Μάχη σώμα με σώμα στην καυτή έδρα της Καλαμάτας – Οι “λύκοι” πήραν σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επι του Φοίνικα

Η Καλαμάτα πήρε σπουδαία νίκη εντός έδρας νίκη με 3-2 σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς κόντρα τη Σύρο, με τις δυο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό βόλει. Συναρπαστικό ματς με τις ομάδες να μάχονται στο μεγαλύτερο μέρος του… “σώμα με σώμα”. Τα εκατέρωθεν λαθη κόστισαν. Στό τέλος η δυναμη της θέλησης και της έδρας έκανε τη διαφορά. Η Καλαμάτα απέδειξε πως είναι ένας ισχυρός αντίπαλος αν και “πρωτάρα” στην κατηγορία.
Κερδίζοντας το πρώτο σετ με πολύ καλή ψυχολογία και δυνατά τελειώματα στο 29-27, η Καλαμάτα 80 έδειξε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στα δυο επόμενα χάνοντας εύκολα από τη Σύρο στο δεύτερο σετ, η οποία συνέχισε την εμφάνσή της με τον ίδιο μαχητικό τρόπο στο επόμενο σετ, το οποίο κέρδισε 22-25, κατορθώνοντας να “διαλύσει” τη διαφορά που είχε “χτίσει” η Καλαμάτα 80 (στο +6). Το τέταρτο ήταν εξίσου αμφίρροπο και συναρπαστικός, με υψηλές ταχύτητες και πολύ δυνατές επιθέσεις το οποίο έπαιξε με έναν τρόπο τον ρόλο του ρυθμιστή για τη συνέχεια. Αφού μετά το 2-2 στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο παράγοντας της ψυχολογίας ήταν υπέρ των γηπεδούχων που με “όπλο” την κατάμεστη και ενθουσιωδη κερκίδα οδηγήθηκαν στη δεύτερη νίκη της σεζόν κα πρώτη εντός έδρας, απέναντι σε έναν πολύ έμπειρο αντίπαλο.

ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ
Μετά το ποδαρικό με το δεξί και τον πρώτο πόντο για την έδρα με τον Αλεξακη να μπλόκαρει σταθερά και να επιτίθεται σε δυο φάσεις, το σκορ πήρε στο 2-1. Άουτ από Γκόμεζ για το 3-1. Ο Αμερικανός Κόενεν με δυνατό χτύπημα έγραψε το 7-3. Και ο Bryan έφερε το ματς στο 11-10. Μετά την ισοφάριση στο 19 -19, με πολύ ωραίο μπλοκ ο Μπαρμπούνης έδωσε πόντο τη Σύρο και αμέσως μετά ο Γκόμεζ σταμάτησε τη μπάλα στο φιλέ οδηγώντας το ματς σε νέα ισοπαλία (20-20).
21-όλα το σετ, με τις δυο ομάδες να παλεύουν πόντο-πόντο για να ξεφύγουν…
Με το χειροκρότημα του κόσμου ο West βρέθηκε στο σερβίς, η δυνατή όμως επίθεση του Γκόμεζ έγραψε το 21-22.
Η Καλαμάτα έφτασε ξανά σε ισοπαλία, με τον Κόενεν (22-22).
Πάνω στο διπλό μπλοκ των Γκόμεζ και Daca σταμάτησε ο Κόενεν που στην επόμενη φάση έγραψε το 23 όλα για την ομάδα του με πλασέ στη μικρή διαγώνιο. O Daca σχεδόν ανίκητος στον πρώτο χρόνο (23-24).  Βαθιά στην άμυνα του αντιπάλου το καρφί του Χριστόφα για το 24 -24. Νέα ισοπαλία μετά το άουτ του Οκάμπο στο σερβίς (25-25) και πρώτο video challenge που ωστόσο δεν άλλαξε την απόφαση
Ο Ασπιώτης στο σερβίς για την ομάδα της Σύρου σημάδεψε αουτ 26-25. Σετ μπολ για την Καλαμάτα με τον Κόενεν, ο Μπαρμπούνης όμως είχε άλλη άποψη. Ο Σπύρος Μπαρμπούνης στο σερβίς με τον Γαλιώτο να επιλέγει τον Γκόμεζ για την επίθεση (26-27). Η εμπειρία του Μαντέκα παρέτεινε την αγωνία με την Καλαμάτα να ισοφαρίζει 27-27.
