Σάββατο
20

Αυλαία με νίκη για την Καλαμάτα 80 – Κέρδισε τον αξιόμαχο Φλοίσβο με 3-0 σετ (video & pic’s)

Η τελευταία μάχη κανονικής περιόδου της Pre League Ανδρών  δόθηκε για την Καλαμάτα 80 απέναντι στον αξιόμαχο Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου. Στην 17η στροφή όπου η καλαματιανή ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της σε αυτή την πρώτη φάση του πρωταθλήματος και πλέον μπαίνει σε στάση αναμονής, παίχθηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου και ταχυτήτων με τους “λύκους” να πετυχαίνουν το σκοπό για τον οποίο μπήκαν στο τάραφλεξ: το καθαρό τρίποντο.

Πλέον στους 40 βαθμούς και με την ΑΕΚ συγκάτοικο. Η Ένωση αποτελεί… το αντίπαλο δέος των Καλαματιανών και είναι εκείνη που θα καθορίσει την τελική έκβαση της φετινής κούρσας ως προς την απευθείας άνοδο. Η ΑΕΚ κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό «Απ. Κοντος» τον Αιγιαλέοντα με 3-0 σετ και εφόσον κατορθώσει να επικρατήσει και του Φλοίσβου στο επόμενο και τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου τότε θα είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο της απευθείας ανόδου στέλνοντας την Καλαμάτα – λόγω του ισχύοντος συστήματος διεξαγωγής του ελληνικού πρωταθλήματος – στη διαδικασία των play off.

Η αποψινή νίκη ήρθε ως επιβεβαίωση των όσων η καλαματιανή ομάδα έχει πετύχει μέχρι σήμερα, είπε μεταξύ άλλων μιλώντας στο «Best» ο Παναγιώτης Ντάκουρης προγραμματίζοντας ωστόσο την γλυκόπικρη γεύση που αφήνει στον ίδιο και στους παίκτες του αυτή η κούρσα…

Στα του αγώνα. Στο πρώτο σετ οι καλαματιανοί μπήκαν δυνατά και διατήρησαν διαφορά έως το 6-1, την οποία ο Φλοίσβος κατόρθωσε να μαζέψει στο 6-5. Το παιχνίδι έφθασε σε ισοπαλία 11-11 και 13-13. Ο Στέλιος Τζιουμάκας πήρε πόντο για τον Φλοίσβο (13-14) και ο Οκάμπο χτύπησε δυο φορές πηγαίνοντας το ματς στο 15-15. Μια ακόμη ισοπαλία ακολούθησε πριν η Καλαμάτα πάρει φόρα με τον Χριστόφα σε πρώτο χρόνο για το 19-16, τον Βιέιτο ανίκητο με pipe (22-16) και το σετ να κλείνει σε 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Φλοίσβος έκανε καλύτερο ξεκίνημα με Ντέντον (0-2, 3-5, 7-8) ο Μαντέκας έφερε το ματς στα ίσια για το 9-9 και η Καλαμάτα πήρε μικρή διαφορά με τον Οκάμπο (13-10), την οποία μείωσε ο Γκίλμπερτ Τζάκσον αλλά αύξησε ξανά ο Βιέιτο (17-14). Το σετ έκλεισε γρήγορα με 25-18. Σε αυτό το σετ ο προπονητής του Φλοίσβου επιχείρησε αρκετές αλλαγές.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου μπήκε ξανά μπροστά από την αρχή με τον Αγγελόπουλο και τον Γκίλμπερτ (1-3, 5-7) και τον Τζιουμάκα να ανεβάζει στο 9-11 έχοντας «σπάσει» τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι αρκετά πιο ανταγωνιστικό και θεαματικό με την κερκίδα να κάνει αισθητή την παρουσία της. στο 10-14 σε διαμαρτυρία του Οκάμπο ο ρέφερι κ. Χανδρνός έδειξε την πρώτη κίτρινη κάρτα – προειδοποίηση.

Ο Παναγιώτης Ντάκουρης θέλησε να αλλάξει λίγο τη ροή ρίχνοντας στη μάχη τον Κώστα Δαλακούρα στη θέση του Γιάννη Μαντέκα. Ο Βιέιτο χτύπησε ξανά για το 11-15, και ο Οκάμπο μπλόκαρε τον Γκίλμπερτ προκαλώντας τον ενθουσιασμό της κερκίδας. Ο διαιτητής κ. Χανδρινός έδειξε κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Νίκο Χριστόφα για διαμαρτυρία στέλνοντας τον κεντρικό της Καλαμάτας στα αποδυτήρια. Στη θέση του ο Μπιρμπίλης.

Ο Φλοίσβος κράτησε τη διαφορά με Αγγελόπουλο και Τζιουμάκα μέχρι το 18-21, όμως η ισοφάριση δεν άργησε από την Καλαμάτα (21-21) σημείο από το οποίο οι «λύκοι» φάνηκε να ανακτούν τον έλεγχο του παιχνιδιού φθάνοντας σε νίκη με 25-23 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Χανδρινός, Καραγιαννόπουλςο, Παρατηρητής: Τσουμελέας

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Χριστόφας, Οκάμπο, Λυκούρεσης, Βιέιτο, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσίλης (λ), Δαλακούρας, Μπιρμπίλης, Ξεροβάσιλας, Στάμος, Αραπάκης,

Α.Ο. ΦΛΟΙΣΒΟΣ (Παναγιώτης Λακασάς): Δρογκάρης, Ντέντον, Γκίλμπερτ, Μαρσέλλος, Τζιουμάκας, Μαδούρας / Γκούζντα (λ), Σπιταδάκης (λ), Αναγνώστου, Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος.