Παρασκευή
19

EUROBASKET: «Πάτησε» την Εσθονία και… ζεστάθηκε για το Βερολίνο η Ελλάδα!

Αήττητη αποχωρεί από το Μιλάνο η Εθνική, συντρίβοντας 90-69 την Εσθονία χωρίς Γιάννη στο δεύτερο μέρος, που αποχώρησε «λαβωμένος» και… ζέστανε τις μηχανές για τη νοκ άουτ φάση στο Βερολίνο!

Εντυπωσιακό επίλογο έβαλε στο Μιλάνο η Ελλάδα!

Με σοβαρότητα και εξαιρετική άμυνα η Εθνική δεν άφησε περιθώρια στην Εσθονία, την οποία συνέτριψε 90-69 για το 5/5 στον τρίτο όμιλο, κάνοντας μία δυνατή… προπόνηση ενόψει της νοκ άουτ φάσης του Ευρωμπάσκετ στο Βερολίνο.

Κορυφαίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 25 πόντους από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο «Greek Freak» αποχώρησε στην αρχή του δεύτερου μέρους, εξαιτίας ενός προβλήματος.

Το ματς
Με τους Παπαγιάννη, Γιάννη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Καλάθη ξεκίνησε η Ελλάδα. Σοβαροί και συγκεντρωμένοι μπήκαν στην αναμέτρηση οι παίκτες του Ιτούδη, με την εξαιρετική τους άμυνα να δίνει πόντους στο ανοικτό γήπεδο και με μπροστάρη τον Γιάννη το σκορ να πηγαίνει στο 4-12, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η Εθνική είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε στο νταμπλ σκορ (9-18), στο 7’. Στη συνέχεια, οι διεθνείς χαλάρωσαν στην άμυνα, έδωσαν τρίποντα στους Εσθονούς και εκείνοι βρίσκοντας ρυθμό μείωσαν στο καλάθι (21-23), στο 9’. Ωστόσο, δύο καλές άμυνες στον εναπομείναντα χρόνο και ισάριθμοι αιφνιδιασμοί έστειλαν την Ελλάδα στο +6 (21-27), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σχεδόν εξαιρετικά τα πήγαινε αμυντικά η Εθνική στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά επιθετικά επέλεξε ένα αργό τέμπο και έτσι η διαφορά δεν ξέφευγε (25-33). Η συνέχεια, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ιτούδη. Με απανωτά κλεψίματα έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με κύριο εκφραστή τον Γιάννη, ο οποίος ήταν… ασταμάτητος, αλλά και τους Σλούκα και Ντόρσεϊ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (30-46), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι ρυθμοί των διεθνών μειώθηκαν, αλλά και οι Εσθονοί δεν έδειχναν ικανοί να κάνουν μεγάλη… ζημιά και έτσι η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (36-51).

Εσθονία-Ελλάδα

Η καλή άμυνα και οι Ντόρσεϊ και Παπανικολάου πήγαν τη διαφορά στο +19 (39-58) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους. Ο Γιάννης αποσύρθηκε (λόγω ενός προβλήματος) και οι Εσθονοί έβρισκαν καλάθια κυρίως από τα επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο, η άμυνα των διεθνών έγινε πολύ πιεστική, τα κλεψίματα και οι τάπες ήρθαν ξανά και με τους πόντους στο ανοικτό γήπεδο η διαφορά πήγε αρχικά στο +26 (43-69), στο 26’. Η όρεξη και διάθεση των παικτών του Ιτούδη και στις δύο πλευρές του παρκέ δεν… υποχώρησε και συνεχίζοντας το ίδιο στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +28 (49-77).

Με τρίποντο του Αγραβάνη η Εθνική έστειλε τη διαφορά στο +29 (52-81) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το παιχνίδι έγινε ελεύθερο και δεν ήταν τόσο… ελκυστικό, με τον Δημήτρη Ιτούδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Οι διεθνείς έκαναν πολλά λάθη και επέτρεψαν στους Εσθονούς να ρίξουν τη διαφορά, αλλά σε κανένα σημείο φυσικά δεν ένιωσαν απειλεί, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 69-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 36-51, 49-77, 69-90