Πέμπτη
6
Οκτώβριος
TOP

Πόλο: Στα ημιτελικά των μίνι παίδων προκρίθηκε ο Άργης Καλαμάτας

Την πρόκριση της στην ημιτελική φάση στην κατηγορία μίνι παίδων πανηγύρισε  η ομάδα του Άργη Καλαμάτας. Η ομάδα του καλαματιανού συλλόγου στην κατηγορία μίνι παίδων (Κ13) προκρίθηκε στην Γ Φάση και στα ημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ύστερα από τους αγώνες που έγιναν στην πόλη της Καλαμάτας από τη Παρασκευή 27 έως και την Κυριακή 29 Μαΐου στο άθλημα της υδατοσφαίρισης.

Πιο συγκεκριμένα, μπροστά στο βλέμμα δεκάδων θεατών που βρέθηκαν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Καλαμάτας για να παρακολουθήσουν τα παιχνίδια που έδωσαν οι μικροί πολίστες, η ομάδα του Άργη Καλαμάτας κατάφερε να κερδίσει τη Ν.Ε. Πατρών με σκορ 10-8 και το Ν.Ο. Αργοστολίου με σκορ 12-5, εξασφαλίζοντας έτσι την 3η προνομιούχο θέση του ομίλου που οδηγούσε στην Γ Φάση και στα ημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος μίνι παίδων (Κ13).

Αξίζει να αναφερθεί, ότι η συγκεκριμένη πρόκριση αποτελεί μοναδική διπλή επιτυχία στο καλαματιανό πόλο: όχι μόνο γιατί για την αγωνιστική σεζόν 2021-2022 σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες αποτελεί την μοναδική πρόκριση της πόλης στο άθλημα του πόλο, αλλά κυρίως είναι η μοναδική φορά που στην κατηγορία μίνι παίδων (Κ13) όλα τα χρόνια προκρίνεται ομάδα της πόλης μας στα ημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος (2 συνεχόμενες φάσεις την ίδια χρονιά).

Με το αποτέλεσμα αυτό, της πρόκρισης στα ημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στην κατηγορία μίνι παίδων (Κ13), επισφραγίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η σταθερά ανοδική πορεία των ακαδημιών του Άργη Καλαμάτας, που χωρίς τυμπανοκρουσίες, αλλά με σταθερά βήματα οικοδομεί τις επόμενες γενιές Καλαματιανών υδατοσφαιριστών που θα πρωταγωνιστήσουν στο άθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον όμιλο Καλαμάτας στην κατηγορία μίνι παίδων (Κ13):

1 η αγωνιστική

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 11-6

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 8-10

2η αγωνιστική

ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 4-21

ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-15

3 η αγωνιστική

ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 16-6

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ 31-5

4 η αγωνιστική

ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ – ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 3-27

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-18

5 η αγωνιστική

ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ 12-5

ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 16-13

Η Βαθμολογία :
1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΟ Ναυπλίου 9

3. Άργης Καλαμάτας 6

…………………………….

4. ΝΕ Πατρών 3

5. ΝΟ Αργοστολίου 0

Η σύνθεση της ομάδας του Άργη Καλαμάτας :

Αθανασόπουλος Δήμος 2009

Αλμπάνης Γιάννης 2009

Αντωνόπουλος Νίκος 2010

Κοσικίδης Βασίλης 2009

Μανοδήμος Γιάννης 2011

Μουραφέτης Λουκάς 2009

Νικόπουλος Νίκος 2010

Παναγόπουλος Δημήτρης 2011

Πουλημένος Παντελής 2010

Πετρόπουλος Αντώνης 2009

Πετρόπουλος Λούης 2009

Τζιάβας Νίκος 2009

Χειλάς Ανδρέας 2009

Προπονητής

Πετρόπουλος Κώστας

Βοηθός προπονητή

Δουρδουνάς Γιώργος

Έφορος

Κοσικίδης Χαράλαμπος

Στην ΄Γ φάση που θα παίξει ο Άργης Καλαμάτας, θα συμμετάσχουν οι καλύτερες 25 ομάδες της Ελλάδας και οι αγώνες έχουν προγραμματιστεί να γίνουν 15-17/7/ 2022.

Τα τμήματα υδατοσφαίρισης της Π.Α.Ε. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ συνεχίζουν τις καθημερινές προπονήσεις και τη συμμετοχή σε αγώνες με διάθεση, όρεξη και όραμα για την ανάπτυξη του αθλήματος της υδατοσφαίρισης, προάγουν την εξέλιξη των νέων αθλητών πάντα με γνώμονα το «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ» και την “ΕΥΓΕΝΗ άμιλλα”, αλλά και αναδεικνύουν κοινωνικές πλευρές που προωθεί ο αθλητισμός.

Οι κληρώσεις Μίνι Κορασίδων, Μίνι Παίδων και Β’ Ανδρών

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα (1/6) στα γραφεία της ΚΟΕ, διαδικτυακά, οι κληρώσεις της Τελικής Φάσης πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων (Κ13), της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων (Κ13) και της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Αναλυτικότερα:

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, 30/6-3/7 ΑΘΗΝΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΕ Πατρών, Πανιώνιος, Ολυμπιακός Αλίμου, ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Πειραιά

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ολυμπιακός

Γ’ ΦΑΣΗ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ, 15-17/7

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Βουλιαγμένης, Υδραϊκός, Ολυμπιακός, ΑΟ Καστέλας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χανίων, Ακαδημία Ηρακλείου, Παναθηναϊκός, ΝΟ Χίου, ΓΣ Περιστερίου

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Λάρισας, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Χαλκίδας

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ: ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΑΟ Κέρκυρας, Άργης Καλαμάτας, ΝΟ Πατρών

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, Άρης Θεσσαλονίκης, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, ΠΑΣ Φοίβος, ΣΑΠΚ Νεάπολης

Στην Τελική Φάση (21-23/7) προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 10)

Β’ ΦΑΣΗ Β’ ΑΝΔΡΩΝ, 1-3/7

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (9-10/7): ΝΟ Καλαμακίου, Τρίτων Αμαρουσίου, Άρης Νίκαιας, Πύρρος Ιωαννίνων

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: ΧΑΝΘ, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΠΑΣ Φοίβος

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ: Άργης Καλαμάτας, Επειός Ήλιδας, Μίλων, ΝΟ Ναυπλίου

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Πετρούπολης, ΝΟ Ρεθύμνου

Οι 2 πρώτοι κάθε Ομίλου (σύνολο 8) σχηματίζουν τους 2 Ομίλους Ανόδου (14-16/7) και οι τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) τον Όμιλο Καθόδου (14-16/7), από τον οποίο η τελευταία ομάδα της κατάταξης υποβιβάζεται στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Στην Α2 Εθνική ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες από την διαδικασία των Ομίλων Ανόδου.