Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 0-2: Ιστορικό «διπλό» για τις γυναίκες της Ένωσης- Διαμαρτύρονται οι Αρκάδες

Χάρη στα τέρματα της Καπνίση και της Κόλλια, η ΑΕΚ πήρε μεγάλο διπλό στο «Θ. Κολοκοτρώνης» κόντρα στον επίσης νεωφότιστο στην Α1 Γυναικών, Αστέρα Τρίπολης (2-0).

Σε ένα ιστορικό ματς και για τις δύο ομάδες που έκαναν το ντεμπούτο τους στην Women’s Football League, την πρώτη κατηγορία ποδοσφαίρου γυναικών της χώρας μας, η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

Η «Ένωση» προβιβάστηκε στην Α1 κατηγορία αήττητη και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πορεία της στα μεγάλα σαλόνια, με μια επαγγελματική νίκη επί του επίσης νεοφώτιστου Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Τα τέρματα για την ομάδα του Νίκου Γκαλίτσιου σκόραρε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ούσα καλύτερη σχεδόν καθ’ολη τη διάρκεια του αγώνα στην Τρίπολη.

Το σκορ άνοιξε στο 39′ η Μαρία Καπνίση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το οποίο ξεσήκωσε αντιδράσεις), που κέρδισε η Πινέδα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1. Στο β’ μισό, η «Ένωση» κεφαλοποίησε την ανωτερότητά της, βάζοντας και δεύτερο γκολ, με ηρωίδα την αρχηγό της Κόλλια.

Πιο συγκεκριμένα, στο 48ο λεπτό η Ελληνίδα άσος έπιασε μια «βολίδα» από το όριο της περιοχής, «γράφοντας» το 2-0 για την ομάδα της.

Τα κορίτσια του Αστέρα Τρίπολης πλησίασαν στο γκολ στο 56′, με το εντυπωσιακό σουτ της Γεωργαντζή, το οποίο απέκρουσε η Χατζηχαρίστου και διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 82′, σε αντικανονικό μαρκάρισμα της Μοσκοφίδου μέσα στην περιοχή.

Οι γυναίκες του Αστέρα προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες, χωρίς τελικά να καταφέρνουν το πολυπόθητο γκολ.