Πέμπτη
18
Απρίλιος
TOP

Χρυσό μετάλλιο η Ελλάδα με τους Γκαβέλα και guide τον Γκαραγκάνη στο Τόκυο – Παγκόσμιο ρεκόρ με 10.82”

Δάκρυσε όλη η Ελλάδα στην ανάκρουση του Εθνικού μας ύμνου, όπως δάκρυσαν ο Νάσος Γκαβέλας και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης, στην απονομή του χρυσού μεταλλίου, ναι του χρυσού μεταλλίου, που συνοδεύτηκε από νέο Παγκόσμιο ρεκόρ 10.82!!!
Ο 21χρονος Θανάσης Γκαβέλας κάτω από συνεχόμενη βροχή σαν “σαίτα” ξεκίνησε μαζί με τον “κολλητό” του Σωτήρη Γκαραγκάνης και έφεραν το όγδοο μετάλλιο στη χώρα μας!!! Οι δύο Παραολυμπιονίκες καμιά στιγμή του τελικού των 100 μέτρων Τ11 δεν επέτρεψαν στους άλλους αθλητές και κυρίως τον Γάλλο να αμφισβητήσει την κυριαρχία του.
Ο Νάσος Γκαβέλας, έχει προπονητή τον Νέστορα Κολοβό, ο οποίος έχει βγάλει αρκετούς αθλητές όπως την Νίκη Ξάνθου και την Σοφία Μπακατσάκη και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης που χει τον Χρήστο Κατσίκα.
Ο Γκαβέλας είναι φοιτητής της ψυχολογίας και ο Γκαραγκάνης είναι των ΤΕΦΑΑ. Δύο παιδιά μορφωμένα που αγαπάνε τον αθλητισμό. Μάλιστα ο Γκαραγκάνης φέτος δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα στίβου για να αφοσιωθεί στη προπόνηση με τον μεγάλο αθλητή Νάσο Γκαβέλα.

ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ ΣΤΗ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Δωροθέα Ποιμενίδου στο Ολυμπιακό Τόξο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Η Ελληνίδα αθλήτρια στον μικρό τελικό ηττήθηκε από τη Τσανγιάν Γου (Κίνα) με 6-2 και δεν κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο. Η εμφάνιση της Ελληνίδας Παραολυμπιονίκη ήταν συγκλονιστική.
Η Ποιμενίδου στον ημιτελικό του Ολυμπιακού Τόξου ηττήθηκε από τη Ζάχρα Νεμάτι. Η Ελληνίδα αθλήτρια έχασε με 6-2 και έτσι διεκδίκησε στον μικρό τελικό το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο έχασε από την Κινέζα.
Η Δωροθέα προκρίθηκε στα ημιτελικά στην τοξοβολία και διεκδίκησε την κατάκτηση ενός μεταλλίου, το οποίο δεν μπόρεσε να πάρει, νικώντας την Ιταλίδα Ελισαμπέτα Μίνο, που ήταν Νο 2, με 6-5 και πήρε το εισιτήριο για τους «4».
Πιο πριν στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τόξου, η Ποιμενίδου, προκρίθηκε μετά τη νίκη με 6-2 επί της Μιλένα Ολζέφσκα (Πολωνία) για τον γύρο των «16».
Στον αγώνα για τους «32», η Ολζέφσκα νίκησε 6-4 την Σελενγκεέ Ντεμπερέλ από την Μογγολία και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.

ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 ΤΟΥ BOCCIA

Νικηφόρο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ελληνική μικτή ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια στον Α` όμιλο.
Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης και Άννα Ντέντα, με sport assistants τους Κατερίνα Πατρώνη και Χριστίνα Ντέντα αντίστοιχα (αναπληρωματική η Αναστασία Πυργιώτη με s.a. τον Ιωάννη Πυργιώτη), οδήγησαν την ελληνική ομάδα στη νίκη με 5-2 επί της Ταϊλάνδης. Η εξέλιξη του αγώνα: 2-0, 0-1, 0-1, 3-0
Δεύτερος αγώνας για την ελληνική ομάδα στο μπότσια στον Α όμιλο των ζευγαριών BC3 ήταν με την Μεγάλη Βρετανία που κερδίσαμε 4-2. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης και η Άννα Ντέντα (αναπληρωματική η Αναστασία Πυργιώτη) ήταν η Ελληνική ομάδα.

ΕΒΔΟΜΟΣ Ο ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑ 50μ ΥΠΤΙΟ. ΠΕΜΠΤΟΣ Ο ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ ΣΤΑ 50μ ΥΠΤΙΟ S1

Την 7η θέση στον τελικό των 50μ. ύπτιο S2, κατέλαβε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης. Ο Έλληνας κολυμβητής, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό με την 8η επίδοση των προκριματικών, πέτυχε χρόνο 1:03.28.
Στον τελικό των 50μ. ύπτιο S2, προκρίθηκε ο κάτοχος τριών μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού τερμάτισε 4ος στην 1η σειρά με 1:04.01και με την 8η καλύτερη επίδοση των προκριματικών.
Την 5η θέση στον τελικό των 50μ. ύπτιο S1, κατέλαβε ο Δημήτρης Καρυπίδης. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης είχε επίδοση 1:25.30. Ο Έλληνας κολυμβητής πραγματοποίησε καλή εμφάνιση.
Την πέμπτη θέση κατέλαβε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στη 1η προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο S4. Η Ελληνίδα Παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 46.61 και με τον 10ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο έμεινε εκτός τελικού.

Την 7η θέση κατέλαβε ο Ιωάννης Κωστάκης στη 2η προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο S3. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 1:00.67 και με τον 13ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο έμεινε εκτός τελικού.

ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΘΕΣΗ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΕ Ο ΚΑΜΑΡΑΣ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Καμάρας στον τελικό του μήκους Τ37 που έγινε κάτω από δυνατή βροχή. Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε δύο έγκυρες προσπάθειες με την καλύτερη εξ αυτών στα 5.95 μέτρα

ΕΝΑΤΗ Η ΛΙΑΓΚΟΥ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ

Την ένατη θέση κατέλαβε η Ανθή Λιάγκου στον τελικό της σφαιροβολίας F33. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατετάγη ένατη με καλύτερη βολή στα 5.25 μέτρα.

Ο ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ 17ος ΣΤΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Την 17η θέση στον αγώνα αντοχής της ποδηλασίας δρόμου, στις μικτές κατηγορίες C1-3, κατέλαβε o Νίκος Παπαγγελής (C2). Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος ήταν 7ος δύο ημέρες νωρίτερα στην ατομική χρονομέτρηση της κατηγορίας του, κάλυψε την απόσταση των 79.2 χιλιομέτρων σε 2:19:19.

πηγη: Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή