Σάββατο
27

Volley League: Πικρή ήττα στη Σύρο για την Καλαμάτα 80, έχασε με 3-1 σετ από τον Φοίνικα (βίντεο)

Με την πλάτη στον τοίχο οι “λύκοι” θα υποδεχθούν τη Σύρου την  Κυριακή 24 Μαρτίου
Ύστερα από ένα συγκλονιστικό τέταρτο σετ με τον Φοίνικα Σύρου και την Καλαμάτα 80 να πηγαίνουν πόντο – πόντο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και πήραν το ματς με 3-1 σετ. Για την ομάδα της Σύρου αυτή ήταν η δεύτερη νίκη επί της Καλαμάτας 80 στα μεταξύ τους παιχνίδια κι πλέον έχει κάνει το 2-0 στη σειρά και χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο της παραμονής.

Η μεγάλη μάχη δόθηκε στο τέταρτο σετ με την Καλαμάτα να πιέζει δυνατά τον Φοίνικα που είχε όπλο το δυνατό του σερβίς και τους Ασπιώτη και Chavers ως αιχμή του δόρατος. Ο τελευταίος πόντος παίχθηκε στο φιλέ με τον Bryan να βάζει την υπογραφή του στο 25-23 που χάρισε στους γηπεδούχους πολύτιμη νίκη και σαφέστατο προβάδισμα στην υπόθεση της παραμονής…

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο σετ η Σύρος ήταν κυρίαρχη κερδίζοντας με άνεση και με όπλο το σερβίς (25-16), με τους ρόλους ωστόσο να αλλάζουν στο δεύτερο όπου η Καλαμάτα 80 ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ (19-25).

Ο Φοίνικας ξαναμπήκε δυνατά στο τρίτο με σερί του Daca στο σερβίς που της έδωσε από την αρχή προβάδισμα με 7-0 και το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο 12-7 και σε 18- 8 και 20-01!

Στο τέταρτο σετ η μάχη ήταν μεγάλη. Παρά το προβάδισμα της Σύρου (3-2 6-3) η Καλαμάτα ισοφάρισε αρκετές φορές (7-7, 8-8, 15-15, 17-17) φθάνοντας να πάρει ένα εύθραυστο *-όπως αποδείχθηκε -προβάδισμα δυο πόντων (18-20) που ο Φοίνικας κατάφερε να αναιρέσει. Το σετ πήγε πόντο πόντο (20-20, 21-22, 22-23) για να κλείσει στο 25-23 υπέρ της Σύρου.

Για την Καλαμάτα 80, όλα για όλα παίζονται στην επόμενη συνάντησή της με τον Φοίνικα στην μεσσηνιακή πρωτεύουσα. Με την πλάτη στον τοίχο η Καλαμάτα θα πρέπει να πάρει πάση θυσία τη νίκη για να συνεχίσει να ελπίζει…

Σε αντίθετη περίπτωση θα αποχαιρετήσει την μεγάλη κατηγορία έχοντας δώσει έναν πραγματικά αξιοπρεπή αγώνα.

Τα σετ: 25-16, 19-25, 25-17, 25-23.

Φοινικας Σύρου: Garcia, Daca, Ασπιώτης, Chavers, Μπαρμπούνης, Bryan, Σωνάκης (λ)/ Πετσιάς, Τσαρκατόγλου

Καλαμάτα 80: Μαντέκας, Αλεξάκης, Χριστόφας, West, Ocampo, Vieyto, Ντάκουρης (λ)/ Δαλακούρας, Παλαιολόγος, Σαλωνίτης.