Παρασκευή
29
Μάρτιος

Καλαμάτα: -Το «ηλεκτροσόκ» στις καθυστερήσεις στην Ζάκυνθο και η τριπλέτα καθοριστικών αγώνων!

Από τη μια η αφαίρεση βαθμών με απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ (-4) κι από την άλλη η απώλεια της νίκης από τους ουραγούς στη Ζάκυνθο, με τους οποίους ήρθε ισόπαλη και νά ’σου η βαθμολογική υποχώρηση και όλο απομακρύνεται η Super League!

Η «Μαύρη Θύελλα» του Γιάννη Μπελά στραβοπάτησε στο νησί όπου αρχικά είχε όλες τις ελπίδες για νίκη… μέχρι δηλαδή να «μιλήσει» ο Τσιμέλις!

Στο παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής η Καλαμάτα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ λίγο μετά το ημίωρο με την κεφαλιά του… συνήθους υπόπτου Γιάννη Λουκίνα, ο οποίος έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ιονίου έφτασε στην ισοφάριση με τον Τσιμέλι (1-1).

Θετικό θα έλεγε κανείς το γεγονός πως σε αυτό το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μπήκε στο ματς -κάτι που στα πρόσφατα προηγούμενα δεν είχε κάνει με τόση επιτυχία – και πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά και ένα γκολ που την έβαλε μπροστά… παθαίνοντας «ηλεκτροσόκ» στις καθυστερήσεις.

Απορίας άξιο το γεγονός πως ανατράπηκε το μέχρι τώρα σκηνικό στα εκτός έδρας όπου η ομάδα δεν έχανε και πλέον μετράει απώλειες, κάτι που της έχεις στοιχίσει σημαντικά στην προσπάθεια που κάνει φέτος να κατακτήσει το όνειρο…

Κακός εφιάλτης σε όλα αυτά ο Λεβαδειακός. Αφού η δικαίωση των Βοιωτών σε δεύτερο βαθμό κουτσούρεψε τη συγκομιδή της Καλαμάτας κατά τέσσερις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Και τώρα η Ιεράπετρα. Η οποία έρχεται από ξεκούραση αφού η αναμέτρηση με την ΑΕΚ δεν έγινε καθώς η Ένωση ζήτησε την αναβολή του αγώνα εξαιτίας των σημαντικών απουσιών που θα είναι στο ματς καθώς πολλοί από τους ποδοσφαιριστές της λείπουν λόγω υποχρεώσεων με τις Εθνικές ομάδες.

Ένα ακόμη βατό ματς, στα χαρτιά, και μια ευκαιρία για την Καλαμάτα να ξαναμαζέψει βαθμούς ώστε να πλησιάσει εκ νέου τον Λεβαδειακό μην χάνοντας καμία από τις 8 ευκαιρίες που ακολουθούν. Σενάριο φαντασίας; Μπορεί. Από την άλλη η προσφυγή στο CAS με απόφαση προέδρου πιθανόν να δώσει πίσω τους χαμένους 4 βαθμούς και όλα καλά!

Ενώ ακολουθούν τρία πολύ δυνατά ματς με Καλλιθέα, Αιγάλεω και Λεβαδειακό. Το έργο της ομάδας δύσκολο και οι προσδοκίες πολλές. Το όνειρο κοινό. Η άνοδος στα μεγάλα σαλόνια της πρώτης της τάξει κατηγορίας του Ελληνικού ποδοσφαίρου.