Σάββατο
27

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Καλαμάτα, 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’

Δεν ξεκίνησε με το δεξί η Καλαμάτα στο δεύτερο γύρο της Σούπερ Λιγκ 2 καθώς ήρθε ισόπαλη 0-0, εντός έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’.

Η τοπική μας ομάδα, είχε την υπεροχή, τις ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι αλλά τις έλειψε το γκολ και έτσι μοιραία ήρθε αυτό το αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Η Καλαμάτα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, με τον Ακόστα να έχει σουτ μέσα στην περιοχή στο 18′ λεπτό, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Β’, Μαργκόνο. Οι “ασπρόμαυροι” κέρδισαν πέναλτι με την ανατροπή του Τουρκοχωρίτη στον Ακόστα.  Ο γκολκίπερ των “πρασίνων”, Μαργκόνο απέκρουσε και την εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες στο 20′ λεπτό, ενώ στην επαναφορά ο Αρναρέλλης εξ επαφής πλάσαρε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με την κεφαλιά του Αρναρέλλη μετά από την σέντρα του Βαλεριάνου στο 23′ λεπτό, με την κεφαλιά του Μπαράλες μετά από την σέντρα του Αρίμπας στο 32′ λεπτό και την ευκαιρία διαρκείας με τις δύο κεφαλιές του Παπατόλιου και το σουτ του Μπαράλες στα σώματα των αμυντικών στο 41′ λεπτό. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν φάσεις με το σουτ του Μπαράλες στο 70′ λεπτό και με την κεφαλιά του Ρόβα στο 71′ λεπτό μετά την σέντρα του Ακόστα. Η “μαύρη θύελλα” είχε αποβολή με την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Δημόπουλου στο 90+1′ λεπτό. Η Καλαμάτα και ο Παναθηναικός Β’ ήταν ισόπαλοι με 0-0.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Κωστούλας (46′ λ.τ Δημόπουλος), Αρίμπας, Βαλεριάνος, Κατάλντι (84′ Καραγκούνης), Παπατόλιος (55′ Ματέους), Τάτος, Ακόστα, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Μπαράλες (78′ Πασάς).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Κυριόπουλος (71′ λ.τ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (74′ Νταμπίζας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Λιούμης (74′ Προδρομίτης).