Παρασκευή
19
Απρίλιος
TOP

Γ Εθνική μπάσκετ: Κακή εμφάνιση, διαιτητικά λάθη και μια χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα BC στην Πάτρα – Ήττα 84-81 από τον Γλαύκο

Τραγική εμφάνιση και μοιραία ήττα για την Καλαμάτα BC στο εκτός έδρας ματς με τον Γλαύκο στην Πάτρα. Με 84-81 στο φινάλε η ήττα αυτή αφήνει πικρία από τον τρόπο που ήρθε καθώς ένα, μεταξύ πολλών, διαιτητικών λαθών στέρησαν την ευκαιρία βολών στον Τσέλλο σε φάουλ στην εκπνοή του αγώνα σε προσπάθεια για τρίποντο που θα μπορούσε να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και ενδεχομένως σε διαφορετική έκβαση.

Παρόλα αυτά τα δυο πρώτα δεκάλεπτα για την Καλαμάτα ήταν τραγικά καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο με -18 (49-31) ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι παίκτες της καλαματιανής ομάδες παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παύλου Νώντα να τα δίνουν όλα, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και διεκδικώντας το αποτέλεσμα. Όμως το μοιραίο λάθος των άπειρων διαιτητών, όπως καταγγέλλουν οι παράγοντες του καλαματιανού συλλόγου  στη τελευταία φάση του αγώνα κόστισε ακριβά.

Αν και οι ελπίδες για την άνοδο δεν έχουν χαθεί, τουλάχιστον μαθηματικά, παρόλα αυτά άπαντες στην ομάδα κοιτάζουν τα δυο επόμενα ματς όπου ο στόχος της νίκης είναι αδιαπραγμάτευτος καθώς θα κρατήσει την ομάδα ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου, ενώ θα εξασφαλίσει τον πρωταρχικό της στόχο που είναι η άνετη παραμονή στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.