Παρασκευή
26

Καθαρό 3-0 σετ στο Πελοποννησιακό ντερπι της Pre League για την Καλαμάτα 80 – Κέρδισε και τον Αιγιαλέων

Την ικανότητα και τις δυνάμεις να ξεπεράσει ένα ακόμη εμπόδιο είχε η ομάδα της Καλαμάτα 80 που επικράτησε στο Πελοποννησιακό ντερπι της Pre League Ανδρών του Αιγιαλέων με καθαρό 3-0 σετ.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο εύκολο καθώς έκλεισε γρήγορα στο 15-25 υπέρ των Καλαματιανών, με τις μάχες να δίδονται στα δυο επόμενα  ειδικά στα τελευταία λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Αιγιαλέων έκανε ένα σερί πέντε πόντων για να φθάσει το σκορ στο είκοσι όμως εκεί “μίλησαν ” οι έξυπνες πάσες του Δημητούλη αλλά και το σταθερό μπλοκ του Παλέντζα που πήγαν πόντο πόντο απο το 20-23 στο 20-25.

Στο τρίτο σετ από το 8-6 στο 9-9 το προβάδισμα που επιδίωξαν να πάρουν οι  γηπεδούχοι ανετράπη από την καλαματιανή ομάδα που παρά την έδρα και τον παλμό της, οι παίκτες της ήσαν ψύχραιμοι στα σημεία που έπρεπε. Το παιχνίδι ισοφάρισε 18-18 και 20-20, με Δαλακούρα και Χαλαμπίδη σε δυο καθοριστικές φάσεις να καρφωνουν και να μπλοκάρουν αντίστοιχα τους αντιπάλους τους.

Το σετ έκλεισε στο 22-25 και χάρισε ένα ακόμη 3-0 στην Καλαμάτα 80 που συνεχίζει δυναμικά την κούρσα στην φετινή Pre League Ανδρών.