Σάββατο
27
Ιούλιος
TOP

Α2 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ο Πάμισος Μεσσήνης νίκησε τον Άρι στο φινάλε και δίνει ραντεβού στα μπαράζ (pic’s)

Όλα για όλα… τα έπαιξαν το απόγευμα του Σαββάτου οι παίκτες του κου Τσόπελα στο ντέρμπι με τον Άρι, στην τελευταία στροφή της Α2 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Ο Πάμισος Μεσσήνης επικράτησε, ύστερα από ένα γεμάτο σασπένς αγώνα, των μαχητικών αντιπάλων του με σκορ 59-66 και δίνει ραντεβού στα μπαράζ όπου θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Με διαφορά μόλις πόντων έληξε η πρώτη περίοδος, ενώ ένας βαθμός χώριζε τις δυο ομάδες όταν πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου επιστρέφοντας ακόμα πιο αποφασισμένες στην επανάληψη, για να διεκδικήσουν το ματς. Ο Πάμισος εάν κέρδιζε θα έπιασε κορυφή στον Όμιλο κι αν έχανε θα κατατασσόταν τρίτος! Εξίσου αποφασισμένοι και οι παίκτες του κου Σπυρόπουλου που καθόλη την Τρίτη περίοδο προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ (31-31, 34-38).

Οι καλές συνεργασίες του Ηλιόπουλου με τον Αντωνόπουλου απέδωσαν σε αρκετές φάσεις πηγαίνοντας το σκορ στο 37-40 και 37-45.

Καλός συνδυασμός εμπειρίας και ταχύτητας από Σαρρή και Βλαχογιαννακόπουλο μείωσε σε 40-47 με τον τολμηρό Δρακόπουλο να βρίσκει το καλάθι για τρεις στρογγυλεύοντας την διαφορά (40-50).

Στο 1:56 χρόνο που απέμεινε ο Άρις πέτυχε δυο πόντους κλείνοντας το σκορ στο 42-50.

Η έναρξη της τελευταίας περιόδου και δυο ολόκληρα λεπτά δεν απέδωσε κάτι ουσιαστικό στο σκορ παρά μια εύστοχη βολή για τον Άρι.

Το τρίποντο του Δρακόπουλου ανέβασε το σκορ στο 44-54 και ο Τσουλέας  μείωσε σε 47-55 μαζεύοντας κι άλλο τη διαφορά στην αμέσως επόμενη φάση (49-56).

Με επιμονή ο Άρις κουτσούρεψε τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει ο Πάμισος στο σκορ, με έναν μικρό εκνευρισμό να γίνεται αισθητός (51-55, 55-60).

Με λιγότερο από λεπτό χρόνο, ο Άρις μείωσε στους δυο 58-60 και ο Παμισος απάντησε με τρίποντο για το 58-63. Με βολές στα 45 δευτερόλεπτα και στα 34’’ και ένα εύστοχο καλάθι το σκορ στον πίνακα έγραψε 59-66 με τον Πάμισο να πανηγυρίσει τη σπουδαία αυτή νίκη που τον στέλνει στην διαδικασία των μπαράζ όπου θα διεκδικήσει την άνοδό του.

Τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του, με την φανέλα του Πάμισου έδωσε ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος ο οποίος κρεμάει τα παπούτσια του αλλά θα παραμείνει στο πλευρό του συλλόγου τον οποίο όπως δήλωσε στο BEST, θα υπηρετήσει από διαφορετικό πόστο!

Δεκάλεπτα: 12-10, 28-27, 42-50, 59-66

ΑΕΠΣ Άρις (Σπυρόπουλος): Πατρινός 12(3), Δελφάκης 8(1), Διασάκος 11(1), Τσουλέας 11, Μπαλάσης Σαρρής Βλαχογιαννόπουλος 2, Κίνοβας 8, Θεοδωρόπουλος 4, Τζανετέας 3

Πάμισος (Τσόπελας): Καραμπάγιας 3, Σταθόπουλος Ηλιόπουλος 20, Δρακόπουλος 16(2), Ποδοχωρίτης 3, Καραμπάτσος 3, Γεωργακόπουλος 1, Πουλουπάτης 4(1), Αντωνόπουλος 16(4)