Τετάρτη
24

Super League II: Η Καλαμάτα έκανε το “4 στα 4” – Με Λουκίνα οδηγό, 2-1 τα Χανιά -Τί δηλωσε ο Νίκος Αναστόπουλος (video)

Στην 8η στροφή του πρωταθλήματος της Super League II και στο ματς της εμβόλιμης αγωνιστικής, η Καλαμάτα πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με τον Λουκίνα “οδηγό”. Ο ικανότατος ποδοσφαιριστής έβαλε την Καλαμάτα μπροστά στο σκορ με σουτ στο 34′ο λεπτό, για να πετύχει το δεύτερο και νικηφόρο γκολ στο 84ο λεπτό. Τα Χανιά κατάφεραν μόνον να ισοφαρίσουν στο 58΄ με τον Βασιλόγιαννη.

Αυτά δυο μέρες αφού ο Γιάννης Λουκίνας ο οποίος πέρυσι φορώντας τη φανέλα της Βέροιας, ανακηρύχθηκε πρώτος σκόρερ στο Βόρειο όμιλο της περσινής Football League! Έναν τίτλο που επιβεβαιώνει και φέτος, όντας εξίσου παραγωγικός φορώντας τη φανέλα της “Μαύρης Θύελλας”.

Οι φάσεις του αγώνα

7′ σουτ Παναγιωτούδη μπλόκαρε ο Δημήτρης Ταΐρης
9′  το σουτ του Κωνσταντινόπουλου πέρασε άουτ
13′  σέντρα του Πατάπη, ο πορτίερο της Καλαμάτας έπεσε στα πόδια του Μπαΐροβιτς και έδιωξε σωτήρια την μπάλα
17′ ευκαιρία από γύρισμα του Βάρκα, ο Παπατόλιος βρήκε την μπάλα και ο Μπαΐροβιτς εξ επαφής πλάσαρε άουτ
20′ διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Καμαρά
34′ το πρώτο γκολ της αναμέτρησης είχε την υπογραφή του Λουκίνα. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ψηλοκρεμαστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0- 1 για την Καλαμάτα

40′ σέντρα του Μοζέρ, σουτ στην κίνηση του Φελίπε, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

55′ Κογιέτε αντί Τριανταφυλλάκου, ο Κολλάς πήρε τη θέση του Πατάπη
58′ ο Βασιλόγιαννης έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μπαΐροβιτς με εξαιρετικό σουτ στα δίχτυα του Ταϊρη ισοφάρισε σε 1-1
59′ Αλλαγή Παυλίδης αντί Φελίπε
69′ Αλλαγή Μασούρας αντί Κάρλος και Κόλα αντί Καμαρά για τα Χανιά
70′ διπλή αλλαγή για την Καλαμάτα με τους Σκεντεράι και Μαβινγκά να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο αντί των Μοζέρ και Τσαγκαλίδη
84′ Γκοοοοοολ Σέντρα του Κωνσταντινόπουλου κεφαλιά του Λουκίνα και 1-2
85′  Στο επόμενο λεπτό ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στη μάχη τον Τσελεπίδη αντί του Ματέους και τον Μαρκόφσκι αντί του Λουκίνα
89 ‘ Αλλαγή για τα Χανιά, ο Βασιλακάκης αντί του Παναγιωτούδη
91′ Σουτ του Σκεντεράι μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος
Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ισσα (Αθηνών) – Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Στάμος (Ηλείας)
Κίτρινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (23′), Σκεντεράι (90+4′), Κογιέτε (90+5′)
Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Πατάπης (55′ Κολλάς), Ζιούλης, Παντεκίδης, Καμαρά (69′ Κόλα), Παναγιωτούδης (90′ Βασιλακάκης), Κάρλος (69′ Μασούρας), Τριανταφυλλάκος (55′ Κογιέτε), Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Μπαΐροβιτς.
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μοζέρ (70′ Σκεντεράι), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Τσαγκαλίδης (70′ Μαβινγκά), Αναστασόπουλος, Ματέους (85′ Τσελεπίδης), Τάτος, Φελίπε (58′ Παυλίδης), Λουκίνας (85′ Μαρκόφσκι)

Οι δηλώσεις του Νίκου Αναστόπουλου μετά τον αγώνα

Η ΠΑΕ Καλαμάτα συγχαίρει τους διαιτητές του αγώνα

“Η ΠΑΕ Καλαμάτα συγχαίρει τους διαιτητές του αγώνα Κωνσταντίνο Κατοίκο (Αθηνών) και τους βοηθούς Ισσα (Αθηνών), Δημόπουλο Μ. (Δυτ. Αττικής) και Στάμο (Ηλείας) και τους εύχεται να έχουν πάντα τέτοιες διαιτησίες και καλή συνέχεια στην καριέρα τους. Τέτοιες διαιτησίες προάγουν το πρωτάθλημα της Super League 2.”

Αστέρας Βλαχιώτη-Καραϊσκάκης 0-1

ΣΚΟΡΕΡ: 45+1′ Ρούνεϊ κεφ.

Διαγόρας-Παναθηναϊκός Β 1-2

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ Κουϊρουκίδης κεφ. – 12′ Τσιριγώτης σουτ, 30′ Σιδεράς κεφ.

ΟΦ Ιεράπετρας-Κηφισιά  2-1

ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Μεσσιδόρο σουτ – 34′ Τετέι σουτ

Αιγάλεω-Ρόδος 1-1

ΣΚΟΡΕΡ: 21′ πεν. Τσιλιγκίρης – 47′ αυτ. Παναγιώτου