SL2: «Εκτέλεσε» την Καλαμάτα στο 93′ ο Κόστα και έδωσε το τρίποντο στην Ηλιούπολη (video)

Η Ηλιούπολη με γκολ του Φράνκο Κόστα επικράτησε 2-1 της Καλαμάτας εντός έδρας.

Πλέον με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Νίκου Παντέλη έφτασε τους 28 βαθμούς, ενώ η Καλαμάτα έμεινε στους 19 βαθμούς στα playoffs της Super League 2.

H Ηλιούπολη πήρε προβάδισμα με γκολ του Βενάρδου στο 49ο λεπτό, με την Καλαμάτα να κάνει το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ακόστα (ήταν το πρώτο γκολ στα Playoffs της Super League 2). Ωστόσο η Ηλιούπολη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Φράνκο Κόστα να νικάει τον Κοβάλ για το 2-1.

Το φιλμ του αγώνα:

1′ Σουτ του Γκορτσούλα η μπάλα λίγο άουτ
2′ Κεφαλιά του Μπαράλες η μπάλα πέρασε άουτ
16′ Σουτ του Παντελίδη αποκρούει ο Κοβάλ
49′ Σουτ του Βενάρδου η μπάλα βρίσκει σε αντίπαλο και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 της Ηλιούπολης
61′ Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λατίνοβιτς στον Στρούγγη με τον Ακόστα να ευστοχεί και να κάνει το 1-1 για την Καλαμάτα.
65′ Κεφαλιά του Πασά από πλεονεκτική θέση η μπάλα άουτ
74′ Κεφαλιά του Μπαράλες η μπάλα άουτ
83′ Σουτ του Τάτου, αποκρούει με τα πόδια ο Περιστερίδης
90′ Κεφαλιά του Μπαράλες, αποκρούει θεαματικά ο Περιστερίδης
90+3′ Ο Κόστα φεύγει στην αντεπίθεση και κάνει το 2-1 για την Ηλιούπολη κόντρα στην Καλαμάτα

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Ανδρέου, Βενάρδος, Ασίγκμπα, Μπουσάι, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (67′ Τσαφταρίδης), Γκοτσούλιας, Γιάννου, Κρέτση, Παντελίδης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάνιας, Κατάλντι (79′ Γρίβας), Ακόστα (64′ Τάτος), Πασάς (79′ Κωνσταντινόπουλος), Μπαράλες