Παρασκευή
19
Απρίλιος
TOP

SL2: Η Καλαμάτα πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή (1-2) κόντρα στον Παναθηναϊκό Β – Α1 Μεσσηνίας: ΑΕΚ – ΠΑΣ Ράχη 1-1

Η Καλαμάτα πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή (1-2) κόντρα στον Παναθηναϊκό Β για την 20η αγωνιστική της Super League 2.

H ανάλυση του αγώνα από την ΠΑΕ Παναθηναϊκός:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πράσινους να πιέζουν ψηλά, να ελέγχουν τον ρυθμό και να προσπαθούν να παίξουν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, για να φτάσουν σε θέση βολής.

Μόλις στο 2’ ένα σουτ του Τσιριγώτη από καλή θέση πέρασε άουτ. Ενώ στο 10ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, από κάθετη πάσα του Καρβούνη, με τον Ταΐρη να τον νικάει στο τετ α τετ.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν πρωταγωνιστής και στην φάση του 17’, όταν ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σιδεράς έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ταΐρης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να είναι καλύτερος και τελικά έφτασε στο γκολ στο 23ο λεπτό. Με την κούρσα του Τουρκοχωρίτη από δεξιά και την σέντρα του, την οποία μετουσίωσε σε γκολ ο Τσιριγώτης με κεφαλιά «ψαράκι», παρά την υπερπροσπάθεια του Ταΐρη.

Η Καλαμάτα απείλησε πρώτη φορά στο 31’, με το δυνατό σουτ του Παυλίδη έξω από την περιοχή να περνάει πάνω από την εστία του Χριστογεώργου.

Δύο λεπτά μετά, από ωραία μπαλιά του Θεοχάρη, ο Τσιριγώτης έφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε απέναντι στον Ταΐρη, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και ο Αναστασόπουλος τον πρόλαβε, διώχνοντας με τάκλιν.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, η ομάδα της Μεσσηνίας ισοφάρισε, με το πέναλτι του Τάτου στο 37ο λεπτό, μετά από ανατροπή του Γρίβα από τον Τουρκοχωρίτη κι ενώ νωρίτερα ο Σιδεράς δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα καθώς γλίστρησε.

Η Καλαμάτα έκανε το 1-2 στο 40’, από το… πουθενά και μετά από ένα ακόμα λάθος των παικτών του Χαβιέρ Βάθκεθ, με τον Θεοχάρη να γυρίζει την μπάλα στον Χριστογεώργο, αλλά τον Λουκίνα να παρεμβαίνει και να σκοράρει με πλασέ.

Ο Παναθηναϊκός Β μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας άμεσα την ισοφάριση και είχε την πρώτη του καλή φάση στο 52’. Όταν ο Σαρδέλης έκανε το σκαστό σουτ λίγο έξω από την μικρή περιοχή, με τον Ταΐρη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Αφού πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να χαμηλώσουν το τέμπο, προσέχοντας περισσότερο τα μετόπισθεν και την διατήρηση του υπέρ τους 1-2.

Η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2, με τον Σαρδέλη να παίζει πιο κοντά στον Τσιριγώτη, δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με το Τριφύλλι να μην μπορεί να βρει χώρους για να απειλήσει.

Στο 72ο λεπτό, ωστόσο θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Αθανασακόπουλος που έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην κόντρα, αντί να πασάρει στον Τσιριγώτη, επέλεξε να σουτάρει υπό την πίεση του Αναστασόπουλου, με τον Ταΐρη να διώχνει με τα πόδια.

Η Καλαμάτα είχε μια καλή στιγμή με το σουτ του Φελίπε να περνάει λίγο άουτ, στο 74’, ενώ ο Παναθηναϊκός Β στάθηκε άτυχος στο 81ο λεπτό. Όταν από σέντρα του Τουρκοχωρίτη από δεξιά, ο Τσιριγώτης έκανε ωραία την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με τους γηπεδούχους να βγαίνουν μπροστά για το 2-2, οι Μεσσήνιοι βρήκαν κενούς χώρους, αλλά ο Κόκκορης δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 82’.

Παναθηναϊκός Β (Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (80’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Θεοχάρης (66’ Σερπέζης), Ηλιάδης (80’ Μαραθωνίτης), Καρβούνης (66’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (85’ Αλμπάνης), Τσιριγώτης.

