Σάββατο
27

Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Συνέχεια στο θετικό σερί έδωσε η Καλαμάτα ΒC, επικρατώντας του Σπαρτιατικού με 87-70 (video)

Συνέχεια στο θετικό της σερί έδωσε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα της Καλαμάτας BC επικρατώντας στο κλειστό της Τέντας του μαχητικού Σπαρτιατικού με 87-70.

Με οδηγό την εμπειρία των Περρωτή και Μπάκα και τις δημιουργικές πρωτοβουλίες Διαμαντόπουλου και Μουργή οι καλαματιανοί μπήκαν μπροστά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (22-14) με τη διαφορά στο +8.

Πιο μαχητικοί και κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι που διακρίθηκαν στον αγώνα για την ταχύτητά τους, ήταν μάλιστα αυτοί που είχαν την τελευταία  επιθετική ενέργεια στην περίοδο αυτή με το τρίποντο του Μπόγρη να διαμορφώνει το 44-35.

Η Καλαμάτα BC πήγε με διαφορά επτά πόντων υπέρ της στα αποδυτήρια για να επανέλθει με την ίδια αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρώντας διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων της μετά από ωραίο κλέψιμο του Μουργή που έφερε τον Περρωτή σε θέση επίθεσης για το 65-53.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις άστοχες βολές του Μουργή και το φιλόδοξο αλλά επίσης άστοχο μακρινό σουτ του Ρεμπη (66-53)

Ο Ταβουλάρης άνοιξε το σκορ της 4ης περιόδου ψαλιδίζοντας την έστω και λίγο τη διαφορά της ομάδας του Σπαρτιατικού (66-55)

Έξι λεπτά πριν το τέλος εμφανέστατη η εμπειρία του Νάσου Περρωτή κάτω από το καλάθι και η ευστοχία του στις βολές  που πήγαν στο σκορ στο 73-58.

Ακολούθησε το εύστοχο τρίποντο του Φιλιππόπουλου έγραψε στον πίνακα του σκορ το 73-61 για να απαντήσει αμέσως μετά με άνεση ξεφεύγοντας από τους αντιπάλους του ο Γιώργος Μπακας για το 75-61. Ο Διαμαντόπουλος ανέβασε το σκορ στο 77-61.

Τρία λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα, ο Κουγιούρης επιχείρησε το τρίποντο αλλά δεν ευστόχησε με τον Μπάκα να παίζει κάτω από το καλάθι πετυχαίνοντας το 79-63. Νέο “κλέψιμο” του Μουργή, δια χειρός του οποίου το σκορ πήγε στο 81-63.

Με το χρονόμετρο να συνεχίζει την αντίστροφη μέτρηση ο εναπομένοντας χρόνος να είναι μόλις 1:21, ο Μπόγρης «έκλεψε» τη μπάλα και έπαιξε για την ομάδα της Σπάρτης για το 85-67. Ο Πανταζής απάντησε για το 87-67 με το τρίποντο του Φιλιπόπουλου να είναι η τελευταία στιγμή του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 87-70 στον πίνακα του σκορ.

Δεκάλεπτα: 22-14, 44-35, 66-53, 87-70.