Στο φιλέ κατέληξε η προσπάθεια του Γκόμεζ (28-27) και νέο video challenge που δεν άλλαξε την απόφαση
Το σετ έκλεισε στο 29-27 υπέρ της Καλαμάτας μετά από άουτ του Bryan.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΤ
Το ιδιο δυναμικά μπήκαν οι δυο ομάδες και στο δεύτερο σετ. Ο Παναγιώτης Ντάκουρης κράτησε τον Μαντέκα στο παιχνίδι βάζοντας αργότερα και τον κεντρικό Διονύση Λυκούρεση στο μιξ. Ίδια παρέμειναν τα πρόσωπα στον Φοίνικα.
Ο πρώτος πόντος για τον Φοίνικα όπως και ο δεύτερος μετά από άουτ του Οκάμπο 0-2, ενώ έξυπνα πήρε το μπλοκ άουτ ο Κόενεν μειώνοντας σε 1-2. Ο Αλεξάκης έστειλε τη μπάλα με σερβίς στο φιλέ και την ίδια κατάληξη είε αμέσως μετά το σερβίς του Ασπιώτη (2-3).
Ο Οκάμπο “χτύπησε” δυνατά με τους αντιπάλους να βγάζουν δύσκολη άμυνα, ο Άσπιώτης να σημαδεύει αρχικά τον Ντάκουρη που κράτησε την άμυνα. Στη συνέχεια ο Κόενεν τελείωσε άδοξα τη φάση με άστοχη επίθεση (2-4).
Φάση διαρκείας με τον Φοίνικα να αναδεικνύεται νικητής για το 3-7, ενώ αμέσως μετά η Καλαμάτα 80 που έβγαλε δύκολες άμυνες δυσκόλεψε με τον ίδιο τρόπο τους αντιπάλους της μειώνοντας σε 4-7.  Ο Γκόμεζ ήταν αυτός που κέρδισε το αντίπαλο μπλοκ με double διαφορά  στο σκορ.
Με επίθεση του Κόενεν που ήταν ένς εκ των πρωταγωνιστών, η Καλαμάτα μείωσε σε 5-8. Το σκορ γρήγορα πήγε στο 8-10 με την Σύρο να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ με τον Ασπιώτη και τον Γκόμεζ μετά από ωραίο μοίρασμα του Γαλιώτου.
Ο Κόενεν μείωσε εντυπωσιακά σε 10-14. “Γεμάτη” φάση με τον Οκάμπο στην επίθεση για την Καλαμάτα και τον Ασπιώτη να σημαδεύει άουτ (11-15, 11-17).
Στο τάραφλεξ West και Οκάμπο παραχώρησαν τη θέση τους σε Σαλωνίτη και Παλαιολόγο με τον τελευταίο να “γράφει” το 12-18. Στα χέρια του Μαντέκα “έσκασε” το καρφί του Γκόμεζ (12-20).
Με σταθερή διαφορά η Σύρος είχε τον πρώτο λόγο στο σετ και με μπλοκ του Daca πάνω στον Παλαιολόγο έκανε το 12-22.
Πολύ εύκολη η επικράτηση της Σύρου στο δεύτερο σετ με τον Παλαιολόγο να κάνει “δώρο” τον τελευταίο πόντο με σερίβς στο φιλέ (13-25)  .

ΤΡΙΤΟ ΣΕΤ
Το τρίτο σετ βρήκε την Καλαμάτα με το ίδιο σχήμα (όπως είχε στο πρώτο σετ), ενώ η Σύρος διατήρησε την αρχική της εξάδα.
Ο πρώτος πόντος για την Καλαμάτα με τον Οκάμπο να γράφει και το 2-0. Ο Daca μείωσε σε πρώτο χρόνο για να ακολουθήσουν δύσκολες άμυνες από τη Σύρο στα “χτυπήματα” του Οκάμπο. Ο νεαρός κεντρικός Αλέξανδρος Αλεξάκης τελειώσει όμορφα τη φάση για το 3-1. Ο νεαρός κεντρικός της Καλαμάτας με το τεχνικό του σερβίς συνέχισε να δυσκολεύει και στις δυο επόμενες φάσεις τη Συρο ενώ δεν βοήθησε και το άουτ του Ασπιώτη (5-1).
