Τρίτη
30
Απρίλιος
TOP

National League 2: Πέρασε και από τους Γαργαλιάνους ο Προμηθέας 2014, σε ματς με πολλή ένταση!

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Γαργαλιάνων δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο θετικό σερί επί των πρωτοπόρων του πρώτου ομίλου της National League 2 γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με σκορ 89-78, από τον Προμηθέα.

Σε μια από τις δύσκολες έδρες του φετινού πρωταθλήματος και του πρώτου ομίλου, οι ”Προμηθείς” ήταν δυνατοί κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν διαφορά από τους φιλόδοξους Γαργαλιάνους παίρνοντας την 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα και παράλληλα διπλασιάζοντας τις νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα του Αντώνη Κούτρη δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να χάνει στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει υπέρ των νεαρών, στην πλειοψηφία τους, παικτών του Προμηθέα, με 23-14.

Για τους Γαργαλιάνους ξεχώρισε η εμφάνιση του Σίμοβιτς, αλλά παρά την προσπάθεια που ακολούθησε στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρέμειναν πίσω στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων και σκορ 34-44.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Γυμναστικός Σύλλογος Γαργαλιανων βρέθηκε πίσω στο σκορ με 62-70.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τα έντονα παράπονα των γηπεδούχων ενώ είχε επεισοδιακή εξέλιξη αφού οι διαιτητές, μετά από προειδοποιήσεις αναγκάστηκαν να εκκενώσουν το γήπεδο. Στο 34ο λεπτό του αγώνα και ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +11 και το σκορ 66-77, η μεγάλη ένταση προς τους τρεις άρχοντες της αναμέτρησης, οδήγησε στην απόφασή εκκένωσης του κλειστού.

Πολλά τα παράπονα για την διαιτησία από τους ανθρώπους του συλλόγου της Τριφυλίας που πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Δόξα Πύρρου Άρτας.

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΕΑ Προμηθέας 2014 78-89

Δεκάλεπτα: 14-23, 34-43, 62-69, 78-89

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δημ., Βαγγάλης, Αλεξόπουλος Χρ.

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Κλεφτάκης 1, Λαζαρίδης 5, Γιαννόπουλος, Σίμοβιτς 37(2), Κυριακόπουλος 3, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 5, Σκλήβας 11(1), Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 7.

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 11, Σοϊλεμετζίδης 2, Μπαζινάς 6(1), Γοργότσης 6, Παπαδόπουλος, Πρέκας , Αδαμόπουλος 15(1), Πλώτας 24(6), Χριστοφοράτος, Βλάσσης 15(3), Λάγιος 5, Βασιλείου 5(1)