Παρασκευή
3
Μάιος

Πικρή ήττα στην Πάτρα για την Καλαμάτα BC – Έχασε 74-42 από τον Αίολο Αγυιάς

Σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο δεκάλεπτο η παρουσία της Καλαμάτας BC δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που έχει φθάσει στην κορυφαία 4αδα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, η ήττα από τον Αίολο ήρθε σαν φυσικό επακόλουθο. Η πικρία μεγάλη όχι μόνο απο το άτυχο αποτέλεσμα αλλά και από το ευρύ σκορ καθώς η διαφορά ήταν στους 32 πόντους (74-42).

Σε μια εμφάνιση που δεν μας έχουν συνηθίσει, ειδικά μετά τα πρώτα δέκα λεπτά αγώνα, οι παίκτες του Παύλου Νόντα έδωσαν χώρο στους πιο έτοιμους Πατρινούς να ξεφύγουν στο σκορ και αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα αλλά και τις δικές τους ικανότητες έφθασαν σε σπουδαίο εντός έδρας διπλό.

Πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους στην 2η περίοδο οι καλαματιανοί μπασκετμπολίστες έμειναν πίσω στο σκορ με διαφορά 16 πόντων στο 20ο λεπτό και κάπως έτσι γνώρισαν την 4η ήττα τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου, που πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο εντός έδρας ματς με τον Δίωνα Κυπαρισσίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-20, 56-29, 74-42

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Βουρνάς 10, Θανόπουλος 8 (1), Παπαβασιλόπουλος 20 (2), Μαναβόπουλος 9, Γοργότσης 12, Χατζόπουλος 7, Γιαννικόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 2, Βαλαής 2, Πουλάκη, Δαραμούσκας, Κάλλης 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Παύλος Νώντας): Χατζηαγγέλου, Τσέλος, Μπούσι 4, Πεζός 3 (1), Πολίτης 4, Σαλάι 10 (1), Περρωτής 2, Καλογερόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 4, Φραγγέας 2, Νάκης 5 (1), Μπάκας 3.

“Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω κρουσμάτων covid 19 σε αθλητές του σωματείου ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς, ο αγώνας ΓΣ Εργοτέλης– ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς της 13/03/22 για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών (1ος όμιλος) αναβάλλεται.”