Σάββατο
20

Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Ήττα (39-60) και αποκλεισμός για τον Άρι Καλαμάτας από τον Προμηθέα Πατρών (pic’s & video)

Ήττα για τον Άρι Καλαμάτας στην αυλαία του Κυπέλλου Γυναικών με τη διεξαγωγή της 1ης Αγωνιστικής της Α’ Φάσης, 39-60 από τον Προμηθέα Πατρών.

Με τέσσερις σημαντικές απουσίες παρατάχθηκε η ομάδα του Άρι Καλαμάτας στον σημερινό αγώνα Κυπέλλου με αντίπαλο τον Προμηθέα γνωρίζοντας μια ήττα με πλασματικό σκορ.

Οι Καλαματιανές έκλεισαν καλύτερα στα δυο πρώτα δεκάλεπτα με +2 και +1 στο σκορ, αντίστοιχα, όμως η “ψαλλίδα” άρχισε να κλείνει από τις Πατρινές που ήταν πιο φορμαρισμένες -και δίχως απουσίες- από το τρίτο δεκάλεπτο όταν και πήραν… κεφάλι στο σκορ με 31-40. Οι προσπάθειες από τις παίκτριες του Μιχάλη Μπακογιάννη με την Ευτυχιάκη να πετυχαίνει φοβερό τρίποντο στην εκπνοή του δεκάλεπτου μειώνοντας σε 34-42.

Από την αρχή της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας κράτησε τη διαφορά  με την καλαματιανή ομάδα στο +10, “χτίζοντας” σιγά σιγά το σκορ (39-51, 39-57) με πολλά “κοψίματα” και εύστοχα σουτ, μέχρι το τελικό 39-60.

Στόχος της ομάδας του Άρι Καλαμάτας είναι, όπως επισήμανε και μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής, να είναι έτοιμη με την έναρξη του Πρωταθλήματος της Α2 όπου πέρυσι πέτυχε την παραμονή της. Το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν και με τέσσερις απουσίες βασικών παικτών, έδωσε την ευκαιρία στον Μιχάλη Μπακογιάννη να δοκιμάσει κάποια εναλλακτικά σχήματα και να πάρει μια πρώτη “γεύση” για την ομάδα του σε επίσημο αγώνα.