Με ένα απλό πλασέ πίσω από το μπλοκ, η Σύρος πήρε τη μπάλα στο μέρος της για να καθαρίσει αμέσως μετά ο Χριστόφας με “μαεστρία” τον πόντο για τους “λύκους”. Η Καλαμάτα άρχισε να χτίζει διαφορά (7-3) με τον πασαρόδο της Σύρου να επιλέγει τον Ασπιώτη για την επίθεση μειώνοντας σε 7-4.
Ο Οκάμπο πήρε το μπλοκ άουτ για το double score και ο άσος στο σερβίς του Χριστόφα, σε κακή άμυνα του Γκόμεζ, ανάγκασε τον Τσεντομίλ σε time out. Όλοι… στο μπλοκ για την Καλαμάτα στο 10-4.
Νέο μπλοκ άουτ για την Καλαμάτα 80 πάνω σε Γαλιώτο και Bryan (11-4). Οι “λύκοι” συνέχισαν τις επιθετικές τους εμπνεύσεις πηγαίνοντας το σκορ στο 12-4 για να μειώσει σε 12-7 ο Κουτομύτης με μπλοκ στον Οκάμπο.
Δυνατό το καρφί του Οκάμπο πανω στον Ασπιώτη που έβγαλε κακή άμυνα και παρά το σπριντ του Μπαρμπούνη, ο πόντος πήγε στην Καλαμάτα (14-7), όπως και ο επόμενος με την “υπογραφή” του νεαρού Αλεξάκη.
16-13, 16-14 και 16-15. Μετά το time το άουτ, ο Οκάμπο έφερε το ματς στα ίσια (16-16) και η Σύρος κερδίζοντας τον επόμενο πόντο έδωσε εκ νέου στο παιχνίδι διαστάσεις ντέρμπι.
Σε αργό τέμπο ο Σπύρος Μπαρμπούνης με πλασέ πήρε τον άσο (17-18) και ο αρχηγός των “λύκων” Κώστας Δαλακούρας αμέσως μετά κέρδισε το “τοίχος” των αντιπάλων ισοφαρίζοντας

Άσο με τη βοήθεια του φιλέ από τον “μαέστρο” Χριστόφα. Πολύ δυνατός ο Bryan σε πρώτο χρόνο που έγραψε το 19-19.
Ο Κόενεν αντέδρασε με pipe για το 20-20. Στον αγωνιστικό χώρο ο Μαουρίτσιο Βιέτιο που φέτος αγωνίζεται για πρώτη φορά. Ο Πετσιάς στο σερβίς έκανε “δώρο” στην Καλαμάτα (21-21).
Σε αυτό το σημείο τα συνεχόμενα λάθη της Καλαμάτας έδωσα χώρο στη Σύρο. Ο Ασπιώτης σημάδεψε τον West (ξανά) και βγήκε κερδισμένος με το σκορ στο +2 (22-24). Τον τελικό πόντο στην ομάδα του χάρισε ο Daca για το 22-25.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΕΤ
Μετά το 1-1 και το άουτ του Μπαρμπούνη (2-1) ήρθε το πρώτο video challenge το οποίο ωστόσο δεν άλλαξε το σκορ. Ο Οκάμπο σιοφάρισε σε 3-3, ενώ το διπλό μπλοκ στον Ασπιώτη έγραψε το 4-3.
Με πρώτο χρόνο ο Bryan έφερε το σκορ στα ίσια και αμέσως μετά οι Κόενεν (με καρφί) και Χριστόφας (με… power-μπλόκ) πήγαν το σκορ στο 6-4. Ο άσος του Οκάμπο (7-4) έστειλε το ματς σε time out για να ακολουθήσει φαση διαρκείας με “τρελές” άμυνες που τελείωσε με την “υπογραφή” του Οκάμπο (8-5).
(9-7, 11-9 ,12-9). Ο Αργεντίνος Οκάμπο είπε νέο “όχι” στην επίθεση της Σύρου γράφοντας το 13-9.
Ο Χριστόφας δήλωσε “παρών” απέναντι στον Bryan για το 15-10 και κράτησε τον Αλεξάξη στο σερβις.
Ο Οκάμπο ξεσήκωσε τα πλήθη στο 17-12 και ανάγκασε τον Ίλτις Τσέντομιρ σε νέο time.
