Σάββατο
27

Νικήτρια στον μικρό τελικό του 1ου Τουρνουά Semantron Sports Park η Καλαμάτα 80 – Κέρδισε 2-3 σετ τον Φοίνικα Σύρου

Την τρίτη θέση ως νικήτρια του μικρού τελικού στο τουρνουά 1ου Τουρνουά Semantron Sports Park, τερμάτισε η Καλαμάτα 80 η οποία επικράτησε μετά από ένα ματς θρίλερ του Φοίνικα Σύρου με 2-3 σετ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι παίκτες της Σύρου ήταν αυτοί που πήραν το πρώτο σετ ύστερα από δυνατές μονομαχίες στο φιλέ με 25-22 με την Καλαμάτα να ισοφαρίζει κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 23-25. Το τρίτο ήταν αυτό που μετέτρεψε το ματς σε …θρίλερ αφού ήταν μεγάλης διάρκεις με πραγματικά εντυπωσιακές φάσεις από τις δυο ομάδες, νικήτρια ήταν η Καλαμάτα με 32-34! Νέα ισοφάριση για τον Φοίνικα και ευκαιρία για νίκη στο τέταρτο και πιο εύκολο σετ του αγώνα (25-18) όμως το φινάλε είχε άρωμα Μεσσηνίας, αδφού η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη κράτησε απέναντι στις επιθέσεις του Μπαρμπούνη και με καλό μοίρασμα από τον Γουές, δυνατές παρεμβάσεις από Οκάμπο, Κόενεν και Αλεξάκη, και καλή αμυντική λειτουργία πήρε το tie break με 17-19.

Στα χθεσινά αποτελέσματα: Στον πρώτο αγώνα ο Μίλων νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 ενώ στο δεύτερο ματς που ήταν και πιο αμφίρροπο ο ΟΦΗ που θα αγωνίζεται στη Pre League επικράτησε της Καλαμάτας 80 με 3-2 σετ.

Ο τελικός θα γίνει σήμερα Σάββατο (14/10) στις 17:30, ενώ νωρίτερα θα γίνει ο μικρός τελικός μεταξύ της Καλαμάτας 80 και του Φοίνικα Σύρου.

Σετ 25-23, 25-21, 23-25, 25-18

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 33 λάθη αντιπά΄λων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-21, 23-25, 25-18) σε 98΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 12π. (10/12επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (16/35επ.), Νανόπουλος 14 (11/21επ., 3 άσσοι, 56%υπ., 28%αρ.), Μολίνα 9 (6/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοις, 52%υπ., 31%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός λ. (50% υπ.., 31%αρ.), Κουβαράς 1 (1 μπλοκ), Κοντοστάθης 1 (1/2επ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Μπέντζαμιν 6π. (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκουστάβο 12 (6/12επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 18 (17/30επ., 1 άσσος), Μάια Γκόμεζ 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 40%υπ., 28%αρ.), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Μπαρμπούνης 10 (9/26επ., 1 μπλοκ, 41%υπ., 12%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 58%υπ., 47%αρ.), Σονάκης (λ), Μανωλάκης, Τσινός, Ποχάνης 1 (1 μπλοκ), Πετσιάς.

O προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Τσέντομιρ Ίλιτς δήλωσε: «Ήταν το πρώτο φετινό φιλικό παιχνίδι. Σήμερα απέναντι σε μια ομάδα όπως ο Μίλωνας έπρεπε να δούμε την επικοινωνία και τη συνοχή μεταξύ μας. Είμαστε νέα ομάδα. Παρόλο που ξεκινήσαμε το πρώτο σετ αρκετά καλά, στην συνέχεια είχαμε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοση, αυτό είναι λογικό γιατί στην ουσία είμαστε ένα μήνα μαζί και βγαίνουμε από αρχικό στάδιο της προετοιμασίας. Κρατάμε τα θετικά και συνεχίζουμε να βελτιώνομαστε σε κομμάτια που μας λείπουν».

Ο Ο.Φ.Η. νίκησε την Καλαμάτα 3-2

Ο Ο.Φ.Η. μπορεί να αγωνίζεται πλέον στην Pre League αλλά με τον «αέρα» της Volley League νίκησε τους νεοφώτιστους με 3-2 σετ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε 2-0 σετ, η Καλαμάτα ισοφάρισε και προηγήθηκε 12-11 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Σετ: 16-25, 19-25, 25-20, 25-19 και 15-17.

*Οι πόντοι της Καλαμάτας 80 προήλθαν: 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπά΄λων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 19-25, 25-20, 25-19, 15-17) σε 126΄.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 7-. (6/28επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 27%αρ.), Λυκούρεσης 4 (1/4επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστόφας 7 (3/12επ., 4 μπλοκ), Γουέστ 4 (3/4επ., 1 άσσος), Οκάμπο Ροντρίγκο 25 (22/42επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κοένεν 10 (8/21επ., 52%υπ. 18%αρ., 2 άσσοι) / Ντάκουρης Βαγγέλης (λ. – 59%υπ., 32%αρ.), Δαλακούρας 2 (2/6επ., 77%απ., 31%αρ.).

Ο.Φ.Η. (Νίκος Αντωνιάδης): Καρατζάς 11 (7/14επ., 4 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 20 (17/44επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Μακίνεν 22 (19/41επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 53%υπ., 17%αρ.), Ρουσόπουλος 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Καφαντάρης 4 (2/5επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 11 (10/23επ., 1 μπλοκ, 90%υπ., 43%αρ.) / Μιχελάκης (λ. – 61%υπ., 35%αρ.).

Παρασκευή: 13/10/2023

17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-23, 25-21, 23-25, 25-18)

19:30: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – ΟΦΗ 2-3 (16-25, 19-25, 25-20, 25-19, 15-17)

Σάββατο: 14/10/2023

15:00:  Μικρός Τελικός: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – Καλαμάτα 80 3-2 (25-22, 23-25, 32-34, 25-18, 17-19.

17:30:  Τελικός: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Ο.Φ.Η.