Δευτέρα
22
Απρίλιος
TOP

10 μετάλλια για τα δελφίνια του Ν.Ο. Καλαμάτας στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος

Σε μια ακόμη διοργάνωση τα δελφίνια του ΝΟΚ κατόρθωσαν να ξεχωρίσουν και να διακριθούν. Στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος που ολοκληρώθηκε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις.

Οι αγώνες διεξήχθησαν 9-11/2 για τις κατηγορίες Παμπαίδων, Παγκορασίδων ΑΒ και 16-18/2 για τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων και Εφήβων-Νεανίδων.

Με την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας αγωνίστηκαν συνολικά 25 κολυμβητές και κολυμβήτριες κατακτώντας 10 μετάλλια (5 χρυσά, 2 αργυρά και 3 χάλκινα) πετυχαίνοντας πολλά ατομικά ρεκόρ στα περισσότερα αγωνίσματα που συμμετείχαν. Επίσης στην βαθμολογία στους Παμπαίδες Α ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με 276,5 βαθμούς κατέλαβε την 3η θέση, στις Παγκορασίδες Α με 26 βαθμούς την 27η θέση και στην Γενική ΠΠ/ΠΚ Α την 6η θέση με 302,5 βαθμούς. Στις Παγκορασίδες Β με 32 βαθμούς την 30η θέση και στην Γενική ΠΠ/ΠΚ Β (δεν αγωνίστηκαν παμπαίδες) την 44η θέση. Στις Νεάνιδες με 26 βαθμούς την 21η θέση και στην Γενική την 31η μιας και εδώ στους Έφηβους δεν είχαμε συμμετοχή. Πρόκειται για πραγματικά εξαιρετική συγκομιδή βαθμών που άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τόσο τους προπονητές Στάθη Μπακολιά και Παναγιώτη Λαγοπάτη όσο και τους υπεύθυνους εφόρους των τμημάτων κ. Νίκο Λαγούδη και κα. Βάσω Τσάκωνα οι οποίοι και συγχαίρουν τα παιδιά τόσο για τις επιτυχίες τους όσο και για την άψογη συμπεριφορά που επέδειξαν κατά την διάρκεια των αγώνων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιδιών έχουν ως εξής:

Κατηγορία Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α (γεν. 2010)

Δημητρακόπουλος Γεώργιος                  50ΠΡ                 34’’16                6ος

100ΠΡ              1’18’’08                11ος

200ΠΡ            2’50’’39               12ος

Κασιδάκης Κων/νος-Ιάσων                    50ΠΡ                 35’’20               10ος

100ΠΡ              1’18’’53               14ος

200ΠΡ  άκυρη εκκίνηση

Κολιοφούτης Ίωνας                              50ΕΛ                 26’’30                3ος

100ΕΛ               57’’28                2ος

50ΠΕΤ              27’’64                 1ος

Λαγωνικάκος Παναγιώτης                     50ΕΛ                 27’’07                7ος

100ΕΛ                59’’41                6ος

200ΕΛ             2’13’’68                9ος

Μιχαλόπουλος Σταύρος                         50ΕΛ                 27’’18                ΕΣ

100ΕΛ              1’01’’53                ΕΣ

50ΥΠ                 33’’10                9ος

Μυτσκίδης-Τεριζάκης Ιωάννης              50ΕΛ                 25’’84                 1ος

100ΕΛ               56’’29                 1ος

200ΕΛ            2’05’’63                 1ος

Πατικόπουλος Ορέστης                         100ΕΛ             1’06’’45              42ος

200ΕΛ            2’23’’38              26ος

400ΕΛ            4’57’’89              22ος

Σταθάκος Αλέξανδρος                          50ΠΡ                 36’’31               19ος

100ΠΡ              1’20’’41              20ος

200ΠΡ            2’54’’56               14ος

Μυτσκίδης-Τεριζάκης Ιωάννης              4Χ100ΕΛ         3’55’’69                  1οι

Μιχαλόπουλος Σταύρος

Λαγωνικάκος Παναγιώτης

Κολιοφούτης Ίωνας

Κολιοφούτης Ίωνας                              4Χ200ΕΛ         8’54’’31                 3οι

Λαγωνικάκος Παναγιώτης

Πατικόπουλος Ορέστης

Μυτσκίδης-Τεριζάκης Ιωάννης

Μυτσκίδης-Τεριζάκης Ιωάννης              4Χ100ΜΟ        4’30’’01                 2οι

Δημητρακόπουλος Γεώργιος

Κολιοφούτης Ίωνας

Λαγωνικάκος Παναγιώτης

Βασιλάκη Αντωνία                                50ΕΛ                 30’’84                24η

100ΕΛ              1’10’’68                37η

50ΠΡ                 42’’33                25η

Γεωργίου Σταυρούλα                             50ΠΡ                 42’’56                26η

100ΠΡ             1’37’’37                25η

200ΠΡ            3’27’’37                23η

Πολυχρονοπούλου Αριάδνη-Σταυρονίκη 50ΕΛ                 29’’83                 11η

100ΕΛ             1’05’’56                13η

200ΕΛ            2’28’’74                19η

Σκούντζου Σπυριδούλα                         200ΕΛ             2’24’’71                 11η

400ΕΛ             5’03’’01                 11η

800ΕΛ           10’25’’95                13η

Φραγκούλη Αργυρώ                               50ΕΛ                 33’’57                48η

100ΕΛ              1’15’’14                53η

50ΥΠ                 38’’51                32η

Σκούντζου Σπυριδούλα                         4Χ100ΕΛ         4’40’’51               12ες

