Super League II: Ιδανικό φινάλε στην κανονική περίοδο για την Καλαμάτα – Κέρδισε με 1-0 την Καλλιθέα

Η Καλαμάτα υποχρέωσε την πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα στην τρίτη της ήττα στην εφετινή σεζόν, επικρατώντας με γκολ του Τζερόνιμο Μπαράλες από το πρώτο ημίχρονο και τις μυθικές επεμβάσεις του ανεπανάληπτο Κοβάλ.

«Το αποτέλεσμα μας δικαιώνει» σημείωσε χαρακτηριστικά ο Τόλης Τερζής μετά το τέλος του αγώνα.

«Είναι 8 παιχνίδια στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται! Περιμένουμε να γίνει η κλήρωση και να πάμε δυνατά» ενώ έστειλε μήνυμα στον κόσμο «Σήμερα ήρθανε είδαν ότι κερδίσαμε και στα play off να βοηθήσουν τα παιδιά».

Ο Μπαράλες με πέναλτι που κέρδισε ο Πασάς στο 38′ έβαλε την Καλαμάτα μπροστά στο σκορ, ενώ στο στο 42′ η εκτέλεση φάουλ του Ματίγια έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κοβάλ και άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να πολιορκούν την εστία της Καλαμάτας πέφτοντας πάνω στο “τοίχος” που ανέβασε ο Κοβάλ.Ο Ουκρανός πορτιέρο της Καλαμάτας στο 64ο λεπτό σταμάτησε αρχικά το δυνατό σουτ του Ντεμέτριους από πλεονεκτική θέση ενώ στη συνέχεια έκανε την απόκρουση της χρονιάς στην φετινή Super League 2 πραγματοποιώντας φοβερή επέμβαση με το δεξί χέρι στη βολίδα του Μουτίνιο που ακολούθησε.

Στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε για την προσφορά του στον σύλλογο ο παλαίμαχος της Μαύρης Θύελλας, Άκης Δάλλας .

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας), Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας), Σαμοΐλης (Αθήνας)

Κίτρινες: Λόπεζ, Κοζορώνης – Μαρόττα, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Μουστακόπουλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κοζορώνης, Λόπεζ (59′ Τάτος), Ακόστα (59′ Ελιβέλτο (82′ Κατάλντι), Πασάς, Μπαράλες (46′ λ.τ Κωτσόπουλος (82′ Κωστούλας).

ATHENS KALLITHEA (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μαρόττα (46′ Μουστακόπουλος), Καινούργιος (84′ Γεβρέμοβιτς), Μπουλούλης (46′ Βασιλόγιαννης), Ρομαό, Ματίγια, Μουτίνιο, Κυνηγόπουλος, Ντεμέτριους, Λουκίνας (70′ Τόρες).