Πέμπτη
28
Μάρτιος
TOP

Pre league ανδρών: Η Καλαμάτα θα κρίνει την άνοδο -Ο Κέρκης ισοφάρισε 1-1 με την Καλαμάτα 80

Με πανομοιότυπο τρόπο και ίδιο σκορ (3-0 σετ) ο Κέρκης Σάμου έκανε το 1-1 στα ματς με την Καλαμάτα 80 δημιουργώντας ελπίδες για την άνοδο.

Εκμεταλλευόμενος την έδρα του και την ευνοϊκή στάση της διαιτησίας ο Κέρκης παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός απέναντι στην Καλαμάτα 80 που έμεινε μακριά από το πρόσωπο που μας έχει συνηθίσει. Οι καλαματιανοί έβγαλαν αντίδραση (όπως και οι Σαμιώτες) στο τρίτο σετ όταν πια ήταν αργά, , όπως αποδείχθηκε, για την ποθητή ανατροπή. Οι δυο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Καλαμάτα, στις 19 Απριλίου, όπου θα παιχθεί η τελευταία πράξη του τελικού των play off στο τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ ο Κόνστα σε 1ο χρόνο ισοφάρισε σε 2-2, ο Βιέιτο ανέβασε διαφορά στο +3 (3-6) άτυχο διπλό μπλοκ στον Καπετανίδη για το 4-7, στον πόντο διαφορά 17-16 που ανέβηκε στο 22-20 με τον Κέρκη να φθάνει σε σετ μπολ με τον Εφραιμίδη κερδίζοντας το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η απόδοση της Καλαμάτας είχε μεγαλύτερες διακυμάνσεις στην απόδοσή της με τον Κέρκη μετά το 3-4 να βρίσκεται σταθερά μπροστά σκορ (9- 5, 11-7) σερί 3-0 για την Καλαμάτα με τον Βιέιτο να αντιδρά και τον Κανελλόπουλο στο σερβίς έως το 14-13 για να ισοφαριστεί το παιχνίδι 16-16. Η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ έχοντας σε κάποια σημεία εκνευρισμό στο παιχνίδι της, ενώ συνολικά στο παιχνίδι ορισμένα σφυρίγματα ήταν υπέρ της έδρας. Έξυπνη πάσα του Νικολάκη για το 23-16. Στο τάραφλεξ ο Μπιρμπίλης όμως ο Οκάμπο σταμάτησε σε διπλό μπλοκ και το σετ έκλεισε στο 25 -16.

Στο τρίτο σετ με το 2-0 υπέρ και την κερκίδα να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Κέρκης έμεινε μπροστά στο σκορ 4-2, 6-4. Στο 8-4, time out… απανωτά λάθη στο σερβίς από τις δυο ομάδες 9-5. Οκάμπο για το 9-6 και 10-7 μετά από σώσιμο του Δαλακούρα στην άμυνα. Άσος Οκάμπο στο σερβίς. 11-10 και time out από Κέρκη. Δια χειρός Οκάμπο η διαφορά μένει στον πόντο (12-11) με την ισοφάριση να έρχεται από τον Βιέιτο.

Στο 13-12 σε διαμαρτυρία των φιλοξενουμένων για τον πόντο που υπέδειξε υπέρ των γηπεδούχων ο διαιτητής κ. Μυλωνάκης επέμεινε στην απόφαση του δείχνοντας κόκκινη κάρτα στην ομάδα της Καλαμάτας για διαμαρτυρία και τον πόντο υπέρ της Σάμου (14-12).

Το ματς στα ίσια 14-14, 16-15. Ισοφάριση με τους μπλοκέρ της Καλαμάτας να σταματούν δυο φορές τον Καπετανίδη. Δυναμική αντίδραση του Αργεντίνου Ροντρίγκο Οκάμπο για το 18-17. Τριπλό μπλόκ στον Χάντ 20-19. Νέα ισοφάριση με Κόνστα σε 22-22. Πόντος με Μαντέκα να καρφώνει για το 22-23. Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Κέρκη να ισοφαρίζει σε 23-23 και 24-24. Άσος Καπετανίδη για το σετ μπολ και ματς μπολ 25-24. Το τελικό 26-24 και 3-0 σετ έδωσε στον Κέρκη Σάμου ελπίδες για το εφετινό στοίχημα της καθώς ισοφάρισε σε 1-1 τα ματς.