Δευτέρα
30
Σεπτέμβριος

“Χάλκινη” η Αναστασία Ιωάννα Ράντου του ΦΟΚ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής

Με άλλα τέσσερα χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο αποχαιρέτησε το Μαυροβούνιο η Παναγιώτα Λύτρα, η οποία επικράτησε σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα της τελευταίας ημέρας του Βαλκανικού Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής Γυναικών στην Μπούντβα, ενώ παράλληλα οι μικρότερες Ελληνίδες αθλήτριες κέρδισαν τρία μετάλλια στους τελικούς οργάνων των κατηγοριών Κορασίδων και Παγκορασίδων. Ξεχωριστή η παρουσία της καλαματιανής κορασίδας του ΦΟΚ , Αναστασίας Ιωάννας Ράντου που συμμετείχε στους αγώνες με την ομάδα “Greece 1” στο Βαλκανικό πρωτάθλημα και χάρη στην καλή εμφάνισή της κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην μπάλα.

Σημαντικές οι Ελληνικές διακρίσεις και στους δυο αγώνες, Balkan Cup (σ.σ. Βαλκανικό κύπελλο ) και Balkan Championship (σ.σ. Βαλκανικό πρωτάθλημα ), όπου ειδικά η παρουσία της αθλήτριας του Φιλογυμναστικού Ομίλου Καλαμάτας ανέδειξε τη δουλειά που γίνεται εδώ και δεκαετίες για τη γαλούχηση της νέας γενιάς αθλητριών ρυθμικής γυμναστικής και φυσικά των ιδίων κόπων της νεαρής αθλήτριας που συνεχίζει με αγάπη για το άθλημα την καθημερινή της προσπάθεια.

Πιο αναλυτικά, μία ημέρα μετά τη νίκη της στο Σύνθετο Ατομικό Γυναικών, η Λύτρα πρώτευσε σε τρεις από τους τέσσερις τελικούς οργάνων (στεφάνι με 30,900 β., στις κορύνες με 31,700 β. και στην κορδέλα με 28,950 β.), τερματίζοντας 2η μόνο στην μπάλα με 30,600 β., πίσω από τη Ρουμάνα Αντρεέα Βέρντες (31,450 β.).

Επιπλέον, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε δικό της άλλο ένα χρυσό μετάλλιο, αφού θριάμβευσε σε όλες τις νοκ άουτ μονομαχίες των “cross battles”: Στη φάση των «16» με 32,600 β. στο στεφάνι (η Μολδαβή Σοφία Μπουλάτ είχε 27,100 β.), στα προημιτελικά με 31,100 β. στην μπάλα (η Ιλόνα Ζεϊνάλοβα από το Αζερμπαϊτζάν πήρε 28,300 β.), στα ημιτελικά με 31,700 β. στις κορύνες (η Έλα Πόλακ από την Σλοβενία συγκέντρωσε 28,350 β.), ενώ στον τελικό υπερίσχυσε στην κορδέλα με 30,100 β. αφήνοντας δεύτερη τη Λιθουανή Μιλάνα Τρικολίτσι (26,650 β.).
Στη διαδικασία των “cross battles” συμμετείχε και η Ουρανία Συγκούνα, που αποκλείστηκε στον γύρο των «16», παίρνοντας 20,450 β. στην μπάλα έναντι 28,100 β. της Μαντίνα Νταμίροβα από το Αζερμπαϊτζάν.

Στο βάθρο των νικητριών ανέβηκαν, επίσης, τρεις νεαρές Ελληνίδες εκπρόσωποι στους τελικούς οργάνων των μικρότερων ηλικιακά κατηγοριών, όπου η Κορασίδα Αναστασία Ιωάννα Ράντου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην μπάλα και οι Παγκορασίδες Ίρις Μπαμπλέκη και Αναστασία Βλάσση κατέκτησαν από ένα ασημένιο μετάλλιο, στο σχοινάκι και στην μπάλα αντίστοιχα.

Αναλυτικά, η ελληνική συμμετοχή στους τελικούς οργάνων του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Νεανίδων-Κορασίδων-Παγκορασίδων είχε ως εξής:
Στην κατηγορία Νεανίδων, η Νεφέλη Καλύβα τερμάτισε 4η στην μπάλα (25,800 β.) και 6η στην κορδέλα (23,700 β.), η Νικόλ Σελμανάι 4η στις κορύνες (24,750 β.) και η Αναστασία Μαρία Καγκάλου κατετάγη 5η στο στεφάνι (27,000 β.).
Στην κατηγορία Κορασίδων, η Αναστασία Ιωάννα Ράντου κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην μπάλα (24,900 β.), η Χριστίνα Καλαφάτη την 4η θέση στο στεφάνι (26,150 β.), η Βαλέρια Καμινίδου την 4η θέση στις κορύνες (25,750 β.) και η Βαλέρια Γκελόσι την 6η θέση στην κορδέλα (21,300 β.).
Στην κατηγορία Παγκορασίδων, η Αναστασία Βλάσση κέρδισε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην μπάλα (21,800 β.), όπως και η Ίρις Μπαμπλέκη στο σχοινάκι (20,750 β.), ενώ η Σωτηρία Αδάμ κατετάγη 4η στο πρόγραμμα χωρίς όργανο (19,550 β.) και η Άννα Μαρκοπούλου 5η στο στεφάνι (20,500 β.).

Ο Πρόεδρος της Ε.Γ.Ο. Αθανάσιος Σταθόπουλος, η Α’ Αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας και υπεύθυνη του αθλήματος της Ρυθμικής Γυμναστικής Ειρήνη Αϊνδιλή και το Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στις Ελληνίδες αθλήτριες και στις προπονήτριές τους!