Με ευκολία πέρασε από το Κατσάνειο η Καλαμάτα 80 – Κέρδισε 0-3 στα σετ τον Ηρακλή και περιμένει Κέρκη

Με ευκολία και 0-3  σετ η Καλαμάτα 80  πέρασε από την έδρα του Ηρακλή και σφράγισε το δικό της εισιτήριο για τον τελικό  των play off ανόδου στη Volley League.

Οι πετοσφαιριστές του Παναγιώτη Ντάκουρη από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο της μιάσμισης περίπου ώρας που διήρκησε ο αγώνας είχαν τον έλεγχο και προηγούνταν στο σκορ. Σε κανένα σημείο οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Παρότι στο τρίτο σετ ο Ηρακλής έφθασε σε ισοφάρισε (12-12), η Καλαμάτα δεν άφησε άλλα περιθώρια και γρήγορα πήγε το σκορ στο +3 για να κλείσει όπως το δεύτερο ετσι και το τρίτο σετ με το ίδιο σκορ (19-25) και να αποχωρήσει με γεμάτες αποσκευές από το Ιβανώφειο Κλειστό Γυμναστήριο.

Αντίπαλος της Καλαματιανής ομάδας θα είναι ο Κέρκης Σάμου που κέρδισε τον Φλοίσβο με 3-2 σετ στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον οποίο και πέρυσι είχε βρεθεί στην ίδια θέση με τις δυο ομάδες εν τέλει να παραμένουν στην κατηγορία. Φέτος η προσδοκία είναι το τέλος αυτής της διπλής αναμέτρησης να είναι διαφορετικό. Οι “λύκοι” όντας φορμαρισμένοι και αποφασισμένοι να κάνουν το άλμα θα διεκδικήσουν το 2 στα 2 απέναντι στον ισχυρό σύλλογο της Σάμου ώστε του χρόνου να βρεθούν στα μεγάλα σαλόνα της ελληνικής πετοσφαίρισης