Βασιλάκη Αντωνία

Φραγκούλη Αργυρώ

Πολυχρονοπούλου Αριάδνη-Σταυρονίκη

Φραγκούλη Αργυρώ                               4Χ100ΜΟ       5’39’’98               13ες

Βασιλάκη Αντωνία

Πολυχρονοπούλου Αριάδνη-Σταυρονίκη

Σκούντζου Σπυριδούλα

Κατηγορία Παμπαίδων – Παγκορασίδων Β (γεν. 2011)

Μανιάτη Ευαγγελία-Δέσποινα                50ΠΕΤ              35’’28                16η

50ΠΡ                 42’’81                28η

100ΠΡ              1’36’’19                33η

Μεϊμετέα Σταυρούλα                             50ΠΡ                 47’’22                51η

100ΠΡ     άκυρη λάθος κίνηση ποδιών

200ΠΡ            3’58’’46                33η

Στεφανάκου Μαρία-Λυδία                      50ΠΡ                 46’’04                47η

100ΠΡ             1’42’’77                47η

200ΠΡ            3’36’’29                31η

Τζώρτζη Κων/να                                  50ΠΡ                 42’’37                23η

100ΠΡ              1’33’’15                23η

200ΠΡ             3’16’’95                17η

Χριστοπούλου Χριστίνα-Αναστασία         50ΕΛ                 30’’07                  6η

100ΕΛ              1’09’’01                13η

50ΥΠ                34’’96                  3η

Μανιάτη Ευαγγελία-Δέσποινα                4Χ100ΕΛ         4’51’’55               15ες

Τζώρτζη Κων/να

Στεφανάκου Μαρία-Λυδία

Χριστοπούλου Χριστίνα-Αναστασία

Χριστοπούλου Χριστίνα-Αναστασία         4Χ100ΜΟ       5’35’’72               13ες

Τζώρτζη Κων/να

Μανιάτη Ευαγγελία-Δέσποινα

Στεφανάκου Μαρία-Λυδία

Κατηγορία Παίδων – Κορασίδων (γεν. 2008-2009)

Κουρέας Βασίλειος                                50ΥΠ                32’’25              39ος

100ΥΠ             1’08’’80              34ος

200ΥΠ                       άκυρη εκκίνηση

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος                      50ΠΡ                 33’’83              28ος

100ΠΡ              1’17’’21              39ος

Τζοβάρας Νικόλαος                              50ΕΛ                 26’’16               19ος

100ΕΛ               57’’36              28ος

50ΠΕΤ              27’’67              20ος

Κουλοπούλου Χριστίνα                          50ΥΠ                34’’98                39η

100ΥΠ              1’15’’71                36η

200ΥΠ            2’45’’96                32η

Πολυχρονοπούλου Άρτεμις                    50ΕΛ                 28’’80                26η

100ΕΛ              1’05’’18                42η

50ΠΡ                 39’’38                34η

Σκουράκη Κων/να                                50ΕΛ                 28’’77                23η

100ΕΛ             1’04’’29                35η

200ΕΛ            2’23’’52                37η

Κατηγορία Εφήβων – Νεανίδων (γεν. 2006-2007)

Μαρούλη Βαλεσία                                 50ΕΛ                 28’’40                10η

50ΥΠ                32’’50                 11η

50ΠΕΤ              29’’77                  8η

Στο Χειμερινό Πρωτάθλημα συμμετείχαν και τρεις πρώην κολυμβητές-τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας που έχουν παραχωρηθεί με υποσχετική ενός έτους σε σωματεία των Αθηνών και προπονούνται μαζί με την αγωνιστική ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας. Πρόκειται για τον Κορομπόκη Βασίλη (ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ), Σπυρόπουλο Αριστείδη (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ), Μητροπούλου Ευαγγελία (ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ). Οι επιδόσεις τους στο Χειμερινό Πρωτάθλημα είναι:

Κορομπόκης (εφήβων)                           50ΕΛ                 24’’48                  8ος

100ΕΛ               53’’57                  7ος

200ΕΛ             1’58’’95                  ΕΣ

Σπυρόπουλος (παίδων)                         200ΕΛ              1’59’’41                  6ος

400ΕΛ              4’17’’01                  9ος

800ΕΛ             9’01’’54                  9ος

4Χ100ΕΛ                                       1ος

4Χ200ΕΛ                                      1ος

Μητροπούλου (κορασίδων)                     100ΕΛ             1’02’’85                  18η

200ΕΛ             2’13’’85                   8η

400ΕΛ            4’45’’25                  10η

4Χ100ΕΛ                                        2η

Διεξήχθη το διήμερο 24-25/2 στο ΟΑΚΑ η Χειμερινή Ημερίδα Κολύμβησης Βετεράνων (Masters). Το νεοσυσταθέν τμήμα κολύμβησης του Ομίλου που ξεκίνησε μόλις κατά την περσινή περίοδο την αγωνιστική του δραστηριότητα εκπροσωπήθηκε από τον Λαγούδη Νίκο (κατηγορία 50-54 ετών) και Λούκο Πέτρο (κατηγορία(45-49 ετών). Και οι δύο κολυμβητές πραγματοποίησαν δυνατές εμφανίσεις και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Λαγούδης Νίκος                                   200ΕΛ              2’21’’11                   1ος

50ΕΛ                 27’’86                   1ος

100ΕΛ             1’02’’93                  2ος

Λούκος Πέτρος                                    50ΠΕΤ              30’’38                   1ος

50ΕΛ                 27’’62                   1ος

200ΜΑ           2’40’’44                   1ος