Τρίτη
23

Το «2 στα 2» έκαναν οι «λύκοι» – Έβγαλαν νοκ άουτ με 3-0 σετ (και) τον Άρη (video)

Με το «ροζ φύλλο» συνόδευσαν την πρώτη εντός έδρας υποχρέωσή τους στο φετινό πρωτάθλημα της pre league Ανδρών οι πετοσφαιριστές του Παναγιώτη Ντάκουρη επικρατώντας με 3-0 του μαχητικού Άρη που δεν είχε αυτή το φορά στο ρόστερ του τον Αραούχο. Με τα κίτρινα φέτος αγωνίζεται ο πρώην λύκος Γιάννης Κατσιαφλάκας που τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια αγωνιζόταν για την Καλαμάτα ομάδα.

Μάλιστα η διοίκηση της Καλαμάτας 80 τίμησε τον πρώην παίκτη της με αναμνηστική πλακέτα λίγο πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα.

Για την Καλαμάτα δεν αγωνίζεται και ο Κώστας Δαλακούρας, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον ειδικά μετά τα μέσα του δεύτερου σετ. Το πρώτο έκλεισε εύκολα και γρήγορα υπέρ των καλαματιανών  με 25-16 με τους Οκάμπο Ροντρίγκο και Γιάννη Μαντέκα να κάνουν κάτι περισσότερο από αισθητή την παρουσία τους για την Καλαμάτα 80 και τον  Στεφανίδη για τον Άρη. Το σκορ ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος υπέρ των καλαματιανών με διαφορά που έφθασε μέχρι και τους +7 βαθμούς.

Το δεύτερο σετ ειδικά από τα μέσα, όταν στο τάραφλεξ εισήλθε ο Κομητούδης, η εικόνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (2-2, 5-5). Στο 6-6 κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία αντίκρισε ο κόουτς του Άρη κ. Πάτρας. Άσος του Μαντέκα (8-6), και το καλό σημάδι του Οκάμπο στη μικρή διαγώνιο (11-8) κράτησαν μικρή αλλά αισθητή τη διαφορά στο σκορ μέχρι την ισοφάριση στο 13 όλα. Ο Άρης βρέθηκε μπροστά με τον Στεφανίδη στην επίθεση και τον Κομητούδη στην άμυνα με 14-16 με τον Βιέιτο να ισοφαρίζει εντυπωσιακά σε 16-16 (σε μπλοκ τραυμάτισε το δάχτυλό και μετά το τέλος του αγώνα πήγε στο νοσοκομείο). Η διαφορά παρέμεινε μικρή (18-17, 20-18) με ένα μπλοκ του Πεντίδη να γράφει το 23-20 και τον Μαντέκα να βάζει… την υπογραφή στο σετ παίρνοντας τον τελευταίο πόντο 25-21.

Στο τρίτο σετ, ο Χρήστος Πάτρας κράτησε το ίδιο σχήμα με τον Κομητούδη να δίνει ώθηση από την άμυνα και σερβίς και τους Γκρατούτι και Στεφανίδη να «καθαρίζουν αρκετές επιθέσεις. Στο σκορ συνέβαλε και ο έμπειρος Αναστασιάδης «μοιράζοντας» το παιχνίδι αλλά και από το σερβίς κρατώντας αρχικά την ισοπαλία (7-7) και εν συνεχεία να βάζουν το Άρη μπροστά στο σκορ με 9-13 και 11-14.. Από την άλλη, η Καλαμάτα αντέδρασε όπως έπρεπε για να πάρει το τρίποντο. Το δίδυμο των ξένων Ροντρίγκο Οκάμπο και Μαουρίσιο Βιέιτο σε ένα εξαιρετικό πάντρεμα με την εμπειρία του Γιάννη Μαντέκα «ξεκλείδωσαν» το παιχνίδι των αντιπάλων κάνοντας την ουσιαστική διαφορά. Μια επίθεση pipe του Μαουρίσιο Βιέιτο ισοφάρισε σε 16-16, ένας αριστοτεχνικός εκτελεσμένος πρώτος χρόνος του Χριστόφα μείωσε σε 21-22 για να «μιλήσει» ξανά ο Αργεντίνος Ροντρίγκο Οκάμπο κάνοντας το 23-22, ο Γκαρούτι έδωσε ξανά ελπίδες στον Άρι με το 24-23 όμως το σετ έκλεισε υπέρ των Καλαματιανών με 25-23.

Σετ: 25-16, 25-21, 25-23.

Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος, Χανδρινός, Παρατηρητής: Τσουμελέας.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Κανελλόπουλος, Βιέτο, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Χριστόφας / Ντάκουρης Β. (λ), Μπλάουελ.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Χρήστος Πάτρας): Γκαρούτι, Τζελάτη, Στεφανίδης Αν., Πεντίδης, Αναστασιάδης / Πάντσιος (λ), Κομητούδης (λ), Κατσιαφλάκας, Στεφανίδης Αν.