Σάββατο
20

Κυρίαρχος του παιχνιδιού η Καλαμάτα BC- Κέρδισε με 77-72 τον Δίωνα Κυπαρισσίας (pic’s)

Μπορεί ο Δίωνας να έβαλε το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι ωστόσο η Καλαμάτα BC ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο μεγάλο ντέρμπι της Μεσσηνίας που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό της Τέντας. Οι παίκτες του Παύλου Νώντα επικράτησαν της Κυπαρισσίας με 77-72, πετυχαίνοντας το “3 στα 3” στο πρωτάθλημα της Γ  Εθνικής

Η καλαματιανή ομάδα είχε τον πρώτο λόγο σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας έως και διψήφια διαφορά (30-16). Από την αρχή του αγώνα οι καλαματιανοί παίκτες πατούσαν καλύτερα στο ματς, έχοντας την επιθετική πρωτοβουλία και την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα οδηγώντας την κούρσα και το σκορ έως και στο +17 (στη λήξη της τρίτης περιόδου, 57-40). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Δίωνας άφησε πίσω του τα έντονα χαρακτηριστικά δυστοκίας κι άρχισε να αντιδρά “ψαλλιδίζοντας” την διαφορά στο σκορ (71-60, 73-67) ! Το ροζ φύλλο αγώνα ανήκε -δικαίως – στην ομάδα της Καλαμάτας, η οποία παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Διαμαρτυρίες για τη διαιτησία υπήρξαν για ορισμένα φάουλ που δεν δόθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Μαγική εικόνα ο κόσμος που κατέκλυσε τις κερκίδες.

ΣΚ Καλαμάτα-ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 77-72

Δεκάλεπτα: 16-11, 35-26, 57-40, 77-72

Διαιτητές: Τσακιράκη, Αποστολόπουλος

Καλαμάτα (Νώντας): Πετρίδης, Χατζηαγγέλου 16(3), Οικονομίδης 4, Διαμαντόπουλος 13, Παπαντωνίου 14, Καραβάνας 2, Τσουλέας 6, Περρωτής 4, Καλογερόπουλος 8, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης 2, Μπάκας 8.

Κυπαρισσία (Μυριούνης): Ντάκοβιτς 23(3), Βαλλιώτης 5, Κυζίλης, Καμαρινός 8(2), Τζαγισβίλι 6(1), Καστανιώτης 13(1), Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 5(1), Μπακόλιας, Κλεφτάκης, Γιαννόπουλος 8.

Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 ΕΧΑΣΕ 79-43 ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΛΑΥΚΟ – ΕΣΠΕΡΟ

Μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε και ο Εσπερος στην Πάτρα επί της Καλαμάτας ’80 με σκορ 79-43, ενώ ο ΚΑΟ Κορίνθου έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη του νίκη, καθω σε ένα παιχνίδι ντέρμπι, κέρδισε την Παναχαϊκή στην πρωτεύουσα της Αχαΐας.

Δεκάλεπτα: 24-13, 42-22, 58-30, 79-43

Διαιτητές: Καψιώχας, Αλεξόπουλος Χρ.

Γλαύκος (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 15(3), Δενδής 2, Σερέτης 3, Σταθόπουλος 18(2), Ροκανάς 5(1), Σταμούλης, Καραγγελής 3, Αγγελόπουλος 7(1), Αργυρόπουλος Χρ. 6, Μπόγρης 6, Κρέμιτς 12, Θωμόπουλος 2.

Καλαμάτα 1980 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 7(1), Χρονόπουλος 11, Πετρόπουλος 1, Τσικούρης 3, Παυλόπουλος 2, Καράμπατσος, Καρουτάς, Ανδριανόπουλος 4, Κομπότης 2, Αλοίμονος, Σκοπέτος 6(2), Βούλγαρης 7.