Σάββατο
27

Έχασε την ευκαιρία για νίκη η Καλαμάτα- Ισόπαλη 2-2 με την Καλλιθέα (video)

Δίχως νικητή τελείωσε η αναμέτρηση της Καλαμάτας με την Καλλιθέα σε ένα σκληρό παιχνίδι, ειδικά στο β΄ μέρος, και με πολλές μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από τους “μελανόλευκους” για γκολ στην επανάληψη του αγώνα.

Η ομάδα του Γιάννη Μπέλα προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με καταπληκτικό γκολ του Κωνσταντινόπουλου, για να ισοαφαρίσει στο 35ο λεπτό με τον Μουνιέ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανθάτη.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο αντίπαλοι θα πήγαινα ισόπαλοι στα αποδυτήρια, η «Μαύρη Θύελλα» βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στο 43΄  χάρη σε σουτ του Λουκίνα που έγραψε το 2-1.

Στην επανάληψη η Καλλιθέα του Λεωνίδα Βόκολου πίεσε περισσότερο κυνηγώντας την ισοφάριση, κάτι που ακριβώς πριν την συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα. Στο 49΄  ο Μουνιέ ξανά πρωταγωνιστής ισοφάρισε σε 2-2.

Από το σημείο εκείνο και και μέχρι το 70λεπτο οι ταχύτητες των δυο  ομάδων έπεσαν δίχως τις μεγάλες φάσεις. Η Καλαμάτα άρχισε να ανεβάζει στροφές πιέζοντας για γκολ χάνοντας “τρελή” ευκαιρία στο 77΄ όταν μετά από μπαλιά του Αναστασόπουλου ο Αριστείδης Κόκκορης βγήκε τετ α τετ με τον Στρέζο, αλλά η προσπάθεια του δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε!

Στο 92΄ νέα χαμένη ευκαιρία με τον Μπόρχες, η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Με συνέπεια το 2-2 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα από τον διαιτητή που έδειξε αρκετές κίτρινες κάρτες, ακόμα και στους δυο πάγκους, θέλοντας να κρατήσει το παιχνίδι ισορροπημένο.

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Οι πανηγυρισμοί στο γκολ του Κωνσταντινόπουλου – Φωτό Μιχάλης Κρατημένος

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (53′ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος (27′ λ.τ Τσαγκαλίδης), Μοζέρ (70′ Μαβινγκά), Ματέους (70′ Μπόρχες), Αναστασόπουλος, Φελίπε, Γρίβας (70′ Παυλίδης), Λουκίνας.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας, Ρώσση, Ευαγγέλου, Χατζηδίμπας, Μπουλούλης, Τσιντώνης (66′ Ντιμίτριους), Σαντάνα, Μουνιέ, Μανθάτης, Κυνηγόπουλος.

Η Καλαμάτα βρέθηκε δυο φορές μπροστά στο σκορ με Κωνσταντινόπουλο και Λουκίνα με την Καλλιθέα να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με πρωταγωνιστή τον Μουνιέ.