Εκεί, εκεί στη Γ’ Εθνική- Η Εράνη 2-0 τον Παλληξουριακό και κατέκτησε την άνοδο (pic’s & video)

Μόνο ένα αποτέλεσμα ήθελε και το πήρε η Εράνη Φιλιατρών,. Η ομάδα του Κώστα Λυμπερόπουλου παρουσιάστηκε διεκδικητική από το πρώτο λεπτό του αγώνα απέναντι στον φανερά πιο αδύναμο Παλληξουριακό τον οποίο κέρδισε εύκολα στο τελευταίο μπαράζ πανηγυρίζοντας την επάνοδό της μετά από χρόνια στη Γ’ Εθνική. Συνολικά δύο τα γκολ, ένα το δοκάρι ενώ δεν ήταν λίγες οι χαμένες ευκαιρίες για τους παίκτες του Κώστα Λυμπερόπουλου που είχαν τον έλεγχο καθόλο το 90λεπτο.

Ο Φιλιατρινοί μπήκαν διεκδικητικοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και δεν άργησαν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα των αντιπάλων. Στο τέλος του 90λεπτου, οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς ανταμείφθηκαν με τον ιδανικότερο τρόπο, την κατάκτηση της ανόδου σε ένα φινάλε που συνδυάστηκε με την απονονή της κούπας του πρωταθλητή Μεσσηνίας 2023. Μια διπλή γιορτή που γέμισε χαρά τους πρωταγωνιστές και τον απερίγραπτο κόσμο τους. Στο τέλος όλοι έγιναν “ένα” και συμμετείχαν στους τρελούς πανηγυρισμούς για την επάνοδο της τριφυλιακής ομάδας στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Πριν την απονομή τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αείμνηστο πρόεδρο του συλλόγου, Γιώργο Λυμπερόπουλο. Ακολούθησαν οι απονομές των μεταλλίων και της κούπας στους πρωταθλητές Μεσσηνίας από τον πρόεδρο της ΕΠΣΜ Βασίλη Σπηλιώτη, τον δήμαρχο Τριφυλίας Γιώργο Λεβεντακη, τον υποψήφιο Βουλευτή Μεσσηνίας Περικλή Μαντά, μέλη της Ένωσης, όλοι τους.. . περικυκλωμένοι από τους ένθερμους και φανατικούς φιλάθλους της Εράνης.

Ηχηρή η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο. Κατάμεστη η κερκίδα που στηριξε με τον δικό της τρόπο την  προσπάθεια της ομάδας.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο 4ο λεπτό, ευκαιρία από τον Μιχαλόπουλο τον οποίο “έκοψε” ο πορτιέρο των αντιπάλων
Γκοοοοοολ…

Στο 8ο λεπτο η Εράνη μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μιχαλόπουλο να εκμεταλλεύεται ιδανικά την πάσα του συμπαίκτη του και να γράφει το 1-0

Στο 11ο λεπτό, ο Κόλλιας σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας και σε δεύτερη προσπάθεια η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυων.

Πληθαίνει ο κόσμος στο γήπεδο

Στο 27΄ χαμένη ευκαιρία από τον Γεωργιόπουλο που σούταρε άουτ

Στο 30ο λεπτο, “επέλαση” του Γεωργιόπουλου από δεξιά, ο πορτιερο του Ληξουρίου βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα

Στο 40ο λεπτο, με το κεφάλι απομάκρυνε ο Γιαζερμπακ το σουτ του Γεωργιόπουλου

42′ ο Πέππας “έκοψε” τον Λεπενιώτη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Στην πρώτη φάση του β΄ ημιχρόνου, ο Βασιλόπουλος βρέθηκε τετ-α -τετ με τον Σκάρπο, με τον πορτιέρο του Ληξουρίου να προστατεύει την εστία του

Γκοοοοολ….

Στο 56΄ ο Κόλλιας ανετράπη από τον Γιαζερμπακ με τον ρέφερι να σφυρίζει πέναλτι. Ο ποδοσφαιριστής των Φιλιατρινών ανέλαβε να το εκτελέσει, σημαδευοντας ορθά και γράφοντας το 2-0, ξεσηκώνοντας τα πλήθη…

Στο 67′ η μπάλα μετά το απευθείας που εκτέλεσε ο Κριστινελι, κατέληξε στα χερια του πορτιέρο των Φιλιατρινών.