Πέμπτη
18

Super League 1, Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 3-0: Εντυπωσιακή πρεμιέρα Μάντζιου (βίντεο)

Με την αύρα Μάντζιου πήρε το σημαντικό τρίποντο ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες στο ντεμπούτο του έμπειρου προπονητή στον πάγκο της ομάδας επικράτησε με 3-0 της Λαμίας και έφτασε τους 17 βαθμούς, ανεβαίνοντας έτσι στην 9η θέση. Οι Λαμιώτες από την άλλη μετά από ένα κακό ημίχρονο έμειναν στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς και συνεχίζουν την μάχη της σωτηρίας.

Πως έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την νέα του ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Παπαδόπουλος ήταν στα δοκάρια και η τετράδα μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτελούταν από τους Καρμόνα, Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο και Άλβαρες. Ιγκλέσιας και Μουνάφο ήταν το δίδυμο στον άξονα, με τον Ριέρα μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Δεξιά ήταν ο Ρεγκίς, αριστερά ο Σίτο και μοναδικός προωθημένος ο Μπαράλες.

Από την πλευρά του ο Σάββας Παντελίδης ξεκίνησε τη Λαμία επίσης σε σύστημα 4-2-3-1. Ο Γκαραβέλης ήταν στα δοκάρια, Σιμόν στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Γκοράνοφ αριστερά και οι Αντέτζο – Κορνέζος ήταν το δίδυμο των στόπερ. Παρτενέρ του Μπεχαράνο στο κέντρο ήταν ο Τζανδάρης. Γιακουμάκης, Τσιλούλης και Ντε Βινσέντι κινούνταν πίσω από τον Μανούσο.

Μαγικό πρώτο ημίχρονο για τους Αρκάδες

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα ιδανικό, για να μην πούμε μαγικό ημίχρονο για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες που στο φετινό πρωτάθλημα δεν θα λέγαμε πως σκοράρουν και με την μεγαλύτερη ευκολία, κατάφεραν στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο της ομάδας να πετύχουν 3 γκολ με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου.

Η αρχή έγινε στο 18′ όταν ο Άλβαρες έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Μπαράλες έκανε εξαιρετική κεφαλιά αναγκάζοντας τον Γκαραβέλη να διώξει με δυσκολία και στην συνέχεια της φάσης ο Μουνάφο από κοντά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Και μετά το 1-0 οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο διάστημα αυτό ένα σουτ στο 23′ με τον Γιακουμάκη να κάνει το σουτ και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Στο επόμενο λεπτό (24′) οι Αρκάδες κατάφεραν να κάνουν το 2-0. Ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά στον χώρο του κέντρου, ο Ρεγκίς έφυγε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και στην σέντρα που έκανε ο Αντέτζο με αυτογκόλ έκανε το 2-0 για τον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν αρκέστηκαν στα δύο τέρματα και συνέχισαν να πιέζουν με την πίεση να αποδίδει καρπούς στο 31′. Συγκεκριμένα ο Σίτο από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Ρεγκίς προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να κάνει έτσι το 3-0. Από εκείνο το σημείο η Λαμία προσπάθησε να σκοράρει για να μπει και πάλι στο ματς, αλλά δύο φορές ο Παπαδόπουλος νίκησε τους Σιμόν και Ντε Βινσέντι στο 41′ και 45′ αντίστοιχα με το 3-0 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το κράτησε άνετα και πήρε τη νίκη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το 3-0 που έκανε στο πρώτο. Οι «κυανόλευκοι» ναι μεν προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να απειλήσουν, αλλά δεν το κατάφεραν σε κανένα σημείο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πιο άνετο τρίποντο την φετινή χρονιά. Και το έκαναν γιατί προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι να κλειστούν πίσω και να περιμένουν τους αντιπάλους τους, κάτι που έκαναν στα περισσότερα παιχνίδια και το πλήρωσαν πολλές φορές.