Παρασκευή
26
Απρίλιος
TOP

Τελικό: 2-0 κέρδισε η Καλαμάτα τον Αστέρα Βλαχιώτη – Μόνη πρώτη στη βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου (video)

Τελικό 2-0 υπέρ της Καλαμάτας με σκόρερ τους Αναστασόπουλου και Λόρι Κέρη επί του Αστέρα Βλαχιωτη για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League. Η Καλαμάτα πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη, παραμένοντας η μοναδική ομάδα στον Νότιο Όμιλο που κρατά αλώβητη την εστία της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μια πρώτη προσπάθεια από την Καλαμάτα με Κερι και ένα αστοχο σοθτ του Βερνάρδου για τους Λακωνες.

Στο 5ο λεπτό ευκαιρία για τον Βλαχιωτη με το Καλλέργη από πλάγια θέση άουτ

Στο Δημοτικό στάδιο της παραλίας και ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος.

Ένταση μικρής διάρκειας μεταξύ των παικτών. Φάουλ πάνω στον Μπουσμπιμπα. Δεν είχε συνέχεια …

Δυο κίτρινες κάρτες μεχρι στιγμής σε Καλλέργη (16′) και Τσελεπιδη (18′)

Το σκορ παραμένει στο μηδέν

Χαμένη  ευκαιρία για την Καλαμάτα με Μπουσμπιμπα, βγήκε στην επίθεση ο παίκτης της Καλαμάτας αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει.

Επέλαση Φελίπε στο 31′ αλλά τον προλαβε ο Φαρμάκης.παραμενει το 0-0

Με φοβερό βολε στο 34 ο Αναστασόπουλος έκανε το 0-1 για την Καλαμάτα

37′ σκληρό φάουλ του Πρικα στον Κερη κίτρινη κάρτα έδειξε ο ρέφερι

Στο 41′ ο ρέφερι δείχνει εύκολα την κίτρινη κάρτα στον Σουμπινιο σε μαρκαρισμα πάνω στον Μαρτσεφ

Συνεχίζει την πίεση η Καλαμάτα που κυνηγά το δεύτερο γκολ

Νεα εξόρμηση  του Σουμπινιο που έκανε το πλάσε λίγο άουτ στο 80′

Τριπλή αλλαγη στο 82’για τον Αστέρα

Βγήκαν Βερνάρδου,  Μπρακαμοντε και Μαρτσεφ και μπήκαν Τουλουβασιλης, Παπατσαρουχας και Παπουτζιδης

Εναρξη Β ημιχρόνου

Με το καλημέρα ο ρέφερι κ.  Μπακογιαννης έδειξε κίτρινη κάρτα στο Κερη

48′ φάουλ εκτέλεσε ο Παυλίδης βρήκε τον Σουμπινιο στην περιοχή ο τελευταίος σουταρε λίγα μέτρα άουτ

Καλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Στο 56′

κούρσα Μπουσμπιμπα,  που βρέθηκε σε καλή θέση για γκολ αλλά η μπάλα κοντραρε σε σώμα αμυντικού

57′ αλλαγή στη θέση του Μπουσμπιμπα ο Ηλιόπουλος

Αλλαγή στο 60′ στη θέση του Καλλέργη πέρασε ο Παπούλης

Η Καλαμάτα η οποία ελέγχει το ματς βρέθηκε ξανά κοντά σε γκολ με τον εξαιρετικό Λορι Ξερή να σουτάρει δυνατά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαρμάκη

Δυο αλλαγές για την Καλαμάτα

Στη θέση του Φελίπε πέρασε ο Μαρκοφσκι στο 67′ και ένα λεπτό αργότερα στη θέση του Αναστασόπουλου πέρασε ο Παπατολιος

Στο 72′ ο Ευαγγελλιδακης πέρασε στη θέση του Κορτεση

Κρατά τον έλεγχο η Καλαμάτα, καμία ουσιαστική  πίεση από τον Αστέρα

Σουτ του Σουμπινιο κοντραρε στα σώματα

Γκολ για την Καλαμάτα. Το 2-0 για την Μαύρη Θύελλα έκανε ο Κερη από το ύψος του πέναλτι 86ο λεπτό

Στις καθυστερήσεις σουτ του Πρικα ψηλά άουτ

Συνθέσεις

Καλαμάτα: Ταΐρης,  Κερη, Μπακαγιοκο,  Τσελεπιδης,  Κωνσταντινοπουλος,  Αναστασόπουλος, Παυλίδης,  Σουμπινιο,  Φελιπε, Μαβινγκα, Μπουσμπιμπα.

Αστέρας Βλαχιωτη: Φαρμάκης, Κουρτεσης,  Πρικας, Κορνεζος,Μαγκας, Νικολάου, Καλλέργης, Μπρακαμοντε, Σκεντεραι, Βερνάρδος, Μαρτσεφ

Νότιος Όμιλος

Αποτελέσματα

Αιγάλεω – Επισκοπή 1-3 (27΄πεν. Μπαρμπαρούσης – 32΄, 45+1΄Τσιριγώτης, 54΄ Ανδρέου)

Ασπρόπυργος – Ιάλυσος 3-0 (55΄, 71΄ Ζαχαράκης, 69΄ πεν. Γεωργακόπουλος)

Καλαμάτα-Αστέρας Βλαχιώτη 2-0 (34΄ Αναστασόπουλος, 85΄ Κέρι)

Καλλιθέα – Ρόδος 2-3 (50΄Καββαδίας, 54΄ Μαρουκάκης – 17΄ Αρναρέλλης, 67΄ Δελαπόρτας, 71΄ Βουργουντζής)

Νίκη Βόλου – Σαντορίνη 1-1 (22΄Κρουθ-64΄ πεν. Ερρίκος)