Ασταμάτητος ο 89χρονος Παναγιώτης Δούσης – Κατέκτησε την πρωτιά στην κατηγορία Μ85 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα βετεράνων

Ο 89χρονος δρομέας από τη Μεσσηνία που τρέχει χωρίς στομάχι διένυσε τα 5000μ. σε 34:48 και κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Μ85 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα βετεράνων. Ο Παναγιώτης Δούσης συμμετείχε στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουλίου 2023 στην Αλεξανδρούπολη το πανελλήνιο πρωτάθλημα βετεράνων αθλητών στίβου.

Παρών στους αγώνες ήταν και ο 89χρονος Παναγιώτης Δούσης, ο οποίος συμμετείχε στα 5000μ. και με επίδοση 34:48 κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία Μ85.

Ο Μεσσήνιος δρομέας έχει κάνει αφαίρεση στομαχιού, ενώ έρχεται από ακόμη δύο χειρουργεία που έκανε την άνοιξη. Σύμφωνα με τους γιατρούς, η ακριβής ποσότητα του φαγητού που πρέπει να καταναλώνει για να μην έχει μοιραίες επιπλοκές, είναι για έναν κατάκοιτο που δεν μπορεί να κάνει βήμα. Παρ’όλ’ αυτά, ο Παναγιώτης Δούσης όχι μόνο περπατάει, αλλά συμμετέχει τακτικά σε αγώνες μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων.

Με τους γιατρούς πριν από 10 χρόνια να του δίνουν λίγες ημέρες ζωής, ο διαυγέστατος μαραθωνοδρόμος, ο οποίος απαγορεύεται να πιει νερό ακόμη και κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου γιατί θα του επιφέρει πνίξιμο, δηλώνει ξεκάθαρα και κυριολεκτικά: «Αν ζω σήμερα, μου το λένε και οι γιατροί, είναι από το τρέξιμο».