Σάββατο
27

Γυναικείο Ποδόσφαιρο: Ιστορική νίκη για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης- Επικράτησε με 0-4 της Ολυμπιάδας Υμηττού

Ιστορική πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Γυναικών της πρώτης εθνικής κατηγορίας στην οποία φέτος κάνει το ντεμπούτο του.

Τα κορίτσια του Ντράγκαν Κνέσεβιτς προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ολυμπιάδα Υμηττού με την Γεωργαντζή στο 27ο λεπτό και στο 34ο λεπτό για να πετύχουν ισάριθμα τέρματα στην επανάληψη με πέναλτι στο 49ο λεπτό με την Μοσχοβίδου που έπαιξε καθοροστικό ρόλο και στο τέταρτο γκολ τροφοδοτώντας την Γούλα, με την τελευταία να τελειώνει την φάση κάνοντας το 0-4. Με πολύ καλή εμφάνιση και τέσσερα γκολ οι γυναίκες του Αστέρα Τρίπολης κατάφεραν να “σφραγίσουν” την πρώτη τους νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα και να ατενίσουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Οι παίκτριες του ΑΣΤΕΡΑ αφιέρωσαν τη νίκη στις δύο συμπαίκτριές τους, Τζαφέρη και Durkovic, οι οποίες τραυματίστηκαν σοβαρά στη διάρκεια του αγώνα και αντικαταστάθηκαν. Η Τζαφέρη χτύπησε στον αγκώνα και η Durkovic στο κεφάλι, οι δύο παίκτριες είναι καλά στην υγεία τους, αλλά υποβάλλονται σε εξετάσεις. Στη διάρκεια του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πολύ καλύτερος από τις γηπεδούχες. Απείλησε με την Γεωργαντζή στο 7′, το σουτ της οποίας μπλόκαρε η τερματοφύλακας του Υμηττού κι επίσης με την Τζαφέρη στο 8′ και στο 10′, αλλά τα σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχα. Οι κιτρινομπλέ άνοιξαν το σκορ στο 27′, με την Γεωργαντζή, μετά την ασίστ της Νεοφύτου. Η Γεωργαντζή σημείωσε και το 2-0 στο 35′, με φοβαρό σουτ έξω από την περιοχή. Στο ίδιο διάστημα οι παίκτριες του Υμηττού είχαν δοκάρι στο 32′ και στο 45′ η Γρηγοριάδου έκανε εντυπωσιακή απόκρουση κρατώντας το αποτέλεσμα για τον Αστέρα Τρίπολης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης έκανε το 3-0 στο 55′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Μοσκοφίδου και στο πρώτο λεπτό των κασθυστερήσεων η Γούλα με όμορφο σουτ σημείωσε το τελικό 4-0. Στις καθυστερήσεις η Γεωργαντζή με νέο φοβερό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτριες του Κνέζεβιτς στο τέλος του αγώνα ευχαρίστησαν τους φιλάθλους της ομάδας που για ακόμη μία φορά ακολούθησαν την ομάδα σε εκτός έδρας αγώνα. Ο Αστέρας Τρίπολης εύχεται περαστικά στις δύο παίκτριές του, Αναστασία Τζαφέρη και Tatjan Durkovic. Μάλιστα, οι συμπαίκτριές τους στο τρίτο γκολ σήκωσαν τη φανέλα της πρώτης και στο τέταρτο αγκάλιασαν την δεύτερη, η οποία ήταν τραυματίας στον πάγκο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:Γρηγοριάδου, Νεοφύτου, Durkovic (64′ Μιχαλοπούλου), Μελισσού, Γεωργαντζή, Τζαφέρη (45′ Δρακωνάκη), Μοσκοφίδου, Ματζάνα, Γούλα, Mendoza, Φακίνου (76′ Πάστρα)