![](https://best-tv.gr/wp-content/uploads/2023/07/lakonierga-εικόνα_Viber_2023-07-04_14-51-27-226-FIRST-950x533.jpg)
Μέχρι τα τέλη του τρέχοντος Ιουλίου αναμένεται ότι θα έχει παραδοθεί η τρίτη μονάδα διαχείρισης απορριμμάτων, στην Σκάλα, η οποία -στο πλαίσιο της ΣΔΙΤ κεντρικής διαχείρισης- θα αναλάβει την επεξεργασία των απορριμμάτων των δήμων της Λακωνίας.
Την ενημέρωση αυτή έλαβε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας, ο οποίος επισκέφθηκε την πιο πάνω περιοχή και είχε συνάντηση με τον εργοταξιάρχη.
Βασικότερος λόγος της καθυστέρησης, όπως ειπώθηκε, ήταν η διαμόρφωση της πρόσβασης προς τη μονάδα, με την παράδοση της οποίας θα έχουν ολοκληρωθεί και οι τρεις μονάδες διαχείρισης απορριμμάτων που προβλέπεται στον ισχύοντα ΠΕΣΔΑ.