Τετάρτη
24

Λευκή ισοπαλία για την Καλαμάτα, 0-0 με ΑΕΚ Β στο Σεραφείδειο Προπονητικό Κέντρο

Σε ένα παιχνίδι δίχως τις πολλές δυνατές αναμετρήσεις και λίγες καλές στιγμές ΑΕΚ Β και Καλαμάτα αναδείχθηκαν ισόπαλες, ένα «λευκό» αποτέλεσμα, αφού δεν υπήρξε γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χλιαρό. Στο 14′ ο Ασίγκμπα έβαλε σωτήρια προβολή στο σουτ του Γκολφίνου. Λίγο πιο «ζωηρή» ήταν η επανάληψη και για τις δυο ομάδες, με κορυφαίες στιγμές του παιχνιδιού το σουτ του Μόζερ στο 76΄ και του Τούτα Γκαρσία στο 85΄το οποίο σταμάτησε ο Ταΐρης.

Τις εντυπώσεις στο παιχνίδι αυτό κέρδισαν για την Καλαμάτα οι Μπαξεβάνος και Πασάς.

3′  σουτ του Παρρά χωρίς δύναμη, απομάκρυνε ο Ασίγκμπα
6′  σουτ του Παπατόλιου από το πρώτο δοκάρι, αουτ η μπάλα
14′ πλασέ του Γκολφίνο από τα δεξιά, ο Ασίγκμπα άπλωσε το πόδι του σωτήρια και παραχώρησε το κόρνερ
19′ σουτ του Μοζέρ μετά από πάσα του Βασιλόγιαννη, δεν το έπιασε καλά, μπλόκαρε εύκολα ο Χατζηεμμανουήλ
33′ σέντρα-σουτ του Αρναρέλλη, μπλόκαρε εύκολα ο Χατζηεμμανουήλ
47′ σέντρα Μπότου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Ραντόνια – γύρισμα για τον Ζίνι, έδιωξαν οι αμυντικοί της Καλαμάτας
58′ κεφαλιά του Πασά, μπλόκαρε ο Χατζηεμμανουήλ
63′ συρτό σουτ του Χριστόπουλου, μπλόκαρε ο Ταΐρης
76′ μακρινό σουτ του Μοζέρ, λίγο άουτ η μπάλα
85′ σουτ του Τζούντα Γκαρσία έβγαλε εντυπωσικά ο Ταΐρης
88′ σουτ του Παπατόλιου πέρασε αουτ

Μετά και από αυτό το παιχνίδι η Καλαμάτα παραμένει στο μέσο της βαθμολογίας έχοντας πλέον 20 βαθμούς.

AEK B’: Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Ντάικο, Λάτσι, Παρράς (77′ Σταμούλης), Ρουκουνάκης (29′ λ.τ Δημητρίου), Λέλεκας (62′ Χριστόπουλος), Μπότος, Κορομηλάς (62′ Τζούντα Γκαρσία), Γκολφίνος, Ζίνι.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Μοζέρ, Ασίγκμπα, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Παπατόλιος, Άλβες (83′ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Βασιλογιάννης, Αρναρέλλης (71′ Λουκάζικ), Πασάς (87′ Μπουλλάρι).

Επόμενος αντίπαλος ο Ηρόδοτος τον οποίο η Καλαμάτα είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με 2-0 εντός έδρας στη πρεμιέρα του εφετινού πρωταθλήματος.