Παρασκευή
29
Μάρτιος

Καλαμάτα 80: «Απέδρασε» με το διπλό από τη Νέα Φιλαδέλφεια

Με τους υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης από την έδρα της AEK  αποχώρησαν οι “λύκοι” όπου επικράτησαν με 1 – 3 σετ (20-25, 25-22 , 23-25, 20-25) των γηπεδούχων.

Ύστερα από δυο συνεχόμενες απώλειες οι καλαματιανοί ξαναβρήκαν τον καλό, μαχητικό εαυτό τους επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο «Απόστολος Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 5η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Pre League, κάνοντας καλύτερο ξεκίνημα και χτυπώντας την ΑΕΚ στο σερβίς βρέθηκαν να προηγούνται με Παλέντζα, Πελεκούδα και Δημητρούλη να πιέζουν απο διαφορετικές γραμμές στο πρώτο σετ με +8 (2-10). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους τέσσερις με μπλοκ του Ράμος (10-14)  και Χάντ ενώ με δεύτερο διαδοχικό μπλοκ η διαφορά έπεσε στους τρεις. Τελευταίο πόντο στο σετ μετά από φάση διαρκείας και γρήγορο τελείωμα από τον Δημητούλη για το 20-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (5-4) με μονό μπλοκ του Πετσιά, όμως η Καλαμάτα ανέκτησε γρήγορα τον έλεγχο περνώντας μπροστά με (5-7). Ο Χάντ ισοφάρισε για την Ένωση σε 7-7 με την καλαματιανή ομάδα να περνά ξανά μπροστά με διαφορά δύο πόντων (10-12, 13-15). Νέα ισοφάριση στο 15-15 και ξανά στο 19-19 με την ΑΕΚ να κατακτά το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (5-5, 7-7), με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Καλαμάτα βγήκε μπροστά με Παλέντζα και Ιλιεφ (8-10) και τον Χαντ να βάζει ξανά στο παιχνίδι την ΑΕΚ και μπροστά στο σκορ  με 15-14. Κοινή πορεία μέχρι το 23-23, όπου η Καλαμάτα ανέβασε στροφές και με δύο σερί πόντους τελείωσε το σετ στο 23-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με 3-1, η Καλαμάτα πέρασε μπροστά με 5-7 και ανέβασε στροφές και την διαφορά στο +4 (6-10) και στο +6 (10-16) κρατώντας σταθερά το παιχνίδι στα χέρια τελειώνοντας το σετ στο 20-25.

ΑΕΚ – ΑΟ Καλαμάτα ’80 1-3
Τα σετ: 20-25, 25-22, 23-25, 20-25