Κυριακή
14
Αύγουστος
TOP

Άρις Καλαμάτας: Με το αριστερό στην πρεμιέρα των “8” του Πανελληνίου Νεαναδων, έχασε 75-32 απέναντι το Παναθλητικό

Ποδαρικό με το αριστερό για τις μπασκετμπολίστριες του Μιχάλη Μπακογιάννη στην τελική φάση του 36ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη, στο γήπεδο Επταπυργίου το διάστημα 26-30 Απριλίου 2022. Παίζοντας απέναντι στον ισχυρό και φιλόδοξο Παναθλητικό τα κορίτσια του Άρι Καλαμάτας στάθηκα αξιοπρεπώς στην πρεμιέρα χάνοντας ωστόσο με σκορ 75-32.

Ο τίτλος θα κριθεί στο κλειστό γυμναστήριο Επταπυργίου και θα απονεμηθεί στις 30 Απριλίου. Οχτώ ομάδες διεκδικούν το τρόπαιο. Παναθλητικός,Άρης Θεσσαλονίκης, Παναθηναϊκός και Εσπερίδες είναι οι ομάδες που κυνηγούν το πρωτάθλημα, ενώ ο Άρις θα κοντραριστεί με Γιάννινα, Ιπποκράτη και Αρχέλαο για τις θέσεις 5-8 με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Δείτε τον αγώνα εδώ
Για την ιστορία, αυτή είναι η πρώτη συμμετοχή του καλαματιανού συλλόγου σε τελική φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος και η πρώτη σε επίπεδο Πελοποννήσου μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου πριν από 21 ολόκληρα χρόνια, από τις Νεάνιδες του ιστορικού Ποσειδώνα Καλαμάτας, το μακρινό 2001.

Σε επίπεδο Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. αξίζει να σημειωθεί πως η πρώτη συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων κατεγράφη το 1992 όταν η ομάδα του ΝΟΚ Ποσειδών κατέλαβε την 6η, ενώ δυο χρόνια αργότερα σε επίπεδο Πελοποννήσου, εκπροσωπώντας την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης αναδείχθηκε πρωταθλήτρια κατακτώντας τότε το πρωτάθλημα Ελλάδος.

Στον Α’ Όμιλο αγωνίζονται οι Παναθηναικός, Άρης Θεσσαλονίκης, Εσπερίδες Καλλιθέας και Ιπποκράτης Κω, ενώ στον Β’ Όμιλο οι Πιερικός/Αρχέλαος, Παναθλητικός, ΣΚ Ιωάννινα και ο Πρωταθλητής της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., Άρις Καλαμάτας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

ΤΡΙΤΗ 26/4/2022

Α΄ Όμιλος

1η αγωνιστική

15.30 Παναθηναϊκός-Ιπποκράτης Κω

20.30 Άρης-Εσπερίδες Καλλιθέας

Β’ Όμιλος

1η αγωνιστική

13.00 Πιερικός Αρχέλαος-ΣΚ Ιωάννινα

18.00 Παναθλητικός-Άρις Καλαμάτας

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/4/2022

Α’ Όμιλος

2η αγωνιστική

18.00 Ιπποκράτης Κω-Άρης

20.30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Παναθηναϊκός

Β’ Όμιλος

2η αγωνιστική

13.00 Άρις Καλαμάτας-Πιερικός Αρχέλαος

15.30 ΣΚ Ιωάννινα-Παναθλητικός

ΠΕΜΠΤΗ 28/4/2022

Α’ Όμιλος

3η αγωνιστική

14.30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Ιπποκράτης Κω

17.00 Παναθηναϊκός-Άρης

Β’ Όμιλος

3η αγωνιστική

12.00 Άρις Καλαμάτας-ΣΚ Ιωάννινα

19.30 Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/4/2022

11.00 3ος Α’ Ομίλου-4ος Β’ Ομίλου (Γ3).

13.30 4ος Α’ Ομίλου-3ος Β’ Ομίλου (Γ4)

16.00 1ος Α’ Ομίλου-2ος Β’ Ομίλου (Γ1)

18.30 2ος Α’ Ομίλου-1ος Β’ Ομίλου (Γ2)

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/04/2022

09.30 Ηττημένος Γ3-Ηττημένος Γ4 (θέσεις 7-8)

11.30 Νικητής Γ3-Νικητής Γ4 (θέσεις 5-6)

13.30 Ηττημένος Γ1-Ηττημένος Γ2 (θέσεις 3-4)

15.30 Νικητής Γ1-Νικητής Γ2 (Θέσεις 1-2)