Παρασκευή
19

SL2: Η Καλαμάτα… σκόρπισε τη Ζάκυνθο με 5-0

Καυτή Καλαμάτα πήρε την 5η σερί της νίκη, διαλύοντας 5-0 την Ζάκυνθο! Έτσι η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και πλησίασε την κορυφή!

Στο 25’ ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ για τη Μαύρη Θύελλα και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι. Η Καλαμάτα μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος με τον Αναστασόπουλο στο 50’ να κάνει το 2-0 και τον Παυλίδη πέντε λεπτά αργότερα το 3-0, με την Ζάκυνθο να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 69’ ο Φελίπε έκανε το 4-0, με τον Μαρκόφσκι στο 90+2′ να διαμορφώνει το τελικό 5-0!

Σημαντική νίκη πήρε η Ρόδος επί του Ηροδότου (1-0), αφού βρίσκονται στην 3η θέση ισόβαθμοι με την Καλαμάτα!

Το πρώτο μέρος του αγώνα δεν είχε κάποιο τέρμα, με τις δυο ομάδες να ξεκινάνε το δεύτερο ημίχρονο όπως στο άρχισαν το ματς. Στο 63’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Παπάζογλου, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Ρόδο να βρίσκεται στο κυνήγι πίσω από την Καλαμάτα. Από την άλλη ο Ηρόδοτος παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ισόπαλοι 1-1 έμειναν Επισκοπή και Αιγάλεω, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και στην επικίνδυνη ζώνη. Χωρίς κάποιο τέρμα κύλησε το πρώτο τέρμα, με το ματς να κυλάει ισορροπημένα. Και οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Στο 71’ ο Εμπόι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το Αιγάλεω να έχει άμεση αντίδραση όταν στο 76’ ο Αρναρέλλης έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Στο 0-0 κόλλησε ο Καραϊσκάκης με τον Διαγόρα, με τις δυο ομάδες να παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η Κηφισιά επικράτησε 1-0 της Καλλιθέας, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στην 6η θέση και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν στην 7η. Ο Οικονομίδης άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στο 0-0 κόλλησαν Εργοτέλης και Αστέρας Βλαχιώτη, μένοντας στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας σε ένα ματς με λίγες τελικές τελικές και καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.