TOP

Ιστορική πρόκριση: Η Μαύρη Θύελλα στους “16” του Κυπέλλου – Κέρδισε στα πέναλτι τον Παναιτωλικό

Μεγάλη νικη για την Καλαμάτα επι του  Παναιτωλικού της Super League. Με 4-3 στα πέναλτι πέρασε στους 16 του θεσμού “απογειώνοντας” τον κόσμο στις κερκίδες.

Ένα γεμάτο παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 2-2 στην κανονική του διάρκεια. Ήταν… άσφαιρο στη  παράταση και οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τον Μπακαγιόκο να πετυχαίνει το τελευταίο γκολ που χάρισε τη νίκη πρόκριση στους Μεσσήνιους.

Ο Χρήστος Ρόβας πέτυχε τα δύο γκολ της καλαματιανής ομάδας στο 90λεπτο (στο α΄ ημίχρονο) έχοντας και δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Τα πέναλτι της Καλαμάτας πέτυχαν οι Αρναρέλλης 1-1, Πασάς 2-2,  2-3, Μπορχες 3-3 και Μπακαγιόκο 4-3. O αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από την COSMOTE TV.

Σενγκέλια, Λιάβας, Πέδρο, Μόρσεϊ, Κολοβός οι πέντε πρώτοι εκτελεστές του Παναιτωλικού.

Διαιτητής ο κ. Περράκης. Βοηθοί του οι Κολλιάκος, Παγουρτζής. 4ος ο Πουλόπουλος.

Με μια βασική απώλεια παρατάσσει την ομάδα του ο Νίκος Αναστόπουλος καθώς δεν έχει στη διάθεσή του σήμερα τον Ανδρέα Τάτο.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτεθ, Ντα Σίλβα, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.

Στον πάγκο: Μέντες, Κόκκορης, Αναστασόπουλος, Ασαμόα, Γκότσης, Τριανταφυλλάκης, Αρναρέλλης, Καραγκούνης, Κονσεϊσάο.

Ενώ με σχεδόν πλήρες rotation παρατάσσεται ο Παναιτωλικός απέναντι στην Καλαμάτα.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε και Πέδρο.

Στον πάγκο: Μπακάκης, Κοντογιάννης, Μλάντεν, Ντίαζ, Κορνέλιους, Κολοβός, Μόρσεϊ, Σενγκέλια και Αναστασόπουλος.

φάσεις
Στο 7΄ κεφαλιά του Μπακαγιόκο πέρασε παράλληλα με το τέρμα
Στο 10΄ Χατζηθεοδωρίδης σε Ξενιτίδη, βγήκε μπροστά στο τέρμα αστοχώντας σε τετ-α-τετ
Στο 15΄ η Καλαμάτα στην περιοχή του Στεργιάκη, έδιωξε ο Λιάβας
Στο 20΄ κίτρινη κάρτα στον Λουπάνο έδειξε ο ρέφερι για φάουλ πάνω τον Χατζηθεοδωρίδη
Στο 26΄ ο Πέδρο κέρδισε πλάγιο για τον Παναιτωλικό, ακολούθησε σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη που κατέληξε στην αγκαλιά του Ταΐρη
Στο 30΄ ο Ντέιμπι σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 0-1, δίνοντας προβάδισμα στον Παναιτωλικό
Στο 34΄ γκοοοοοολ του Ρόβα με κεφαλιά. Η Καλαμάτα ισοφαρίζει σε 1-1
Στο 37΄ μπροστά στο σκορ η Καλαμάτα. Ο Ρόβας χρίστηκε ξανά σκόρερ εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Στεργιάκη  για να πετύχει από κοντά το 2-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο 60′ καλη ενέργεια του Ντουάρτε  αλλα άστοχη
78′ Νέο γκολ για το ν Παναιτωλικό με τον Φλόρες. 2-2  το ματς
Διαμαρτυρίες για τη διαιτησία.
Τρεις καλές ευκαιρίες για την Καλαμάτα ωστόσο δεν ευοδωσαν καρπούς.
Τέλος 90λεπτου.
Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2 στην κανονική του διάρκεια και προχώρησε στην παράταση.