Παρασκευή
29
Μάρτιος

Θετικές εμφανίσεις του Μεσσηνιακού σε Διασυλλογικό Α-Γ, Διασυλλογικό Σύνθετων Αγωνισμάτων Κ16 και Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας

Άλλο ένα πετυχημένο Σαββατοκύριακο ήταν το προχθεσινό (29-30 Απριλίου) για το Τμήμα Στίβου του Μεσσηνιακού Γ.Σ. Ο λόγος ήταν ήταν πολύ καλές εμφανίσεις και επιδόσεις των αθλητών-τριών του στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών, στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Σύνθετων Αγωνισμάτων Κ16 και στον Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας.

Ξεκινώντας από το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών που διεξήχθη στην Πάτρα στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, ο Σύλλογος κατέλαβε την 5η θέση στην γενική κατάταξη με συγκομιδή 77 βαθμών και την 1η θέση στην κατάταξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου, σύμφωνα και με τα επίσημα αποτελέσματα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου.

Οι προπονητές που συνόδευσαν την αποστολή ήταν οι Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Καλυβιώτης, Λούης Τσάτουμας, Θοδωρής Χάντζος, Παναγιώτα Τσιάλα και Γιάννης Γρίβας, οι οποίοι έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από τους αγώνες και τις επιδόσεις των αθλητών- τριών. Αξιοσημείωτο είναι ότι σχεδόν όλα τα παιδιά ανήκουν σε μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες (έφηβοι, παίδες), γεγονός που μαρτυρά από μόνο του το ελπιδοφόρο μέλλον που υπάρχει για τον Μεσσηνιακό Στίβο. Αναλυτικά οι επιδόσεις των παιδιών:

ΑΝΔΡΕΣ

– Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος, 1ος στο Τριπλούν με επίδοση 14,11μ και 2ος στο μήκος με επίδοση 7,03μ

– Κυριάκος Μαγουλιανίτης, 1ος στον Ακοντισμό με επίδοση 59,42μ

Λάμπρος Μπακούρος, 3ος στο Ύψος με επίδοση 1,90μ

– Παναγιώτης Λύγουρης, 6ος στο Μήκος με επίδοση 6,32μ

– Λάζαρος Μάτσης, 18ος στα 200μ με επίδοση 24,82΄΄ και 19ος στα 100μ με επίδοση 12,14΄΄

– Αλέξανδρος Σταματέλος, 14ος στα 200μ με επίδοση 24,15΄΄ και 26ος στα 100μ με επίδοση 12,56΄΄

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

– Μαριλένα Φεράι, 2η στα 100μ με εμπόδια με επίδοση 15,64΄΄ και 14η στα 200μ με επίδοση 27,83΄΄

– Θεοδώρα Κάγια, 5η στο Τριπλούν με επίδοση 10,53μ

– Σταυριάννα Σταθοπούλου, 5η στον Ακοντισμό με επίδοση 35,84μ

– Χριστίνα Χότζα, 6η στο Τριπλούν με επίδοση 10,28μ

– Βασιλική Κουλιέρη, 8η στα 100μ με επίδοση 13,28΄΄ και 8η στα 200μ με επίδοση 27,10΄΄

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και η Δήμητρα Τζανετάκη, η οποία αγωνίστηκε στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Σύνθετων Αγωνισμάτων Κ16, το οποίο διεξήχθη και αυτό τις ίδιες μέρες στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Η αθλήτρια του Συλλόγου αγωνίστηκε στα 80μ με εμπόδια (επίδοση 16,22΄΄), στα 600μ (επίδοση 2,04΄), στο μήκος (επίδοση 4,51μ), στο ύψος (επίδοση 1,40μ), στη σφαιροβολία (επίδοση 9,55μ), στον ακοντισμό (επίδοση 28μ), καταφέρνοντας να συγκεντρώσει 3.546 βαθμούς και να καταλάβει την 3η θέση.

Κλείνοντας, ο δρομέας του Συλλόγου Ιωάννης Καλογερόπουλος σε ένα πάρα πολύ ανταγωνιστικό αγώνα 10χλμ στον Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας το Σάββατο, κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 34,34΄ δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές του εμφανίσεις στους δρόμους αντοχής μετά και την 2η θέση που είχε καταλάβει στα 10χλμ του Μαραθωνίου της Μεσσήνης.