Καλαμάτα (Μπελά):Ταΐρης, Μοζέρ, Παυλίδης (76’ Μαβινγκά), Τάτος (44’ λ.τ. Φελίπε), Αναστασόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Λουκίνας (84’ Τσαγκαλίδης), Γρίβας (76’ Κόκκορης), Παπατόλιος (76’ Λουπάνο), Ματέους, Τσελεπίδης.

Πηγή: mikriliga

Α1 Μεσσηνίας: ΑΕΚ – ΠΑΣ Ράχη  1-1

Το ενδιαφέρον της ημέρας έχει στραφεί στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Ράχη.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε από την ΑΕΚ Καλαμάτας ο Μανώλης Χαλούλος.  Παλαίμαχος πια ποδοσφαιριστής, τελευταία φορά είχε φορέσει την φανέλα του ΑΟ Σπερχογείας

Φάσεις

Στο 37΄ το 0-1 έκανε ο Κωστέας μετά από ασίστ του Μανωλόπουλου

Στο 80΄  την κόκκινη κάρτα αντίκρυσε ο Σταματόπουλος

Στο 86΄ το 1-1 “έγραψε” ο Μάλαμας με κεφαλιά, μετά από ολιγωρία στην άμυνα της Ράχης

Διαιτησία: ΤΣΟΥΛΑΚΟΣ Η., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΓΑΙΤΑΝΗΣ Π.

ΑΕΚ Καλαμάτας: Σταθόπουλος, Μαυροειδάκος, Γερμάνης, Σταματόπουλος, Τσέρτος, Φλέσσας, Καροούμπας, Νικουλάε, Μπουντάι, Ρούσσεφ, Τσικρικάς.

Αγγελόπουλος, Σταθόπουλος ΙΙ, Μάλαμας, Γιαννόπουλος, Μαθιόπουλος, Διπλάρης.

ΠΑΣ Ράχη: Κοσμάς, Μανωλόπουλος, Πάλιας, Τσέλα, Τριανταφυλλίδης, Α. Κωστέας, Καπόγλης, Ζωγόπουλος, Τρικουράκης, Πολίτης, Γ. Κωστέας.

Μπέγκα, Αβράμης, θεοδωρακόπουλος, Κίορι, Κράκουλι, Καραπετιάν

Α Κατηγορία 1ος Όμιλος
(14η αγωνιστική)
  Αγώνας Γήπεδο Ημέρα Ημ/νία Ώρα Διαιτητές Αποτέλεσμα
1. Α.Ο. ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ Τετάρτη 16/02/22 15:00 ΡΕΚΚΑΣ Η., ΤΣΑΟΥΣΗ Σ., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Δ. Αναβλήθηκε
17η αγωνιστική
2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΡΕΚΚΑΣ Η., ΤΣΑΟΥΣΗ Σ., ΜΠΑΡΔΗΣ Γ. 3-1
3. Α.Ε. ΜΑΝΗΣ – Α.Σ. ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΜΠΟΥ Κυριακή 20/02/22 15:00 Αναβλήθηκε
4. Α.Ο. ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ – Α.Ε. ΑΒΙΑΣ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ Κυριακή 20/02/22 15:00 Αναβλήθηκε
5. Α.Ο. ΟΜΟΝΟΙΑ – ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΔΗΜ. ΚΤΕΛ ‘ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ’ Κυριακή 20/02/22 15:00 Αναβλήθηκε
Α Κατηγορία 2ος Όμιλος
(17η αγωνιστική)
10. ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ – Α.Ο. ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ ΧΩΡΑΣ Σάββατο 19/02/22 00:00

0-3 α.α.

11. ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ – ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ ΚΟΡΩΝΗΣ Σάββατο 19/02/22 00:00

3-0 α.α.

12. ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ – ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΡΕΚΚΑΣ Η., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ.
13. ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ – Α.Ο. ΜΕΘΩΝΗΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Δ., ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ.
Α1 Κατηγορία
(18η αγωνιστική)
14. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΔΗΜ. ΚΤΕΛ ‘ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ’ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΣΚΟΡΔΟΣ Η., ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Η., ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Χ.