Αφνιδιασμός με Κόενεν pipe 19-15. Το video challenge επιβεβαιώνει τη φάση υπέρ της Καλαμάτας. (19-17). Ο Αμερικανός “μίλησε” και πάλι με pipe για το 20-17. Το 21-17 ήρθε δια χειρός… Δαλακούρα, ενώ μετά από αλλεπάλληλα μπλοκ ο Bryan κατάφερε να βρει τον τρόπο για να κάνει το 21-19.
Επαφή στο τάραφλεξ έδειξε ο ρέφερι σε προσπάθεια της Καλαμάτας (22-22). Σερβίς Βιέιτο, ο Κοενέν βρήκε τον τρόπο για να ξεσηκώσει τα πλήθη (24-22). Φιλέ από τον Ουρουγουανό Μαουρίτσιο Βιέιτο, που σε αυτό το ματς πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής μετά το τραυματισμό του στο φινάλε της περσινής περίοδου. Το σετ τελείωσε στο 25-23 με την υπογραφή του Αργεντίνου Ροντρίγκο Οκάμπο και η Καλαμάτα ισοφάρισε τα σετ (2-2), ανακτώντας την χαμένη ψυχολογία.

ΠΕΜΠΤΟ ΣΕΤ
Ο πρώτος πόντος ήταν για την Καλαμάτα 80 στο πέμπτο σετ, με τον Δαλακούρα στο σερβίς. Στην επόμενη φάση τον Κοενέν επέλεξε ο West και δικαιώθηκε αφού ο ομοεθνής του έκανε το 2-0 κρατώντας τον αρχηγό στο σερβίς.
Μετά από φοβερό save του Κοενέν, ο Ασπιώτης ήταν αυτός που καθόρισε τη φάση, δίνοντας στην ομάδα του τον πόντο 2-1.
Ο κόσμος όρθιος στις κερκίδες μετά το καρφί του Οκάμπο που πήγε τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς (5-1).
Στο πολύ δυνατό σερβίς του Ασπιώτη η Καλαμάτα απάντησε με εξαιρετική άμυνα, ο West ανέβασε σε 1ο χρόνο τον Χριστόφα, με τον έμπειρο κεντρικό να σκοράρει (5-3). Ψύχραιμος ο Κοενέν έκανε το 7-3, Στην ευθεία το σημάδι του Γκόμεζ για το 7-4. Ο νεοεισερχόμενος Μανωλάκης στο σερβίς για την Σύρο, δυσκόλεψε αμυντικά την Καλαμάτα και ο Γκομεζ βρήκε νέα ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στους 2. Ο “κεραυνός” του Δαλακούρα έστελε το ματς στο 8-5.
Η Καλαμάτα 80 με σύμμαχο την έδρα και την καλή ψυχολογία “έχτισε” διαφορά 2 και 3 πόντων (10-7, 11-8). Με πλασέ πίσω από το μπλόκ που έπαιξε έξυπνα ο Ασπιώτης για να κρατήσει τη διαφορά στους δυο (11-9).
Νέο καρφί του Κόενεν ενθουσίασε την κερκίδα (12-9) με το κλίμα μοναδικό στην κατάμεστη σάλα του δημοτικού σταδίου.
(13-9). Ο Σπύρος Μπαρμπούνης σημάδεψε στη μικρή διαγώνιο κάνοντας το 14-10, ενώ ακολούθησε η απόφαση του ρέφερι για υπέρβαση στον πασαδόρο της Καλαμάτας, για το 14-11. Με την “υπογραφή” του Ροντρίγκο Οκάμπο η Καλαμάτα 80 πήρε σπουδαία νίκη, πρώτη εντό έδρας με σκορ 15-11 και 3-2 σετ μετά από εξαιρετικά αμφίρροπο και δύσκολο ματς κόντρα στη Σύρο.

ΑΟ Καλαμάτα 80: Δαλακούρας, West, Coenen, Ocampo, Χριστόφας, Ντάκουρης (λ)/ Λυκούρεσης, Vieito, Σκαρτσίλης
Φοίνικας Σύρου: Γαλίωτος, Μπαρμπούνης, Ασπιώτης, Bryan, Gomez, Daca, Καρασαβίδης (λ)/