Παρασκευή
19

Κύπελλο Ελλάδος: Στην επόμενη φάση η Καλαμάτα – Κέρδισε 4-3 στα πέναλτι την Ιεράπετρα – Τi δήλωσε ο Αναστόπουλος μετά τον αγώνα (video)

Νικήτρια επί κρητικού εδάφους η Καλαμάτα. Μετά τη “λευκή” ισοπαλία στην κανονική διάρκεια και την παράταση με το 1-1 όπου ο ΟΦΙ προηγήθηκε νωρίς (στο 95 λεπτό), αλλά οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας έβγαλαν αντίδραση φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Τσελεπίδη στο 115 λεπτό, Ιεράπετρα και Καλαμάτα οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με τον Σκεντεράϊ να ρίχνει τη… χαριστικη βολή στα δίχτυα του Μανουσάκη και τον Δημήτρη Ταϊρη να κατεβάζει ρολά δυο φορές στους παίκτες των αντιπάλων, στέλνοντας έτσι την Μαύρη Θύελλα στην επόμενη  φάση του θεσμού.

Η 11αδα που ξεκίνησε ο Νίκος Αναστόπουλος και οι αλλαγές που έγιναν: Ταΐρης, Μαβίνγκα (100′ Νάνι), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (100′ Μοζέρ), Παπατόλιος (100′ Βάλισον), Παυλίδης (46′ Τάτος), Τσαγκαλίδης (82′ Σκεντεράι), Κόκκορης (61′ Ματέους), Λουκίνας.

Τί δήλωσε ο Νίκος Αναστόπουλος μετά τον αγώνα

Στην παράταση το ματς Ιεράπετρα – Καλαμάτα

Το ματς ολοκληρώθηκε διχως γκολ με τις δυο ομάδες να περιορίζονται σε λευκή ισοπαλία παρα τις ευκαιρίες.
Μια καλή στιγμή είχε η Κααμάτα στο 42΄ σε εκτέλεση κόρνερ από τον Παυλίδη και κεφαλιά του Τσελεπίδη η μπάλα λίγο άουτ, ενώ είχε προηγηθεί στο 39΄ μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα με δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Αναστασόπουλο θα πέσει πολύ δύσκολα στη γωνία του και θα διώξει με τα πόδια ο Μανουσάκης
Νωρίτερα στο 17ο λεπτό του αγώνα το διαγώνιο σουτ του Κόκκορη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Μανουσάκης σε κόρνερ.
Στο β΄ ημίχρονο ο ΟΦΙ πήρε κάπως τον έλεγχο έχοντας καλές στιγμές, όπως στο 73΄ σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά από τον Μισιντόρο κεφαλιά του Κοντοέ στην πορεία της μπάλας που έφυγε λίγο άουτ από την εστία του πορτιέρο της Καλαμάτας Δημήτρη Ταϊρη.

Το ματς έχε προχωρήσει στην παράταση. Πρώτη καλή φάση για την Καλα ματα με τον Λουκίνα,

Στο 108΄ μετά από σέντρα του Νάνι από τα αριστερά ο Λουκίνας έπιασε γυριστή κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ

Άκαρπη και η παράταση με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Πέναλτι

1-0 για τον ΟΦΙ με Μεσιντόρο

Ο Ανδρέας Τάτος ανέλαβε να εκτελέσει το πρώτο πέναλτι της Καλαμάτας, με τον Μανουσάκη να αποκρούει

Το πέναλτι του Ντεκορεντζι απέκρουσε ο Ταϊρης

Μπροστά με 4-3 η Καλαμάτα με τον Σκεντεράι στέλνοντας την ομάδα του συτην επομενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Εισβολή… γύπα στο “Βουζουνεράκειο”

Ενας… απρόσμενος επισκέπτης βρέθηκε στα επίσημα του “Βουζουνεράκειου” της Ιεράπετρας, στο παιχνίδι Κυπέλλου του ΟΦΙ με την Καλαμάτα, όπου το ματς στο 92ο λεπτό παραμένει στο 0-0.

Βλέποντας το όρνιο δίπλα τους οι φίλαθλοι απαθανάτισαν τη στιγμή!

Βάσει αναζήτησης στο διαδίκτυο το συγκεκριμένο πτηνό φέρει την επιστημονική ονομασία Gyps fulvus (Γυψ ο πυρρόχρους) και στην Ελλάδα συναντάται το υποείδος G.f. fulvus.

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση του ΟΦΙ ο γύπας είναι τραυματισμένος και προσπάθησαν φίλαθλοι να τον βοηθήσουν, μέχρι να τον περισυλλέξουν οι πυροσβέστες που ειδοποιήθηκαν για το γεγονός.

Εν τέλει η πυροσβεστική πήγε στο γήπεδο για να πάρει τον τραυματισμένο γύπα που προσγειώθηκε στις εξέδρες του Βουζουνεράκειου στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της 3ης φάσης

Εθνικός-Προοδευτική* 2-2 κ.α 2-4 ΠΕΝΑΛΤΙ (Σάββατο 25/9 – 16:00)

Άρης Σούδας-Διαγόρας* 0-1  (Σάββατο 25/9 – 16:00)

ΟΦ Ιεράπετρας-Καλαμάτα* 0-0 κ.α 1-1 ΠΑΡΑΤΑΣΗ 3-4 ΠΕΝΑΛΤΙ  (15:00)

ΠΑΟ Ρουφ-Εργοτέλης* 0-3

Νέα Αρτάκη-Κηφισιά* 1-2

Καλλιθέα*-Επισκοπή 1-1 κ.α 2-1 ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Γιούχτας-Άγιος Νικόλαος* 1-1 κ.α 1-2

Ηλιούπολη*-Αστέρας Βλαχιώτη 2-0  (ξεκίνησε με καθυστέρηση είκοσι λεπτών)