1-3

15. ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΚΑΣΚΑΝΗΣ Φ., ΛΙΑΝΟΣ Π., ΤΟΤΑΚΗΣ Χ.
16. ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ – Α.Ε. ΛΟΓΓΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.
17. ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΠΑΣ ΡΑΧΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠ. ΔΥΤ. ΠΑΡΑΛΙΑΣ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΤΣΟΥΛΑΚΟΣ Η., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΓΑΙΤΑΝΗΣ Π. 1-1
18. ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ – Α.Ο. ΔΩΡΙΟΥ ΑΡΙΟΣ Κυριακή 20/02/22 15:00 ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Η., ΤΣΑΟΥΣΗ Ε., ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ Ζ.
19. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΕ ΚΥΠΑΡΙΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Π. ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Κυριακή 20/02/22 18:00 ΣΚΟΡΔΟΣ Η., ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Η., ΓΑΙΤΑΝΗΣ Π.

Β Κατηγορία 1ος Όμιλος

13η αγωνιστική

21. ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΙΚΑΡΟΣ – Α.Ο. ΠΑΤΙΣΤΑ ΔΗΜ “ΠΑΝ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ” Σάββατο 19/02/22 00:00

3-0 α.α.

22. Π.Α.Ο.Κ. – ΑΣ ΔΑΝΑΟΣ ΑΣΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΚΑΣΚΑΝΗΣ Φ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ., ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ Χ.

3-6

23. ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ – ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠ. ΔΥΤ. ΠΑΡΑΛΙΑΣ Κυριακή 20/02/22 11:00 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΤΣΑΟΥΣΗ Ε.

0-3

24. ΑΙΑΝΤΑΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ – ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Π. ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Κυριακή 20/02/22 11:00 ΜΠΑΡΔΗΣ Γ., ΤΟΤΑΚΗΣ Χ., ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗ Χ.

6-1

25. Α.Ο. ΛΑΙΪΚΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ ΔΗΜ ΓΗΠΕΔΟ ΛΑΙΙΚΩΝ “ΙΩΑΝ ΚΑΡΤ Κυριακή 20/02/22 11:00 ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ Η., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Δ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.

3-3

26. ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΔΗΜ. ΚΤΕΛ ‘ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ’ Κυριακή 20/02/22 11:00 ΚΟΥΡΤΕΣΗΣ Δ., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ., ΣΚΟΡΔΟΣ Ν.

0-3 α.α.

30. ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ – ΝΙΚΗ ΠΛΑΤΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΓΚΟΥΜΑΣ Ν., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ., ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Π.

0-1

31. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΚΟΠΑΝΑΚΙΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ ΚΟΠΑΝΑΚΙΟΥ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Δ., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α., ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Κ.

4-1

Β Κατηγορία 3ος Όμιλος
32. Α.Ο. ΣΤΕΝΩΣΙΑΣ – ΝΕΣΤΩΡ ΠΥΛΟΥ ΣΟΥΛΗΝΑΡΙΟΥ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΚΟΥΡΤΕΣΗΣ Δ., ΛΙΑΝΟΣ Π., ΜΠΑΣΙΛΑΡΗΣ Ε.

2-1

33. Π.Α.Ο. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – Α.Ε. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Σάββατο 19/02/22 15:00 ΤΣΟΥΛΑΚΟΣ Η., ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΣΚΟΡΔΟΣ Η.

3-0 α.α.

34. ΝΕΔΟΥΣΑ ΑΛΑΓΟΝΙΑΣ – ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΟΥΝΤΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Π. ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ Σάββατο 19/02/22 18:00 ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΤΑΒΟΥΛΑΡΕΑΣ Δ.

1-3

35. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – ΔΟΞΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ Κυριακή 20/02/22 11:00 ΚΑΣΚΑΝΗΣ Φ., ΓΑΙΤΑΝΗΣ Π., ΤΣΑΟΥΣΗ Σ.

0-4

36. ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ.Σ. – ΑΠΣ ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠ. ΔΥΤ. ΠΑΡΑΛΙΑΣ Κυριακή 20/02/22 18:00 ΨΗΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ., ΤΣΟΠΑΝΑΚΗΣ Χ., ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ.