55      Break

18:55 – 20:15      Seniors   B  Group  3 apparatus

20:15 – 20:25      Break

20:25 – 20:45      Pre-Juniors Groups 1st presentation  (6-10)

20:45 – 21:05      Pre-Juniors Groups 2nd presentation  (6-10)

21:05                  Awarding Ceremonies  Seniors, Pre-juniors Groups   

 

SUNDAY   19/02  

09:00 – 09:30      Juniors (2008) A Group   A Level     1 apparatus         

09:30 – 10:05      Juniors (2009) A Group   A Level     1 apparatus

10:05 – 10:15      Break

10:15 – 10:50      Juniors (2009) B  Group  A Level     1 apparatus        

10:50 – 11:25      Juniors (2010) A  Group  A Level     1 apparatus 

11:25 – 11:35      Break     

11:35 – 12:10      Juniors (2010) B  Group  A Level     1 apparatus  

12:10 – 12:40      Juniors (2010) C  Group  A Level     1 apparatus 

12:40 – 13:25      Awarding Ceremonies  Juniors  A Level    

13:25 – 14:30      Exhibition(2018-2017) -Kids  (2016-2015) B Group    

14:30 – 14:40      Break

14:40 – 16:00      Juniors (2008-2009-2010)  B Level

16:00 – 16:10      Break

16:10 – 17:15      Pre-juniors (2011) A Group A Level 

17:15 – 17:40      Awarding Ceremonies Juniors  B Level, Exhibition, Kids

17:40 – 18:50      Pre-juniors (2011) B Group A Level 

18:50 – 19:00      Break

19:00 – 20:00      Pre-juniors (2011)  C Group A Level        

20:00                  Awarding Ceremonies Pre-juniors  A Level, Close ceremony

Επίσης τις παρακάτω ημέρες και ώρες θα γίνουν απονομές  Πέμπτη  16/2

18:45 – 19:20     ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

20:50                  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (2013)  

Παρασκευή 17/02

13:00 – 13:25      ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

14:40 – 15:10      ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  (2012)  ΟΜΑΔΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19:40 – 20:20      ΟΜΑΔΙΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,

Σάββατο  18/221:05                  

ΓΥΝΑΙΚΏΝ   ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ   

Κυριακή   19/02

12:40 – 13:25      ΝΕΑΝΙΔΩΝ

17:15 – 17:40      ΝΕΑΝΙΔΩΝ,    ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ   20:00                  ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2011,

Τελετή λήξης