Παρασκευή
19

Α.Ε Μάνης: Διαμαρτύρεται για τη διαιτησία – Τέσσερις αμφισβητούμενες φάσεις και ένα πέναλτι (βίντεο)

Την έντονη δυσαρέσκειά της για την διαιτησία του Σαββατιάτικου αγώνα πρεμιέρας με την ομάδα της Σπερχογείας (1-1), εκφράζει η Διοίκηση της ΑΕ Μάνης στεκόμενη σε 4 αμφισβητούμενες φάσεις , στην αποβολή του Κουρούπη και το… “πάγιο” ζητούμενο για ίση μεταχείριση από τη διαιτησία.

Διαβάστε την ανακοίνωση:

“ΑΕΜ – Σπερχογεια 1 – 1
Παρακολουθήστε τα γκολ και 4 αμφισβητούμενες φάσεις από τις αρκετές που είχαμε στο χθεσινό παιχνίδι που δυστυχώς όμως δεν φαίνονται λόγο της κακής λήψης(απουσίαζε ο άνθρωπος που βιντεοσκοπεί τα παιχνίδια μας και τράβηξε παιδί από τις ακαδημιες μας)!!
Σεβόμαστε απόλυτα την προσπάθεια των διαιτητών μας και πάντα είμαστε καλοπροαίρετοι γνωρίζοντας πολύ καλά πως και το «ανθρώπινο λάθος» ειναι μέσα στο παιχνίδι!!
Σπανίως η ομάδα μας διαμαρτύρεται για την διαιτησία παρότι έχει αδικηθεί πάμπολλες φορές στο παρελθόν..
Απευθυνόμενοι πάντα στους αρμόδιους προσπαθούμε όλα αυτά τα χρόνια να εχουμε το αυτονόητο..το 50-50..το σεβασμό!!!
Στο χθεσινό παιχνίδι η ομάδα μας θεωρεί πως υπήρξαν 4 αμφισβητούμενες φάσεις για υπέρ της πέναλτι..
Δε θα ήταν φυσιολογικό βέβαια να πάρουμε ούτε τα 3…ούτε τα 4…
Ούτε 1 όμως ???
Παρότι η κάμερα δε βοηθαει στο να βγάλει κάποιος ξεκάθαρη άποψη για το πιο από αυτά είναι η όχι πέναλτι όσοι ήταν στο γήπεδο ξέρουν πως τουλάχιστον τα δυο ήταν 100% ορισμός του πέναλτι!!!
1η φάση:μακρινή λήψη..υπάρχει κάποια επαφή από πίσω στον ποδοσφαιριστή μας Γιαννη ο οποίος όμως σηκώνεται αμέσως…καλώς δεν το έδωσε
2η φάση: σε διεκδίκηση της μπάλας του ποδοσφαιριστή μας Τζανετεα ο αντίπαλος του ρίχνει αγκωνιά στο κεφάλι(κατά τη γνώμη μας πεντακάθαρο πέναλτι)…λεπτό αγώνα 80(1-1)
3η φάση:ο ποδοσφαιριστή μας Γουρνας ανατρέπεται από αντίπαλο μέσα στην περιοχή..
αν βρίσκει μπάλα ο αντίπαλος γίνεται μετά την ανατροπή…λεπτό αγώνα 87(1-1)
4η φάση:έπειτα από σέντρα του Χανκο η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Γούρνα ο οποίος με τη σειρά του κάνει σέντρα που σταματάει στο εκτεταμένο χέρι αμυντικού της αντίπαλης ομάδας(και επειδή υπάρχει σώμα μπροστά και δεν φαίνεται αρκεί να αναλογιστεί κάποιος πως αφού μετά την επαφή με τον αμυντικό η μπάλα καταλήγει κάθετα στο χορτάρι δε θα μπορούσε να υπάρξει επαφή με τίποτα άλλο εκτός από το αριστερό εκτεταμένο χέρι του εν λόγο ποδοσφαιριστή… ΞΕΚΑΘΑΡΟ πέναλτι…λεπτό αγώνα 37(0-1)
Και αν τα πέναλτι δύσκολα δίνονται χωρίς VAR ας αναφέρουμε και τις κάρτες…
Ένας από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές μας(Κουρουπης)δέχεται δυο κίτρινες κάρτες σε 4 λεπτά και αποβάλλεται,μια για διαμαρτυρία και μια για μαρκάρισμα…λεπτο αγωνα 67(1-1)
Βάση του κανονισμού θα συμφωνήσουμε με τον διαιτητή..σωστές οι κάρτες παρότι η πρώτη ειδικά άκρως αυστηρή(ακούμε σε πολλούς αγώνες να βρίζουν τα θεία ορισμένοι και δεν τους γίνεται ούτε παρατήρηση)…σωστή όμως..
Ερώτημα…γιατί όμως κυριε Άρχοντα του αγωνα δεν έκανες το ίδιο και με τους αντιπάλους ποδοσφαιριστές;;;γιατί δεν απέβαλες με την ίδια ευκολία αντίπαλο αμυντικό που που καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού έκανε σκληρά μαρκαρίσματα εξίσου ορισμού της κίτρινης..
Γιατί μετά το 0-1 για 85 λεπτά δεν έβγαλες ούτε μια κίτρινη κάρτα για εσκεμμένη καθυστέρηση των αντιπάλων έστω και αν αγωνιζόμασταν με παίχτη λιγότερο;;;
Δεν θα πούμε για αλλοίωση αποτελέσματος…
Γιατί το παιχνίδι έστω και υπό αυτές τις συνθήκες θα έπρεπε να το πάρουμε…
Παρακαλούμε όμως καλοπροαίρετα πάντα για ακόμα μια φορά να σέβεστε τον ιδρώτα και των δικών μας ποδοσφαιριστών και να παίρνουν μέσα στο γήπεδο αυτό που αξίζουν!!!
Κύριοι της επιτροπής διαιτησίας
Ελπίζουμε οι παρατηρητές που στέλνετε να αξιολογούν σωστά και να πράξετε ανάλογα με μοναδικό σκοπό την βελτίωση και τον περιορισμό όσο είναι δυνατόν των ανθρώπινων(και μη)λαθών !!!
Εκ του ΔΣ με εκτίμηση και σεβασμό προς τα αρμόδια όργανα!!!
Συγχαρητήρια

στην ομάδα της Σπερχογειας για την προσπάθεια τους και τους ευχόμαστε ολόψυχα καλη συνέχεια στο πρωτάθλημα!!!”