Παρασκευή
19

Στρατηγική νίκη του Φερστάπεν στο επετειακό Grand Prix στο Σίλβερστοουν

Μεγάλη νίκη πήρε ο Μαξ Φερστάπεν στο επετειακό Grand Prix για τα 70 χρόνια της Formula 1, στην πίστα του Σίλβερστοουν, όπου η Red Bull εφάρμοσε μία εκπληκτική στρατηγική διαχέιρισης ελαστικών με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά από τους Χάμιλτον και Μπότας που τερμάτισαν στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Στην εκκίνηση ο Μπότας έφυγε μπροστά από τον Χάμιλτον, την ίδια ώρα με μία καλή εκκίνηση ο Φερστάπεν πέρασε στην 3η θέση τον Χούλκενμπεργκ, ενώ λίγο πιο πίσω, μία έξοδος του Φέτελ τον έφερε στην τελευταία θέση!

Η στρατηγική του Φερστάπεν ήταν διαφορετική, αφού φορώντας σκληρά ελαστικά -σε αντίθεση με τις Mercedes που ξεκίνησαν με μέση γόμα – κι αφού τα ασημένια βέληδιαφορετική, ο Ολλανδός οδηγός πήρε την πρώτη θέση. Στον 33ο γύρο Μπότας και Φερστάπεν εισήλθαν στα pit stop, με τον Χάμιλτον να αντέχει και να μένει μέσα προπορευόμενος. Ο Βρετανός οδηγός της Mercedes μπήκε στα pits στον 42ο γύρο, φορώντας ξανά σκληρά ελαστικά και βρέθηκε πίσω από τον Λεκλέρ που ανέβηκε στην 3η θέση. Ωστόσο, ο Χάμιλτον δεν το έβαλε κάτω και με πιο φρέσκα ελαστικά πέρασε μπροστά από τον Μονεγάσκο, εξασφαλίζοντας μία θέση στο βάθρο των νικητών.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής πίεσε ακόμη περισσότερο και εφόσον πήρε το “οκ” από την ομάδα του μονομάχησε με τον Μπότας περνώντας τόν στην 2η θέση.

Εντυπωσιακός ήταν ο Αλμπον της Red Bull που με όμορφες προσπεράσεις αναριχώταν στις θέσεις με προορισμό την 10άδα, για να τερματίσει τελικά στην 5η θέση , ενώ εκτός 10άδας, ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Φέτελ,τερματίζοντας στην 12η θέση .